Vyplatí se stavět svépomocí? Známe výhody a nevýhody oproti firmě

V České republice je stále silný sklon ke kutilství. Ostatně známe všichni rčení o „zlatých českých ručičkách“. Je nicméně pravdou, že v době, kdy lidé obecně vydělávají více peněz, už je tento trend na pozvolném ústupu. Mnoho lidí se přiklání k realizaci stavby nebo rekonstrukci domu firmou na podkladu řádného projektu. Je ale přesto stále dost těch, kteří chtějí ušetřit a staví svépomocí. Je ale skutečně pravdou, že ušetří? Podíváme se na to v tomto článku a rozebereme si klady a zápory obou přístupů.

Výhody při realizaci firmou

Je potřeba vybrat si k realizaci vašeho projektu firmu opravdu kvalitní. Jedině tak totiž docílíte toho, že budete s výsledným dílem spokojeni. Kvalitní stavební firma vám potom poskytne:

 • zastřešení všech prací pod jeden subjekt
 • odborné provedení prací a splnění norem
 • dodržování harmonogramu projektu a termínů
 • rychlé dokončení prací
 • výhodný nákup materiálu
 • záruku na dílo

Při realizaci projektu firmou máte zkrátka vše pod jednou střechou. Nemusíte se starat o koordinaci práce jednotlivých řemeslníků, nemusíte sami zajišťovat materiál. Díky tomu vše jde mnohem rychleji. Nezapomeňte, že firma má dlouholeté zkušenosti s prováděním staveb, takže si umí vše přesně naplánovat. Kromě odborného provádění prací a dodržování stavebních norem také firma klade důraz na termíny.

Pokud totiž máte dobrou smlouvu o dílo, tak porušení termínů znamená pro firmu sankce. V zájmu firmy je tedy pracovat nejen kvalitně, ale také rychle, protože čas jsou samozřejmě peníze. O co rychleji firma dokončí váš projekt, tím dříve bude mít volné kapacity na další zakázku.

Znáte konečnou cenu, máte záruku

Při realizaci projektu firmou byste měli obdržet přesně daný rozpočet a harmonogram prací. Díky tomu by měly být finance pod větší kontrolou, než při stavbě či rekonstrukci svépomocí. Pokud si totiž průběh prací řídíte sami a nemáte projekt a pevně daný rozpočet, tak se vám náklady nenápadně nabalují. Ve výsledku pak jen koukáte, kolik jste to vlastně zaplatili a že jste oproti realizaci firmou vlastně vůbec neušetřili.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Stavební firma také díky velkému odběru materiálu je schopna vám nabídnout lepší ceny – a nezapomínejme na záruku, kterou získáte na práci jako celek. Je pak mnohem jednodušší reklamovat vady a nedodělky, než se domáhat zodpovědnosti u jednotlivých řemeslníků.

Ať už stavíte svépomocí, nebo máte projekt a stavbu „na klíč“, vždy je dobré zajistit stavební dozor. Ten je v případě provádění stavby svépomocí ze zákona nutný, ale při stavbě domu realizační firmou pouze doporučený. Stavební dozor sice něco stojí, nicméně zajistí vám profesionální kontrolu odvedených prací, zjistí vady a poruchy konstrukcí ještě před tím, než se zakryjí další konstrukcí a v neposlední řadě vám také může ušetřit nemalé peníze srovnáním skutečně odvedených prací s tím, co je na faktuře od realizační firmy.

Má realizace firmou vůbec nějaké nevýhody?

Samozřejmě, každá mince má vždy dvě strany. V případě realizace firmou je potřeba počítat s tím, že budete muset investovat do kvalitního projektu (Kolik stojí projekt rodinného domu?), aby firma věděla, co má vlastně dělat. Nelze se rozhodovat tzv. ze dne na den, jako u stavby svépomocí. Na druhou stranu, při kvalitně zpracovaném projektu se vyhnete tomu, že by nebylo vše, jak má být a nenastane problém během realizace nebo následně v praxi při používání. Kvalitně zpracovaný projekt rekonstrukce domu či novostavby rodinného domu je detailně zpracovaný projekt, na základě něhož nelze udělat chybu při provádění stavebních prací, jelikož bylo něco špatně formulované či v projektu chybělo. Každý kritický detail na stavbě musí být detailně rozkreslen, musí být navrženy funkční skladby obvodových konstrukcí a v technické zprávě musí být srozumitelně popsáno, co je předmětem projektové dokumentace.

Při realizaci firmou také počítejte s vyššími počátečními náklady. Částka naceněná firmou na počátku při cenové kalkulaci může leckoho odradit. Už jsme ale zmínili, že přesný harmonogram prací i rozpočet dokáží naopak ve výsledku významně ušetřit. Při práci svépomocí prostě obvykle nevidíte konečnou částku, a proto se může zdát, že vás vše bude stát mnohem méně. Často to ale není pravda, nemluvě o odstraňování případných závad a dalších vícenákladů způsobených neodborným postupem.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Výhody realizace stavebních prací svépomocí

Pokud se přes výše uvedené přesto rozhodnete realizovat rekonstrukci nebo jiné stavební práce svépomocí, dají se i zde nalézt výhody. Patří mezi ně zejména:

 • možnost mít pod kontrolou jednotlivé procesy
 • pro sebe si vše chcete udělat nejlépe, můžete přiložit ruku k dílu
 • vývoj stavebních materiálů usnadňuje práci laikům
 • můžete potenciálně ušetřit na realizaci

Při stavbě svépomocí můžete zasahovat do jednotlivých fází za pochodu, není nutné se tak striktně držet projektu. Můžete řešit problém přímo s daným řemeslníkem, kterého jste si na danou činnost nasmlouvali. Můžete se zapojit do pracovních činností. To se u realizace firmou nepředpokládá, ta má na vše své lidi. Můžete zde ale pochopitelně narazit na svou neodbornost a leccos také pokazit.

Mnoho stavebních materiálů je dnes ale na principu „lega“, to usnadňuje práci i poučenému laikovi. V některých případech také nemusíte mít vypracovaný projekt, máte nižší počáteční náklady a můžete i výhledově ušetřit, ale tato varianta je spíše teoretická. V praxi při realizaci svépomocí, zejména u větších projektů, může snadno dojít k chybám a vadám, které je následně třeba odstranit. Tím vznikají další zbytečné vícenáklady.

Nevýhody realizace svépomocí?

Kromě již nastíněné nutnosti opravovat nedokonalosti a hrozby vícenákladů jsou tady také další faktory, které si nemusíte ihned uvědomit. Patří mezi ně zejména:

 • faktor bezpečnosti stavby
 • spousta starostí a zařizování
 • pomalý postup prací
 • stres pro vás i vaši rodinu

Jste si opravdu jistí, že při koordinaci práce mnoha nezávislých řemeslníků dodržíte stavební normy? Bude taková stavba bezpečná? Může vám vzniknout problém u případné nutnosti kolaudace. Musíte si také vše zařídit a vyběhat veškerá povolení na úřadech. Práce mohou mít prostoje kvůli nedostatku materiálu, kvůli pracovní morálce, mohou se nabalovat problémy, jejichž řešení vás bude zdržovat. To vede k neustálému stresu, který se přenáší i na celou rodinu, že „ještě pořád není hotovo“.

Rozhodnutí je na vás

Je na vás, zda vám možné problémy realizace svépomocí za to stojí. Možná je lepší přenechat tak velké dílo, jako je stavba domu nebo rekonstrukce odborníkům hned na začátku, než s pomocí odborné firmy potom nákladně hasit problémy, které způsobil amatérský průběh prací. Nicméně pokud se ve stavebnictví dostatečně orientujete, máte pevné nervy, dostatek energie a chuť práci odvést vlastníma rukama, stavba svépomocí je pro vás jako stvořená.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů