Jak postavit dům - Před zahájením stavby (část 2) | stavimbydlim.cz
leaderboard

Jak postavit dům – Před zahájením stavby (část 2)

Fotovoltaika - úspory
Fotovoltaika - úspory

AKTUALIZACE: 1. 1. 2018 došlo k novelizaci stavebního zákona, díky čemuž došlo ke změnám týkajících se vyřízení stavebního povolení či ohlášení stavby. Pakliže se zajímáte o:

Ohlášení stavby

Všechny stavební úřady mají seznam institucí, jež musí provést souhlas k vydání územního rozhodnutí. Primární podmínkou je uhrazení poplatku, který je dán zákonem. Souhlas k zahájení výstavby můžeme vyřešit třemi způsoby. V případě, jedná-li se o rodinný dům či objekt pro rodinnou rekreaci, bude stačit tzv. ohlášení stavby. K tomu je zapotřebí projektová dokumentace, doklady o vlastnictví stavební parcely, souhlas veřejnoprávních orgánů a souhlas sousedů se stavbou.

V případě, kdy stavební úřad neshledá vaši žádost kompletní, oznámí do 30 dnů nesouhlas se zahájením stavby. V opačném případě však neudělá nic a vy po 40 dnech můžete stavbu zahájit.

Stavební povolení

U větších projektů definovaných stavebním zákonem musíte absolvovat územní a stavební řízení. Pro urychlení celého procesu se vyplatí zažádat stavební úřad o možnost absolvovat obě řízení ve stejnou chvíli. Stavební řízení je podobné jako ohlášení, ale jeho účastníci jsou kontaktováni přímo stavebním úřadem, vy jen musíte vyplnit seznam sousedů pomocí katastru nemovitostí. Tato dvě řízení se protahují z důvodu zákonných lhůt, které mají zúčastněné strany k dispozici na odvolání. Výsledkem je poté stavební povolení.

Stavební inspektor

Novinkou je třetí možnost, kdy si najmete tzv. stavebního inspektora. Ten zastoupí stavební úřad a náplní jeho práce je ověření projektové dokumentace a dalších náležitostí. Poté už jen oznámí stavebnímu úřadu, že stavbu povoluje. Tato varianta je nejrychlejší a samozřejmě také nejdražší. Ale pokud máte problémy na stavebním úřadě, ať už jakékoliv, máte jistotu objektivního posouzení bez vnějších zásahů. Budete-li mít projektovou dokumentaci kompletní a v pořádku, je zahájení stavby otázkou několika dní. Seznam těchto autorizovaných inspektorů je k dispozici u krajských obchodních soudů. V souhrnu nebezpečí, které vás v této fázi mohou potkat, jsou v podstatě jen problémy se souhlasem od sousedů a psychická zátěž při jednání s úřady.

TIP: Zdražila Vám elektřina? Fotovoltaická elektrárna s dotací až 220 000 Kč Vám ročně uspoří desítky tisíc a investice se Vám vrátí během několika let. Spočítejte se zdarma výši investice a roční úspory v této kalkulačce.

Jak a proč měřit radon?

Poptejte cokoli


Zajistíme Vám více nabídek pro porovnání.


  • Zadání poptávky je zdarma.
  • Poptávka není závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Nabídky od firem si můžete porovnat přímo v e-mailu.
Obecná poptávka

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
blank
blank
FVE exit