Jak postavit dům – Před zahájením stavby (část 2)

AKTUALIZACE: 1. 1. 2018 došlo k novelizaci stavebního zákona, díky čemuž došlo ke změnám týkajících se vyřízení stavebního povolení či ohlášení stavby. Pakliže se zajímáte o:

Ohlášení stavby

Všechny stavební úřady mají seznam institucí, jež musí provést souhlas k vydání územního rozhodnutí. Primární podmínkou je uhrazení poplatku, který je dán zákonem. Souhlas k zahájení výstavby můžeme vyřešit třemi způsoby. V případě, jedná-li se o rodinný dům či objekt pro rodinnou rekreaci, bude stačit tzv. ohlášení stavby. K tomu je zapotřebí projektová dokumentace, doklady o vlastnictví stavební parcely, souhlas veřejnoprávních orgánů a souhlas sousedů se stavbou.

V případě, kdy stavební úřad neshledá vaši žádost kompletní, oznámí do 30 dnů nesouhlas se zahájením stavby. V opačném případě však neudělá nic a vy po 40 dnech můžete stavbu zahájit.

Stavební povolení

U větších projektů definovaných stavebním zákonem musíte absolvovat územní a stavební řízení. Pro urychlení celého procesu se vyplatí zažádat stavební úřad o možnost absolvovat obě řízení ve stejnou chvíli. Stavební řízení je podobné jako ohlášení, ale jeho účastníci jsou kontaktováni přímo stavebním úřadem, vy jen musíte vyplnit seznam sousedů pomocí katastru nemovitostí. Tato dvě řízení se protahují z důvodu zákonných lhůt, které mají zúčastněné strany k dispozici na odvolání. Výsledkem je poté stavební povolení.

Stavební inspektor

Novinkou je třetí možnost, kdy si najmete tzv. stavebního inspektora. Ten zastoupí stavební úřad a náplní jeho práce je ověření projektové dokumentace a dalších náležitostí. Poté už jen oznámí stavebnímu úřadu, že stavbu povoluje. Tato varianta je nejrychlejší a samozřejmě také nejdražší. Ale pokud máte problémy na stavebním úřadě, ať už jakékoliv, máte jistotu objektivního posouzení bez vnějších zásahů. Budete-li mít projektovou dokumentaci kompletní a v pořádku, je zahájení stavby otázkou několika dní. Seznam těchto autorizovaných inspektorů je k dispozici u krajských obchodních soudů. V souhrnu nebezpečí, které vás v této fázi mohou potkat, jsou v podstatě jen problémy se souhlasem od sousedů a psychická zátěž při jednání s úřady.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak a proč měřit radon?

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů