Vyrovnání základové desky – rozměrová tolerance

Vyrovnání základové desky vás nemine, pakliže vám firma zhotoví desku s většími nerovnostmi, hrboly a výčnělky. Jelikož některé stavební systémy (například dřevostavby) mají požadavky na rovinatost základové desky, je nutné být při betonování základové desky pečlivý a případné lokální nerovnosti dorovnat či zbrousit. V tomto článku se zaměříme právě na způsoby vyrovnání základové desky.

Jak vyrovnat základovou desku

Povrch základové desky by měl být hladký, bez místních ostrých hran a výstupků, o které by se následně mohla poškodit hydroizolace. Při toleranci rovinnosti 5 mm/2 m však rozhodně nesmí z podlahy vystupovat lokální hroty do výšky 5 mm. Jakékoliv nerovnosti by vám později způsobily mnoho problémů, proto je důležité základovou desku vyrovnat co nejlépe, protože jakýmikoliv pozdějšími úpravami už toho moc nezachráníte. Základem je bednění, které vám zaručí, že se beton vylije ve stejné tloušťce po celé ploše. Vyrovnání základové desky provedete pomocí nivelačního přístroje a poté budete dlouhou latí přebytečný beton odstraňovat pryč neboli takzvaně „strhávat“. Pro usnadnění si na každé dva metry zatlučte roxory, které si za pomoci nivelačního přístroje srovnáte do roviny. Cílem je dosáhnout rovného a hladkého povrchu.

Nivelace základové desky

Ideální je vyměřit si a následně překontrolovat rovinnost základové desky za použití nivelačního přístroje nebo rotačního laseru. Díky tomu můžete dosáhnout požadované roviny základové desky.

Tolerance základové desky

Rovnost základové desky neboli tolerance desky napříč je velmi podstatná, ale určité lokální nerovnosti jsou ještě akceptovatelné. V praxi tato nerovnost obvykle činí cca 2 až 2,5 cm, která je ještě přijatelná, větší nerovnost už rozhodně není žádoucí. Záleží ale samozřejmě i na typu stavby, který budete na základové desce realizovat.

Vyrovnání základové desky
Nerovnosti by základové desky by neměly přesahovat 5 mm na 2 metry a zároveň by měl být zachován i maximální výškový rozdíl mezi dvěma naměřenými body, a to 15 mm, v některých případech i 7 mm. Přísnější požadavky mají především dodavatelé montovaných dřevostaveb.

Například pro dřevostavby je rozměrová tolerance v rozmezí 2 až 3 cm při měření úhlopříčné míry základové desky. Nerovnosti by základové desky by neměly přesahovat 5 mm na 2 metry a zároveň by měl být zachován i maximální výškový rozdíl mezi dvěma naměřenými body, a to 15 mm, v některých případech i 7 mm. Přesné hodnoty rovinatosti základové desky dodá dodavatel dřevostavby.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Čtěte dále: Co je to plovoucí základová deska?

Rovinnost základové desky

Rovinnost základové desky se nejčastěji měří do dvoumetrové vodováhy. Přijatelná tolerance rovinnosti je 3–5 mm na 2 metry. U dřevostaveb je nutnost dodržet odklon roviny základové desky méně než 5 mm na jeden metr délky a současně musí být mezi dvěma měřenými body na základové desce zachován maximální rozdíl 15 mm. Všeobecně pro montované stavby je požadavek na rovinnost přísnější než pro zděné, kde je ještě možnost vyrovnat cihelné zdivo vrstvou podmaltování. Panelové dřevostavby jsou montovány z panelů délky až 8 m, požadavky na rovinnosti základové desky jsou proto opodstatněné.

Pokud si nejste jistí, zda zvládnete realizaci základové desky bezchybně, je vždy vhodnější svěřit tuto práci odborníkům.

Čtěte dále: Základová deska svépomocí – stavba krok za krokem

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Křivá základová deska

Pokud jste si na stavbu základové desky najali stavební firmu, která odvedla nekvalitní práci a máte nyní základní desku s velkými nerovnostmi, stavební dílo reklamujte a požadujte nápravu. Lokální nerovnosti (výčnělky a vzdutí) lze do jisté míry přebrousit diamantovým kotoučem. Jedná se však o finančně náročný úkon.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů