Chudý beton – co to je, poměr cementu a písku

soutez

Beton je nejvyužívanější stavební surovinou na světě. Je levný, efektivní, odolný a při troše šikovnosti si jej můžete namíchat i doma. Podle poměrů „lopat“ surovin, ze kterých beton vzniká, pak získáte buď kvalitní beton, nebo jeho trochu ošizenou „chudou“ verzi. Ale jak to vlastně udělat? A kdy chudý beton použít? A co k tomu budete potřebovat?

To vše se dozvíte v následujícím článku.

Co je to chudý beton?

Beton neboli umělý kámen, je stavební surovina skládající se z plniva a pojiva. U běžného cementového betonu, je pojivem kvalitní cement. Funkci plniva pak plní kamenivo s maximální zrnitostí 64 mm. Standardně se však používá písek frakce 0-4 mm a štěrk frakce 4-8 mm nebo 8-16 mm.

Chudým betonem se nazývá směs, ve které je až osmkrát více plniva než pojiva. Laicky řečeno tedy nejsou všechny kamínky důkladně obaleny cementem. Chudý beton je kvůli tomu levnější, řidší a také méně pevnější.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Beton - IN

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Co budu k míchání chudého betonu potřebovat?

Beton se připravuje z cementu, písku a štěrku. Frakce kameniva by neměla přesáhnout 64 mm. Čím menší/větší frakce je, tím více/méně cementu bude potřeba.

Při míchání svépomocí má každý své osvědčené nástroje. Mnohem rychlejší je ale sehnat bubnovou míchačku. Její pronájem vás vyjde zhruba na 500 Kč/den. I se základním objemem bubnu (75 l) zvládne za hodinu zpracovat až 1,5 m3 betonu.

Jak chudý beton připravit?

Chudý beton se většinou míchá v poměru 1:4:4 (1 díl cementu, 4 díly písku a 4 štěrku).

Chudý beton - obsah písku
Pro namíchání chudého betonu se používá až 2x více plniva (písku a štěrku), než je tomu u klasického plnohodnotného betonu.

Písek a štěrk musí být předem očištěny od veškerých nečistot a příměsí. Jednotlivé složky posléze na sucho smíchejte. Homogenitu zajistíte nejlépe speciální bubnovou míchačkou. Pokud směs připravujete ručně, tak se vyplatí najít starý kus linolea o velikosti asi 4 m2, na kterém chudý beton připravíte. Pokud potřebujete menší množství, směs můžete namíchat i v kolečkách či v kýblu.

S přidáváním vody buďte opatrní. Pokud to přeženete, tak bude beton příliš řídký a při tuhnutí bude praskat. V míchačce vodu jednoduše přiléváme, při ruční přípravě pomůže obyčejná konev.

Tip: Chystáte se betonovat? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Takto připravený beton začíná tuhnout zhruba po půl hodině (více v článku: Jak dlouho tvrdne beton – zrání betonu).

Chudý beton se používá zejména pro stavbu nenosných konstrukcí.
Chudý beton se používá zejména pro stavbu nenosných konstrukcí.

Kdy se chudý beton používá?

Chudý beton využijete při stavbě většiny nenosných konstrukcí, především pak u různých výplní, kde by bylo použití neředěného betonu drahé a nepraktické. Často se využívá například pro zabetonování plotových sloupků, k osazení obrubníků apod. K těmto účelům však lze využít i tzv. suchý beton.

Závěr

Chudý beton se vyplatí použít kdykoliv je třeba vyplnit nenosnou část konstrukce. Přípravu zvládnete bez problému sami a menší obsah cementu znamená i výhodnější cenu. Pro nosné části stavby ale vždy využívejte kvalitně namíchané směsi, které zajistí potřebnou pevnost a odolnost.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - BETON

Section

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů