Filtr na vodu, aneb jak mít kvalitní pitnou vodu

Voda je životodárnou tekutinou, bez které se neobejde žádný člověk. Nutno říci, že ne všude je voda kvalitní a dobrá. Naštěstí existují metody, jak vlastnosti vody vylepšit. Tou hlavní je filtr na vodu. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří nejsou se svou vodou v domácnosti spokojeni, je tento článek určen přímo pro vás.

Jak vybrat filtr na vodu podle umístění?

Filtry na vodu rozlišujeme podle toho, s jakými látkami si mají poradit, ale i podle toho, kam se filtry montují.

Začneme tím, kde by měl filtr na vodu konkrétně být umístěn. Kdo bydlí v bytě, ten nemá moc možností, jak upravit kvalitu vody. Pitná voda proudí do celého objektu z vodovodního řadu a prostřednictvím rozvodů ve stoupačkách do jednotlivých bytů. Ideálním řešením se tak stává filtr na vodu z kohoutku, který zaujme hlavně svým jednoduchým použitím a jednoduchou montáží.

Alternativou může být filtr umístěný například v technické místnosti nebo v kuchyňské či koupelnové skříňce. Zde už mluvíme o zařízení větším, do kterého je napojeno vodovodní potrubí a odtud je voda rozváděna po bytě, do koupelny nebo do kuchyně.

Toto zařízení se používá nejčastěji u rodinných domů. Jde o takzvaný filtr na vodu ze studně. Princip jeho fungování je celkem jasný. Voda ze studně nejprve míří do samotného filtru, který zlepší její kvalitu a čistotu, přičemž filtrace vody je několikastupňová. Odtud už následně putuje do klasických vodovodních rozvodů po celém rodinném domě. Jedná se o základní dva typy filtrů na vodu, které se v domácnostech používají.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Nejde však o jediné možnosti. Nelze zapomínat ani na varianty, jako jsou:

 • Koupelnové filtry a sprchové hlavice s filtrem – koupelnové filtry slouží pro úpravu vody pro koupel či na sprchování. Filtr z vody odstraňuje chlór, těžké kovy a bakterie. Použití koupelnového filtru je vhodné především u osob s citlivou pokožkou, lupénkou a různými ekzémy. Koupelnový filtr se instaluje buď mezi vodovodní potrubí a baterii nebo mezi baterii a sprchovou hlavici. Zvláštním typem filtrů jsou filtry osazené přímo ve sprchové hlavici. POZOR: Koupelnové filtry nejsou vhodné pro úpravu pitné vody.
 • Pračkové filtry – instalují se na kohoutek před samotnou pračku. Jejich úkolem je změkčit vodu a chránit tak topné těleso a útrobí pračky před vodním kamenem. K tomu je určena polyfosfátová náplň filtru. Kromě toho by měl filtr před pračkou snížit spotřebu pracích prostředků. Instalaci filtru zvládne každý, není k tomu potřeba služeb instalatéra a náplň vydrží až 1 rok.
 • Filtry pro topné systémy – nejčastěji se vyrábí z mosazi a slouží pro zachycení nečistot, které by mohli vniknout do vodního oběhu otopné soustavy.

Související články:

Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu?

Spotřeba vody na praní prádla, mytí nádobí a jiné běžné domácí činnosti

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Jak dezinfikovat vodu ve studni?

S jakými látkami si filtr na vodu dokáže poradit?

Ideální volbou jsou takzvané filtry multifunkční, které si dokážou poradit s celou řadou různých nežádoucích látek, které se ve vodě mohou vyskytovat. Lze však pořídit i varianty, které jsou specifické tím, že jejich princip je založen na eliminace pouze konkrétních nežádoucích látek. Těch může být celá řada, jako jsou třeba dusičnany a dusitany, které se mohou do vody dostat z půdy, která je hnojena chemickými přípravky. Dále je známý také filtr na vodu proti chlóru, který se používá hlavně v bytech a domech, které jsou napojeny na centrální vodovod. Z důvodu zajištění čistoty se do vody právě chlor přidává. Filtr ho umí odstranit, čímž dokáže zlepšit hlavně chuťové, ale i vonné vlastnosti vody. Navíc jde i o odstranění chemické látky, která může mít vliv na lidské zdraví.

Jsou ale i další látky, které je možné z životodárné tekutiny odstranit, když se pořídí správný filtr na vodu. V tomto případě mluvíme třeba o odstranění mechanických nečistot, které v mnoha případech nemusí být vidět, ale jsou v ní. Existují ale i takové filtry, které dokážou upravit pH vody. Nejčastěji tak, že je zvýšeno, což je pro lidský organismus lepší. V dalším výčtu nelze zapomínat ani na:

 • železo, mangan a další kovy,
 • různé druhy bakterií, virů a spórů
 • vodní kámen spojený s tvrdostí vody.

Jaké možnosti filtrace existují?

Začneme variantou nejznámější a také nejvyužívanější. Jedná se o takzvané mechanické filtry na vodu. Jejich princip je celkem jednoduchý, jelikož jsou založeny na tom, že voda prochází přes určitou mechanickou vložku, která dokáže zadržet mnoho nežádoucích látek. Využívají se různé síťkové filtry či písková náplň. Tím, že jde o zařízení jednoduché, je však nutné počítat s tím, že z vody odstraní spíše jenom hrubé nečistoty.

Druhou možností, kterou lze označit také velmi rozšířené, jsou uhlíkové filtry. Právě díky využití aktivního uhlíku může dojít k tomu, že je z vody eliminován chlór i jeho různé sloučeniny. To vede k tomu, že se zlepší jak aromatické, tak i chuťové vlastnosti vody. Stejně tak mohou filtry na vodu s uhlíkem eliminovat i sedimenty, nebo různé organické složky. Počítat je ale nutné s tím, že málokdy odstraní všechny minerály, soli, nebo anorganické složky.

Pokud odebíráte vodu z vlastní studně, pravděpodobně vám přijde vhod UV lampa. Svou konstrukcí se v podstatě nejedná o filtr, ale stejně jako filtry na vodu dokáže UV lampa upravit kvalitu vody. UV lampa je určena k likvidaci různých bakterií, virů a spórů, které se ve vodě nachází. Jedná se o zařízení, které se namontuje na vodovodní potrubí, zapojení se do elektřiny a během odběru vody se její kvalita upravuje v dezinfekční komoře.

Poslední a v podstatě velmi moderní variantou jsou vodní filtry, které využívají principu takzvané reverzní osmózy (více o reverzní osmóze na Wikipedii). Zde se však už jedná o komplikovaná a drahá zařízení, která však mohou přinést v čištění vody ty nejlepší výsledky. Jednoduše se dá říci, že tato technologie využívající unikátní membrány dokáže z vody eliminovat téměř vše, co do ní nepatří. Jedná se třeba o sírany, chlór, dusičnany a dusitany, těžké kovy, železo, mangan a také amonné ionty.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Zmíněné filtry lze využít i pro úpravu vody dešťové, kterou zachytíte v retenční nádrži. O využívání dešťové vody se dočtete v článku Výběr retenční nádrže na dešťovou vodu.

Jak vybrat ten pravý filtr na vodu?

Nejprve je třeba si ujasnit, kde chcete filtr na vodu používat a kam jej nainstalujete. Jak jsme uvedli, může být rozdíl mezi tím, zda bydlíte v rodinném domě a máte vodu ze studně, nebo naopak bydlíte v bytě a máte vodu z vodovodního řadu, tedy centrálního vodovodu.

Před zakoupením filtru na vodu doporučujeme udělat chemický rozbor vody (více na www.szu.cz). Ten vám s vysokou přesností řekne, co vaše voda obsahuje a v jakém množství. Ne vždy jsou ty nejdražší vodní filtry nutné. V mnoha oblastech je voda velmi kvalitní a tak mohou postačit jenom mechanické filtry na odstranění pevných nečistot. Jsou ale i oblasti, kde je problémem nadměrné množství chlóru a mohou přijít vhod vlastnosti uhlíku. Když testy ukážou velké problémy, je na místě začít uvažovat o řešení, které využívá zmíněné reverzní osmózy. Ta dokáže i s poměrně špatné vody vytvořit kvalitní, čistou a zdravou vodu pro každodenní pití.

Pokud potřebujete z vody odfiltrovat více látek na jednou, využijte třístupňové filtrační zařízení vybavené třemi filtračními komorami. V první komoře se nachází mechanický filtr pro odfiltrování pevných částic a do dalších dvou si můžete navolit libovolné filtrační patrony dle potřeby (mechanické filtry různých velikostí, aktivní uhlí, filtry pro odstranění vodního kamene).

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů