Vzhledem k poklesu venkovních teplot bude zanedlouho potřeba roztopit kotel. Abyste však nebyli nepříjemně zaskočení nefunkčností kotle, potažmo celé otopné soustavy, je vhodné se na topnou sezónu připravit s jistým předstihem. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu a co vše je potřeba zkontrolovat?
Příprava celé otopné soustavy na topnou sezónu se skládá ze tří základních částí:
– vyčištění kotle a spalinového výměníku
– vyčištění a kontrola spalinové cesty
– odvzdušnění radiátorů, zprovoznění termostatických ventilů
Vyčištění kotle od popela
Nejprve je nutné z kotle odstranit veškerý popel, a to z popelníku a z topeniště. Od sazí je potřeba očistit také tepelný výměník v kotli. Při čištění kotle postupujte dle návodu od výrobce a používejte k tomu určené nářadí. Jestliže jste vlastníkem moderního kotle, zvažte přenechání této činnosti na odborníkovi.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Návod na vyčištění kotle není mnohdy potřeba hledat v dokumentaci od kotle, ale stačí se podívat na video-návod na youtube.com.
Kontrola a čištění spalinové cesty
Kotel není jediné místo, které je potřeba důkladně vyčistit. Spaliny z kotle na tuhá paliva jsou odváděny do komína spalinovou cestou, která musí být průchodná a čistá, aby nedošlo například k vyhoření komínu.
Čištění spalinové cesty je třeba u zdrojů do výkonu 50 kW včetně čistit 3 x za rok, pokud je kotel využíván celoročně, nebo 2 x za rok, pokud je kotel využíván pouze sezónně. U zdrojů nad 50 kW se čištění provádí v obou případech 2x ročně. Podrobnosti o lhůtách čištění a kontroly spalinové cesty naleznete ve vyhlášce č. 34/2016 Sb. o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty ZDE.
Lze čištění komínu provést svépomocí?
Ano, čištění komínu lze provést svépomocí, a to pouze u kotlů na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW včetně. Nicméně 1x za rok je potřeba provést kontrolu spalinové cesty, kterou musí udělat kvalifikovaná osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Čištění komínu – postup
Nejprve je třeba si pořídit správnou výbavu. Na čištění komínů se používá kominická štětka na lanku, kominický strojek (sluníčko) se závažím, nebo kartáče na nastavitelných tyčích. Než se pustíte do mechanického čištění komínu, dejte přednost chemické cestě. Použijte chemický odstraňovač sazí (tzv. kominíček). Stačí s ním v kotli zatopit a je hotovo. Sazí vás sice zcela nezbaví, ale naruší jejich strukturu a komín se poté snáze čistí.
Čištění komínu z vrchu, nebo ze spodu?
Způsob čištění komínu volte dle přístupnosti komínové hlavy. Nejlépe se komín čistí ze střechy, nicméně pokud na střeše není revizní lávka, komín vyčistíte velmi těžko. Na řadu přichází buď čisticí otvor na půdě objektu, nebo spodní kontrolní dvířka v kotelně. Před čištěním komínu však zacpěte všechny otvory v interiéru, kudy by mohly saze proniknout dovnitř. Pod dvířka, kterými budete komín čistit, si položte nehořlavou podložku, aby vám případné žhnoucí části nepropálily podlahu.
Poté štětku, nebo kartáč postupně zasouvejte do spalinové cesty a odstraňte všechny nechtěné nánosy. Po vyčištění spalinové cesty vyberte saze z kontrolních dvířek umístěných pod sopouchem. Nezapomeňte také na vyčištění kouřovodu, který propojuje kotel se sopouchem. Na vyčištění kouřovodu můžete použít například ocelový kartáč, příp. komínovou štětku.
POZOR na technický stav komínu!
Špatný technický stav komínu bývá nejčastější příčinou vzniku požárů. Pokud se tedy na vašem komínu objevují trhliny, opadává omítka, drolí se malta ze spár mezi cihlami nebo se na něm objevují hnědo-černé mapy způsobené průsakem dehtu, zvažte rekonstrukci komínu. V některých případech je nutné komín celý přezdít, ale v mnoha případech postačí pouze vyfrézování spalinové cesty a následné vyvložkování komínu.
Odvzdušnění radiátorů
Může se stát, že topíte, v sousedních místnostech jsou teplé radiátory, ale i tak se může najít radiátor, který je studený. Na vině je zavzdušnění radiátoru.
Jak radiátor odvzdušnit?
Není to nic těžkého. Na radiátoru je vždy vedle termostatického ventilu také odvzdušňovací ventil, který stačí po zatopení v kotli a nahřátí vody pootočit a vypustit vzduch z radiátoru. Zpravidla se jedná o nejvýše položený radiátor. Je možné, že proces bude třeba provést vícekrát, dokud nedojde k úplnému odvzdušnění radiátorů. Více informací k odvzdušnění radiátorů.
Termostatický ventil
Ne vždy za studeným radiátorem musí být zavzdušnění systému. Občas nefunkčnost radiátorů může způsobit zatuhlý termostatický ventil. Přes léto je termostatická hlavice uzavřená (tedy na nule, nebo na vločce), jazýček termostatického ventilu je zatlačený a do radiátoru tak nejde žádná teplá voda. V otopném období se otočí hlavicí na vyšší výkon, ale jazýček termostatického ventilu zůstane zatuhlý na místě a neotevře se tak přívod teplé vody do radiátoru. V tomto případě je potřeba demontovat termostatickou hlavici (návod na demontování termostatické hlavice) a poté jazýček ventilu pomocí kombinovaných kleští, nebo sikovek rozhýbat. Hlavici můžete zpět namontovat a mělo by být vše v pořádku.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.