Co použít na broušení sádrokartonu

O sádrokartonových deskách jsme už jistě všichni slyšeli. Sádrokarton se využívá především pro vyrovnání stěn nebo stropů, pro konstrukci příčky, podhledů nebo zakrytí výklenků. V některých případech může nastat, že budete potřebovat sádrokarton přebrousit. Na to, jak také broušení sádrokartonu probíhá a co na něj použít, se podíváme v tomto článku.

Sádrokarton má mimo jiné dobré tepelné, akustické i protipožární vlastnosti, na základě kterých se materiál člení na různé typy. Více o značení sádrokartonových desek se dozvíte v příslušných normách (ČSN EN 520). Ve zkratce je pro vás však důležité barevné řešení jednotlivých desek. Kromě klasického bílého (šedého) se na trhu objevují i sádrokartony barevné.

  • červený sádrokarton – protipožární ochrana
  • zelený sádrokarton – odolnost proti vlhkosti
  • modrý sádrokarton – dobré akustické vlastnosti

Stejně jako všechny materiály mají i sádrokartonové desky své výhody a nevýhody. Mezi kladné vlastnosti tohoto materiálu patří jeho snadná manipulace, cenová dostupnost, a především minimální odpady při montáži. Druhou stranou mince je právě ono namáhavé a kolikrát prašné broušení sádrokartonu. Bohužel bychom se ve většině případů bez tohoto kroku neobešli. Ne vždy se nám podaří vyrovnat povrch sádrokartonu tmelem. Jak tedy docílit hladkého povrchu?

Jak brousit sádrokarton?

Před samotným broušením sádrokartonu je potřeba vytmelit spáry mezi sádrokartonovými deskami k tomu určeným tmelem. V podélných hranách se často využívá výztužná mřížka, která se posléze také přetmelí (je možné použít skelnou pásku). V okamžiku, kdy tmel zaschne, se přebytečné hrudky strhnou a povrch očistí (v opačném případě by další vrstva tmelu dobře nepřilnula). Po nanesení druhé vrstvy hladítkem se chvíli vyčká na jeho úplné zaschnutí. Dostáváme se tedy k samotnému broušení SDK.

U menších ploch vám postačí ruční broušení s použitím hladítka (struhák). Pro větší plochy je vhodné použít vibrační nebo kotoučovou brusku. Pokud nechcete investovat do zařízení, které tolik nevyužijete, dají se brusky i zapůjčit. Dávejte si pozor na porušení výztužné pásky během samotného procesu.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
SDK - IN
Co poptáváte?

Podrobnější informace k poptávce

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

V průběhu broušení sádrokartonu se do vzduchu dostává spousta prachu sádry, a proto budete potřebovat respirátor a brýle na ochranu očí. Věřte mi, bude se vám mnohonásobně lépe pracovat.

Tip – pokud se chystáte na práci se sádrokartonem, připravili jsme pro vás návod na stavbu sádrokartonové příčky, ale také návod na montáž sádrokartonu na strop (sádrokartonového podhledu).

Penetrace podkladu

Finálním krokem je celková penetrace. Po zatmelení a přebroušení se vám díky penetraci sjednotí povrch. Potom už jen zbývá vymalovat či vytapetovat a máte hotovo. Vybírejte materiály, které jsou vhodné pro nanášení na sádrokartonové desky.

V ideálním případě se dnes snaží domácí kutilové, ale i sádrokartonáři vyhnout pracnému broušení, a proto používají tmelící sádru takové hustoty, aby šly případné nedokonalosti lehce seškrábnout brusnou síťkou.

Tip: Chystáte se na podhledy nebo příčky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek sádrokartonářů ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Jaké nářadí a zařízení bude potřeba k broušení sádrokartonu?

Některé nástroje byly již zmíněny v předchozích odstavcích, avšak zařízení pro broušení sádrokartonů je více. Nejjednodušší je využití ruční brusky. Tento nástroj se uplatní ale jen v případě menších ploch, u těch větších by byla práce příliš zdlouhavá a namáhavá. Pro takové případy se používá bruska na sádrokarton s rukojetí. Poslouží vám jak v interiéru (k úpravě sádrokartonu, zbroušení nerovností stěn, odstranění zbytků tapet) tak i exteriéru (broušení obkladových venkovních materiálů). Další výhodou je vsátí prachu do sáčků, tudíž nevznikne velký nepořádek a vám se bude lépe pracovat. Mimo jiné dosáhne i do velkých výšek (součástí je prodloužené rameno) a vy nebudete muset shánět žebřík.

Pokud však máte v plánu broušení jediné stěny ve vašem domě, nechce se vám trápit s ruční bruskou a investice do elektrické brusky by se vám nevyplatila, jde to i jinak. Spousta stavebnin na našem trhu nabízí možnost zapůjčení za dobré ceny (přibližně 300 až 700 Kč/den).

Na závěr mám už jen jednu informaci. Stejně jako ve většině případů je i zde jedno velké „záleží“. Záleží na velikosti povrchu, záleží na způsobu provádění, záleží i na volbě sádrokartonové desky. Proto, pokud máte možnost, neváhejte požádat o radu odborníky.

V dalším článku se dočtete jak tmelit sádrokarton a docílit tak dokonale rovného a hladkého povrchu.

Sádrokartonář – nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
SDK
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů