Zateplení stropu sníží ztráty tepla až o 35 %

Většina starých domů má dřevěné trámové stropy, které oddělují vytápěné místnosti od nevytápěného podkroví či půdy. Vzhledem k tomu, že se dříve stropy tepelně neizolovaly, dochází skrze ně k velkým tepelným ztrátám. Jaké jsou možnosti zateplení stropu a jak postupovat?

Mnohé trámové stropy jsou zpravidla z obou stran zaklopeny dřevěnými deskami a mezi trámy tak vzniká vzduchová mezera, která má sice jisté tepelně izolační vlastnosti, ovšem k současným požadavkům zcela nedostačující. Jelikož na půdě je vždy jen o pár stupňů vyšší teplota než venku, ztrácí se stropem velké množství tepla.

Tepelnou izolací se vyplní mezera mezi trámy, a pokud je to technicky možné, menší vrstva tepelné izolace se umístí i nad trámy, resp. pod trámy – dle toho, zda se nevytápěný prostor nachází nad stropem či pod ním. Tato vrstva tepelné izolace eliminuje tepelné mosty, které vytváří v tomto případě dřevěné trámy, jež vedou teplo lépe než tepelná izolace.

Zateplení stropu foukanou izolací
Zateplení stropu foukanou izolací – aplikování izolace dutinou ve stropě

Čím trámové stropy zateplit?

Zateplení stropu lze provést dvěma způsoby. Prvním způsobem je použití minerální vaty v rolích, která se „nacpe“ mezi trámy. Druhou možností je zateplení stropu foukanou izolací, která je vyrobena z nehořlavého materiálu a je odolná proti škůdcům, plísním a houbám. Vzhledem k tomu, že foukaná izolace je tvořena malými kousky, lze s ní vyplnit i úzká místa. Nevznikají tak žádné tepelné mosty, kterými by utíkalo teplo.

Zateplení stropu foukanou vatou nabízí velkou výhodu v tom, že ze stropu není třeba oddělávat kompletní dřevěný prkenný záklop, jako je tomu při zateplování vatou v rolích. Ve stropě je třeba zhotovit pouze několik otvorů, do kterých se zasune hadice potřebná pro aplikování izolantu do dutiny mezi trámy. Izolace se pod tlakem nafouká na své místo a během práce tak nevzniká téměř žádný nepořádek.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pro zateplení stropu rozhodně nelze použít pěnový polystyren. Polystyren není pružný a nelze s ním mezeru mezi trámy dokonale utěsnit. Vzhledem k tomu, že trámy mohou mít proměnné rozteče, řezání desek polystyrenu na požadované rozměry by bylo velmi pracné.

Kolik stojí foukaná izolace – cena foukané izolace

Pozor na vlhkost

Pokud se rozhodnete pro zateplení stropu, berte na vědomí, že pouhé aplikování tepelné izolace nepostačí. Při zateplování je třeba myslet na zhotovení kvalitní parozábrany, která zamezí prostupu vodní páry do konstrukce, kde by mohla zkondenzovat a způsobit růst plísní a hub. Parozábrana se zhotoví vždy ze strany exteriéru tak, aby bylo vyloučeno její poškození v průběhu životnosti stavby.

Kolik stojí zateplení střechy nebo stropu foukanou izolací – cena foukané izolace

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Potřebujete poradit?

Přemýšlíte o zateplení stropu foukanou izolací a nevíte, kde začít a jak postupovat? Obraťte se na odborníky na stránkách foukanavata.cz. Technik vás navštíví u vás doma, prohlédne si stavbu a navrhne nejschůdnější způsob zateplení.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů