Zateplení domu, aneb jak snížit ztráty tepla a netrápit se s vlhkostí

Pokud vás trápí vysoké účty za energie, nabízí se vám několik možností, jak snížit spotřebu energií a ušetřit peníze. Mnohdy stačí pouze šetrné zacházení, zbytečně nesvítit, nepřetápět místnosti, správně větrat a nepouštět teplo zbytečně ven. Ovšem v některých budovách, zejména starších rodinných domech, je třeba sáhnout ke komplexnímu energetickému opatření, a tím je zateplení domu.

Zateplení domu patří mezi nejefektivnější opatření ke snížení tepelných ztrát. Vhodně navrženým a provedeným zateplením celého domu lze ušetřit 40–55 % energií potřebných na vytápění domu. Kromě toho, že se sníží výdaje za energie, zvýší se i komfort bydlení. Nejenže není třeba tak často topit, ale i pobyt v zatepleném domě je příjemnější. I když je teplota vzduchu v interiéru stále stejná, pocitová teplota je vyšší, a to díky zatepleným konstrukcím, ze kterých tolik nesálá chlad.

Aby však zateplená konstrukce do budoucna sloužila bezchybně, je nutné zateplení odborně vyprojektovat, zvlášť když se zateplují atypické a členité konstrukce, kde lze předpokládat zvýšený počet tepelných mostů. Níže přinášíme pár tipů na správné zateplení domu.

Zateplení fasády. Pozor na vzlínající vlhkost!

Pokud jste se rozhodli zateplit fasádu staršího domu, než začnete zateplovat, ověřte si, zda zdi nejsou vlhké a nevzlíná jimi voda skrze základy. Pokud by se provedlo zateplení mokrých stěn, do budoucna by se na vnitřní straně stěn objevily mokré mapy a později i plísně. Polystyren používaný pro zateplení fasády totiž zcela dobře nepropouští vodní páry a vlhkost by se tak „tlačila“ spíše do interiéru. Proto je potřeba nejprve odstranit příčinu vlhkých zdí (například podřezání zdiva nebo injektáž zdiva) a teprve po vysušení zdí začít se zateplením fasády. Na rozdíl od polystyrenu si s mírnou vlhkostí stěn si dokážou poradit další izolační materiály, jako je třeba minerální vlna.

Parozábrana pro zateplení stropu

S vlhkostí se můžete potýkat i ve stropě, tentokrát v podobě zkondenzované vodní páry. S kondenzací vody je třeba počítat nejen při zateplení stropu, ale i střechy a v některých případech i u stěn. Vodní pára prostupuje konstrukcí směrem z interiéru do exteriéru. Jakmile se nachází v konstrukci v místě, kde je teplota tzv. rosného bodu, zkondenzuje a může napáchat nevratné škody. Tepelná izolace navlhne, zhorší se její tepelně-izolační vlastnosti, a může také způsobit hnilobu dřevěných trámů. Při zateplení stropu k nevytápěné půdě je tedy nutné namontovat parozábranu, která zamezí vniknutí vodní páry do konstrukce.

Zateplení střechy – jak ochránit tepelnou izolaci před vlhkostí

Stejně tak, jako je tomu při zateplení stropu, je třeba parozábranu aplikovat i při zateplení střechy, aby v konstrukci nedocházelo ke kondenzaci vodní páry. Tepelná izolace však musí být chráněna i z venkovní strany, a to pomocí doplňkové hydroizolační vrstvy (dříve se označovala jako pojistná hydroizolace). Ta zajistí odvod vody, která se může dostat pod střešní krytinu. Kdyby voda pod krytinu zatekla například skrze prasklou střešní tašku, vsákla by se do minerální vaty a napáchala škody. Typ parozábrany a způsob její montáže vám musí navrhnout projektant na základě typu krytiny, sklonu střechy, dle typu lokality a dalších parametrů.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Na zateplení domu, rekonstrukci systému vytápění a další energetická opatření lze čerpat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám, o které jsme vás informovali v článku Nová zelená úsporám – dotace na zateplení domu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů