Bazén ze ztraceného bednění – jak postupovat a jaký beton použít

Soukromé bazény jsou hitem posledních let. Kdo nechce na zahradě často nevzhledný nadzemní plastový bazén, volí bazén zapuštěný. Konstrukčních provedení je několik, v tomto článku se zaměříme na bazén ze ztraceného bednění. Jak se takový bazén staví a jaký materiál k tomu budete potřebovat?

Jaký materiál potřebujeme na stavbu bazénu ze ztraceného bednění – druh betonu, armatura

 • Štěrkový podsyp frakce 16/32 a 32/64 pro vytvoření štěrkové lože na dně bazénu.
 • Prostý podkladní beton třídy C16/20 pro vytvoření základu pro ztracené bednění.
 • Šalovací tvárnice, které jsou na trhu dostupné v mnoha tvarech i barvách.
 • Typ a třída použitého betonu se liší podle projektu. Pro zapuštěný bazén ze ztraceného bednění se používá beton třídy C16/20 se stupněm vlivu prostředí XC2. Konzistence betonu musí být taková, aby vyplnila všechny dutiny šalovacích tvárnic.
 • Vodorovná a svislá betonářská ocelová výztuž (roxory) o průměru 10 mm až 16 mm.
Bazén ze ztraceného bednění - stavba
Stavba bazénu ze ztraceného bednění. Bazén ze ztraceného bednění musí být postaven z šalovacích tvárnic dostatečného rozměru a pro betonáž musí být použit beton C16/20 XC2.

Francouzský bazén – bazén ze ztraceného bednění

Při stavbě zapuštěného bazénu ze ztraceného bednění nejste limitováni tvarem ani velikostí. Konstrukce bazénu ze ztraceného bednění umožňuje stavbu dle vlastních představ.

Stavba bazénu ze ztraceného bednění

Výkopové práce a zhotovení základu pod ztracené bednění

Nejdříve si zvolte vhodné místo pro umístění bazénu a bazén vyměřte. Bagrem proveďte výkopové práce. Dno bazénu bývá 1,45 m až 1,5 m hluboké. Po vyhloubení jámy do ní nasypte podkladní štěrk, položte a svažte armaturu a zalijte litým betonem. Dno pravidelně kropte vodou, aby se předcházelo nadměrnému vysychání a praskání betonu. Takto vytvoříte základ pro ztracené bednění, na který se položí první řada šalovacích tvárnic.

Bazén ze ztraceného bednění – stavba stěn

Po vyzrání betonu natřete dno penetrací, led lampou přilepte hydroizolační asfaltový pás a naneste cementový potěr, do kterého se poté klasickým způsobem skládají šalovací tvárnice. Aby byla konstrukce ze ztraceného bednění co nejrovnější, je nutné, aby cementový potěr byl vodorovný. K tomu použijte buď sadu pro založení první řady zdiva, šlauchváhu, vodováhu, nebo nivelační přístroj. 

Jednotlivé tvárnice prokládejte příčnou i svislou armaturou, která mezi sebou musí být provázána. Jednotlivé pruty se k sobě svařují, případně se překládají alespoň o 800 mm. Jakmile je konstrukce včetně armování zhotovená, může se přistoupit k vybetonování bazénu.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Betonáž ztraceného bednění

Beton se do ztraceného bednění lije po cca 15 cm. Každá tato vrstva se zhutní ponorným vibrátorem nebo vpichy. Najednou lze vybetonovat ztracené bednění do výšky 1 metru (ze statických a technologických důvodů). Pakliže je bazén hlubší (stěny bazénu vyšší jak 1 metr) a chcete jej vybetonovat najednou, stěny bazénu ze ztraceného bednění se musí staticky zajistit proti vybočení.

Pokud nevíte, kolik betonu do ztraceného bednění použít, tuto informaci naleznete v článku Spotřeba betonu do ztraceného bednění.

Bazén ze ztraceného bednění vyžaduje použití stejně kvalitního betonu jako do základů rodinných domů. Pro betonáž použijte beton třídy C16/20 XC2.

Ztracené bednění - základy
Ztracené bednění lze použít nejen na stavbu bazénu, ale také na stavbu základů rodinného domu, garáže, kůlny a plotu.

Hydroizolace bazénu

Po vytvrdnutí celého monolitu vystěrkujte stěny bazénu stěrkovacím lepidlem a přilepte hydrofobizační fólii, opět až po zaschnutí proveďte nátěr vnitřních ploch bazénu speciální barvou, která vytvoří gumový povrch.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů