Jak opravit díru ve zdi – co na to použít a jak postupovat

Nějakou tu díru ve zdi má doma asi každý z nás. Ať už vznikla přirozeným procesem smršťování materiálu, při neopatrném stěhování, nebo po vypadlé hmoždince, poradíme vám, jak opravit díru ve zdi jednoduše a svépomocí.

Příčiny děr ve zdi

Způsobů, kterými díra ve zdi vznikne, je několik:

 • Vypadlý hřebík, nebo hmoždinka.
 • Přímé mechanické poškozené (např. při stěhování).
 • Trhliny vznikající smršťováním materiálu a kvůli posunům zdiva.
 • Díry po elektroinstalaci.
 • Díry ve zdi od vlhkosti a degradace zdiva.

Malých prasklin, otvorů a důlků se rychle zbavíte svépomocí. U velkých děr vznikajících následkem působení vlhkosti bude oprava zahrnovat pravděpodobně celkovou sanaci vlhkého zdiva. Cenný bude i názor statika, který ověří, zda poškození nezašla příliš daleko.

Jak opravit díru ve zdi po hmoždince

Ať už věšíte obraz, hodiny, nebo nástěnku, v momentě, kdy hřebíček/vrut vypadne, zanechá po sobě nevzhledný roztřepený otvor. Jeho oprava je naštěstí velmi jednoduchá:

 1. Nejprve díru pečlivě očistěte od kousků zdiva a prachu. Otvor se možná zvětší, ale to nevadí – nová vrstva díky tomu lépe chytne.
 2. Pro výplň menších důlků použijte šedou stavební sádru (tuhne pomaleji než bílá varianta, vláčnost můžete navíc podpořit pár kapkami octa). Plochu vždy nejprve namočte a následně plynulým pohybem hladítka zamázněte. Výsledný povrch je možné přebrousit.
 3. U větších otvorů použijte maltovou směs (posloužit může například jádrová omítka). Postup je obdobný jako u sádry, zpracovávaný povrch se ale doporučuje napustit penetrací.

Jak opravit díru ve zdi po elektroinstalaci

Při elektroinstalaci se do zdi vrtají podélné drážky, do kterých se následně vkládají kabely. Jejich oprava bývá složitější, při troše šikovnosti ji ale zvládnete:


Nahození omítky - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

 1. Povrch opět očistěte od veškerých nečistot, prachu a uvolněného materiálu. V oblasti kolem drážek oškrábejte původní malbu, v budoucnu by mohla dělat neplechu. Nakonec vše navlhčete rozprašovačem nebo vodou z fándlíku.
 2. Pro opravu použijte vápenocementovou maltu (jádrová omítka). Díru s ní jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout (2-3 dny). Pokud povrch popraská, zdrsněte jej a finišujte pomocí stěrky (velmi jemná malta – fajnová omítka).
Jak opravit díru ve zdi
Jak opravit díru ve zdi? Na středně velké díry použijte vápenocementovou jádrovou omítku.

Použití sádry se v tomto případě nedoporučuje. Kvůli rychlému tuhnutí se s ní špatně pracuje a povrch se často propadává. Sádra také saje vodu a zvětšuje přitom objem. V extrémních případech by tak mohla vytlačit kabely ven ze zdi a znehodnotit celou práci. Sádra se proto používá pouze pro bodovou fixaci kabelů.

Jak opravit velké díry

S velkými děrami se nejčastěji setkáte u velmi starých staveb. Jejich příčinou je kombinace vlhkosti zdiva, působení mrazu a mechanického opotřebení. Ruku v ruce s jejich opravou by vždy měla jít pečlivá sanace, posudek od statika a celkové zhodnocení odborníkem.

Samotný postup opravy je pak následovný:

Kalkulace ceny omítek
 1. Prostor otvoru vyčistěte od sutin, prachu a jiných nečistot. Povrch navlhčete.
 2. Pomocí suchých cihel vyplňte oblast poškozeného zdiva. K zajištění jednotlivých kusů se používá speciální lepidlo na obklady.
 3. Zbytek díry nahoďte maltou, nechte 2-3 dny zaschnout a nakonec zaštukujte.

Oprava díry ve zdi pomocí tmelu

V poslední době si speciální tmely při opravách děr ve zdi používají stále častěji. Práce s nimi je jednoduchá, tuhnou pomaleji než sádra, nepraskají a nevytváří skvrny. Hodí se pro opravy malých a středních otvorů.

 Při nákupu se setkáte s několika druhy:

 • Stěrkový tmel vyniká perfektní přilnavostí, která umožňuje i celoplošní aplikaci.
 • Akrylový tmel je velmi pružný, snadno se přetírá, dlouho vydrží a hodí se i pro venkovní užití.
 • Akrylový strukturální tmel je univerzální hmotou s širokým použitím.

Postup opravy zdi je pak velmi jednoduchý. Díra se pouze očistí a zamázne pomocí kovové špachtle. Po zaschnutí povrch srovnejte smirkovým papírem.

Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Jak opravit díru ve zdi: Závěr

Opravu menších děr a důlků zvládnete rychle a svépomocí. Použít doporučujeme speciální tmely, někdy si ale vystačíte i s šedou stavební sádrou. U větších poškození bývá postup složitější. V praxi se také často stává, že náklady na nakoupení k opravě potřebných nástrojů jsou vyšší než cena za práci odborníka.

Nezávazná poptávka - nahození omítek


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů