Zastřešení pergoly šindelem, plechovou či pálenou krytinou

Stavíte-li pergolu v těsné blízkosti domu před okny obytných místností, použijete zpravidla průhlednou a průsvitnou střešní krytinu z polykarbonátu, PVC či z plexiskla. Pokud však stavíte pergolu v místech, kde nebude stínit před okny a nepřejete si, aby střecha pergoly propouštěla světlo, můžete použít prakticky jakoukoli střešní krytinu dle libosti. Jaká střešní krytina je nejvhodnější pro zastřešení pergoly?

Střechu pergoly je dobré, alespoň barevně, sladit se střechou domu. Černá střešní krytina na domě s červenou pálenou taškou na pergole by nemusela vypadat zrovna nejlépe.

Pro zastřešení pergoly lze využít:

 • Pálenou či betonovou střešní tašku
 • Plechové střešní krytiny
 • Asfaltový střešní šindel
 • Bitumenové vlnovky
 • Dřevěné šindele

Střešní krytina na pergolu – vzhled, barva a tvar

Jak již bylo zmíněno, střešní krytina pergoly by měla ladit se střechou domu, ale také by měla zapadat do okolí. V různých oblastech jsou preferovány jisté střešní krytiny, volba by se tedy měla odvíjet od zvyklostí v kraji, oblasti či obci. Do některých oblastí se více hodí skládaná taška, jinde zase asfaltový šindel. Dřevěný šindel může být velmi pěkný někde na samotě či na chatě v horské oblasti. Jedná se však o subjektivní názor, každý si může zvolit co je mu libo.

TIP: Pokud chcete pod pergolou dostatek světla, přemýšlejte spíš o průsvitné střešní krytině pro zastřešení pergoly. Nejpoužívanější průsvitnou střešní krytinou pro zahradní pergoly je polykarbonát, ovšem nabízí se i PVC ši plexisklo. Alternativou je také zastřešení popínavými rostlinami.

Hmotnost střešní krytiny na pergolu

Je třeba myslet na to, že každá střešní krytina má jinou plošnou hmotnost. Zcela jistě nejtěžší ze zmíněných střešních krytin bude pálená a betonová střešní taška. Na tuto skutečnost je třeba myslet již při plánování a projektování pergoly a těmto parametrům již v návrhu přizpůsobit průřez nosných prvků pergoly. Pokud by sloupky a vaznice pergoly byly poddimenzované, konstrukce by se mohla časem zřítit. Plechové krytiny, asfaltové, dřevěné šindele a bitumenové vlnovky jsou lehké krytiny, které lze aplikovat i na stavebnicové dřevěné pergoly s nosnými prvky menšího průřezu.


Pergola - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pergola - IN
Pergola bude:
Součástí poptávky je:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Střecha pergoly – hlučnost při dešti

Hlučnost střechy během deště je také podstatná věc. Pokud budete sedět pod pergolou a kapky deště začnou „bušit“ do střechy tak, že není slyšet jediného slova, zastřešení pergoly v tu chvíli ztrácí svůj účel. Nejhlučnější je v tomto případě plechová střecha. U zbývajících střešních krytin nehrozí zvýšený hluk a je vhodné je tedy použít pro střechu pergoly.

Realizace střechy pergoly

Plechová krytina nabízí rychlou a lehkou montáž, stejně tak jsou na to i bitumenové vlnovky. Kladení asfaltového šindele na střechu pergoly je také velmi jednoduchá záležitost, kterou zvládne každý šikovný kutil. Kladení pálené a betonové střešní krytiny již nějakou zručnost vyžaduje a je třeba počítat i s delší dobou realizace. Nejnáročnější je v tomto případě střecha z dřevěného šindele.

Střešní krytina na pergolu – cena

Cena střešní krytiny je pro mnohé investory nejdůležitějším kritériem při rozhodování. Zatímco bitumenové vlnovky na střechu pergoly lze pořídit za cca 130,-Kč/m2 a asfaltový šindel za 130 – 230,-Kč/m2, poměrně levné jsou i plechové krytiny na střechu pergoly, které lze pořídit za 250 – 350,-Kč/m2. Keramická a betonová krytina je dražší, za m2 zaplatíte 250 – 500,-K. Jednoznačně nejdražší je pak dřevěný šindel, který stojí 700 – 1500,-Kč/m2 v závislosti na způsobu krytí.

TIP: Vyžaduje stavba pergoly stavební povolení?

Tip: Chystáte se na novou pergolu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pergola
Pergola bude:
Součástí poptávky je:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů