Železobeton – jak se vyrábí a jaké má vlastnosti

soutez

Vynález železobetonu v podstatě způsobil zásadní zvrat ve stavebnictví. Traduje se, že za vznikem železobetonu stojí pařížský zahradník, který roztrpčen tím, že mu v zimě praskají květináče, začal při jejich výrobě přidávat do betonu drátěné pletivo, čímž vznikl železobeton.

Výroba železobetonu

Jak už sám název napovídá, je železobeton tvořený betonem se železnou nebo ocelovou výztuží, která se do betonu zalévá při výrobě a doplňuje tak vlastnosti betonu. Samotný beton má odolnost pouze proti tlaku, ve spojení s železem získává odolnost i v tahu.

Železobeton - KARI síť + beton pro stavbu stropu
Železobeton může být tvořen takéKARI sítí a prostým betonem.

Pro výrobu železobetonu se obvykle používá ocelová výztuž kruhového průřezu, s povrchem opatřeným příčnými žebírky nebo vtisky, která je do betonové konstrukce ukládána volně, ve formě tyčí, svařovaných sítí nebo prostorových nosníků. Další variantou jsou dráty kruhového průřezu s hladkým povrchem nebo s povrchem s vtisky nebo lana spletená z drátů. Tato ocel se používá jako takzvaná předpínací výztuž.

Výztuž může být pro konkrétní účel nachystána již v ohýbárnách, složité tvary jako například sloupy nebo trámy zde jsou připraveny jako hotový celek, oproti tomu deskové výztuže se montují přímo na stavbě.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Beton - IN

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jaké má železobeton vlastnosti

Obohacením betonu o kovovou výztuž bylo dosaženo požadovaných vlastností a možností použití. Prostý beton má vysokou pevnost v tlaku, ale malou pevnost v tahu. Právě tato vlastnost je betonu dodána vložením železné nebo ocelové výztuže. Využití železobetonu je tak velmi všestranné. Lze jej použít pro prvky namáhané na tlak a ohyb – například sloupy a stěny, tak i na ohyb – desky, trámy, schodiště, dále tah, tah s ohybem, namáhání smykem a kroucením. Propojením vlastností betonu a oceli vznikají prostorově stabilní konstrukce, schopné tlumit otřesy, poklesy půdy, dále vynikají výbornou přizpůsobivostí a splňují požadavky na velká rozpětí, výšky a zatížení. Železobeton je tak díky svým vlastnostem bezpečným řešením pro všechny stavební konstrukce.

Armování železobetonu

Konstrukci výztuže obvykle tvoří prostorová síť, která je vždy uzpůsobena pro konkrétní betonový dílec a jeho předpokládané zatížení. Jiné uspořádání bude pro vodorovné nosníky a jiné zase pro svislé pilíře. Výztuž se ukládá do čistého bednění, podkládá dilatačními podložkami a po kontrole správnosti uložení se zalévá betonem. Výztuž musí být v betonu dokonale zalita, aby bylo zabráněno její korozi a měla by být minimálně 5 cm pod povrchem betonu. Toto patří mezi základní předpoklady pro výrobu železobetonu. Dále je nutné výpočtem stanovit parametry výztuže pro konkrétní účel použití.

Železobeton se využije i při stavbě základů ze ztraceného bednění.
Železobeton se využije i při stavbě základů ze ztraceného bednění.

Přesný výpočet železobetonové konstrukce by měl vždy provádět buďto statik nebo autorizovaný inženýr, který by měl dohlížet i na jejich výrobu.

Železobeton má tak díky svým vlastnostem široké uplatnění a bez něj by mnoho staveb vůbec nemohlo být realizováno.

Typickým příkladem využití železobetonu při stavbě rodinného domu je stavba základů, monolitické železobetonové stropy, železobetonové pozední věnce nebo ztracené bednění z ocelovou výztuží a betonovou směsí.

Tip: Chystáte se betonovat? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - BETON

Section

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů