Skvrny, popraskaná omítka, solné výkvěty. Vlhkost ve zdi představuje velký problém. Naštěstí se dá zažehnat sanací, nebo správně zvolenou omítkou a obkladem. Více o tom, čím obložit vlhkou zeď, se dozvíte v dnešním článku.
Proč zeď vlhne?
Příčin vlhkosti ve zdech může být několik. Nejčastěji k ní dochází při kondenzaci vzdušných par, způsobené špatnou tepelnou izolací soklu a obvodových stěn. Další cestou je vzlínání vody do stěn z podloží, což je zase běžný problém u starých staveb, u kterých běžně chybí hydroizolace základů a suterénních stěn. Extrémem je pak vnik dešťové vody a charakteristicky zelené mapy s tím spojené.

Čím obložit vlhkou zeď
Pro obklad vlhkých zdí se v současnosti využívají speciální hydroventilační (sanační) desky/dlaždice, kotvené v hydrofilním tmelu. S jejich pomocí zakryjete poškozená místa, aniž by zeď přestala dýchat. Snadno se omývají, dlouho vydrží a v případě potřeby jdou jednoduše vyměnit.
Dalšími alternativou obkladů vlhkých zdí jsou sádrovláknité a sádrokartonové desky určené do vlhkého prostředí. Vynikají pevností, odolností proti vlhkosti a jsou poměrně levné.
Oblíbeným obkladem jsou i polystyrenbetonové desky. Ty nejprve nasají vlhkost ze zdi a následně ji díky pórovité struktuře vypustí do okolí. Tím místnost chrání před vznikem plísní, solných výkvětů, nebo kondenzace. Navíc poskytují i skvělé termoizolační vlastnosti.
Kalkulace ceny
Čím omítnout vlhkou zeď
Sanační omítka, na rozdíl od té normální, odpuzuje vodu, je velmi lehká a díky pórovité struktuře umožní zdi aktivně dýchat. Nicméně, její výkonnost je silně ovlivněna stylem aplikace. Pro maximálně účinný výsledek proto při omítání dodržujte následující zásady:
- Vždy respektujte doporučenou tloušťku aplikace. To samé platí o počtu vrstev a době zrání.
- Sanační omítka musí být vždy nahozena do výšky alespoň 80 cm od podlahy.
- Před aplikací vždy kompletně odstraňte původní omítku a odstraňte maltu ve spárách zdiva do hloubky cca 1–2 cm.

Kdy se sanační desky/omítky nehodí?
Velkou nevýhodou sanačních omítek a obkladů je jejich úzká působnost – hodí se pouze pro boj s kapilární a hygroskopickou vlhkostí. Zatékání dešťové vody, nebo vysoká vzdušná vlhkost jinak rychle zanáší povrchové póry a omítky/desky přestávají plnit svoji funkci.
Důležité je zmínit, že obklad pomocí sanačních desek/nahození omítky, problémy s vlhkostí neřeší, ale pouze zakrývá. Jako takové by proto měly být až poslední možností, pokud není možná sanace zdiva, nebo jiný odborný zákrok.
Proto je nejprve nutné odstranit příčinu problému zvýšené vlhkosti. To již sice není tématem tohoto článku, připravili jsme pro vás však jiné články, viz níže:
Trápí vás vzlínající vlhkost a vlhké zdivo? Řešením může být podřezání zdiva řetězovou, nebo lanovou pilou.
Máte porušenou hydroizolaci spodní stavby? V tomto článku se zaměřujeme na asfaltové pásy, tekuté a jiné hydroizolace pro opravu izolace spodní stavby domu.
Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Pokud vám do domu zatéká plochou střechou, opravit ji můžete lokálně pomocí gumoasfaltu.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Čím obložit vlhkou zeď: Závěr
Vlhkost zdiva řešte ihned vhodným způsobem sanace. Pokud to není možné, budou sanační desky a omítky vhodným způsobem, jak zakrýt alespoň estetický dopad problému. Na výběr máte z široké palety materiálů, cenových kategorií a požadovaných vlastností. Instalaci by měl vždy provádět zkušený profesionál, pokud jste však zručný kutil, zvládnete to i svépomocí.
Nezávazná poptávka - nahození omítek
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.