Spotřeba elektrické energie a účty za ní patří k nejdiskutovanějším tématům dnešní doby. Mnozí lidé si stěžují na vysoké poplatky za elektřinu a hledají tak nejrůznější způsoby, jak ušetřit. Možná se budete divit, ale pouhým selským rozumem a používáním hlavy můžete ušetřit nemalé částky. V dnešním článku vám poradíme, jak ušetřit za elektřinu.
Základní tipy, jak ušetřit za elektřinu
Než se pustíme do výčtu úsporných žárovek a spotřebičů, měli bychom si nejprve ujasnit, jak vlastně používat světla. Nepsané jedenácté přikázání říká – sviťte s rozumem, neboli jinak řečeno zhasínejte všude, kde nejste. Tímto způsobem můžete ušetřit značné množství energie. Právě jste domyli nádobí, odcházíte do obývacího pokoje, avšak ještě před odchodem se přesvědčte, zda jsou všechna světla v kuchyni zhasnutá. Jistě máte ve svém okolí někoho, kdo má se zhasínáním problém. Pokud máte v domácnosti zastaralé obyčejné žárovky s příkonem 60 W a zapomenete světlo zhasnout, za jediný den svícení spotřebuje tato žárovka téměř 1,5 kWh.
Správné umístění světel
Zásadní je také správné umístění svítidel, protože pokud umístíte sebeúspornější žárovku do špatného prostoru, moc toho neušetříte. Ideální je mít zdroj světla v blízkosti zrcadla, které následně jas zdvojnásobí a vy tak nebudete muset vynakládat takové úsilí k osvětlení místnosti. Žárovky se snažte umístit doprostřed prostoru, abyste co nejlépe využili její potenciál, tedy komplexní osvícení konkrétní místnosti. Rozhodně žárovky neumisťujte do zákoutí nebo do rohů. V těchto místech moc užitečné nebudou.
Proč používat úsporné žárovky?
Díky nim můžete ušetřit až 80 procent energie. Používejte je zejména v místnostech, kde se svítí často a dlouze, tedy v obývacím pokoji nebo v kuchyni. Disponují pětkrát menší spotřebou a patnáctkrát delší životností než standartní žárovky. Umístěte je do lustrů s čirým sklem či polootevřeným krytem, které nabízejí vynikající propustnost světla. Úsporným žárovkám však nesvědčí časté zhasínání a rozsvěcení. Naopak je tomu u LED žárovek. CO se životnosti týče, nebojte se, že byste je za rok museli měnit. Na rozdíl od obyčejných žárovek, které mají životnost okolo 1000 hodin, vydrží LED žárovky 30 000 – 50 000 hodin. Kromě toho jejich světelná účinnost je také na úplně jiné úrovni. Obyčejná žárovka s wolframovým vláknem má světelnou účinnost okolo 10 lm/W (lumen na Watt). Světelná účinnost LED žárovky se pohybuje okolo 100 – 120 lm/W. Tedy při stejném příkonu vyprodukuje 10 – 12 x více světla, resp. stejnou intenzitu světla vyprodukuje při 10 – 12 x menším příkonu.
Pomáhají úsporné spotřebiče?
Dalším velkým tématem jsou úsporné spotřebiče. Zaprvé musíme konstatovat, že pohotovostní režim vám elektrickou energii neušetří. Ročně vás totiž přijde až na 1500 korun, což rozhodně není zanedbatelná částka. Mezi takové nenápadné žrouty energie patří televize nebo satelit.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Dnes navíc každý spotřebič disponuje energetickým štítkem, který obsahuje jednoduché piktogramy značící náročnost daného spotřebiče. Rozmezí je vyznačeno písmeny A až G, přičemž A je vždy nejmenší energetická náročnost. Vždy byste měli sáhnout po zařízení se štítkem, na němž bude písmeno A doplněné o jedno, dvě či dokonce tři plus.
Vyplatí se pohybová čidla?
Pohybová čidla jsou skvělým způsobem, jak eliminovat problém se zhasínáním popsaný v předchozí části tohoto článku. Fungují naprosto jednoduše. Jestliže detekují pohyb, jednoduše rozsvítí a po určité nastavené době zase zhasnou. Zádrhel však přichází v nastavování této lhůty, neboť nemůžete přesně odhadnout, jak dlouho se v daném prostoru zdržíte.
V domácnosti nemají takové využití jako v komerčních objektech. Běžně se dnes používají v moderních restauracích či hotelech, a to zejména na toaletách či málo průchozích chodbách. V těchto prostorech mají opravdu smysl, ovšem do domácnosti se příliš nehodí.
Dá se ušetřit za elektřinu i při vaření?
Stejně jako ostatní spotřebiče, tak i elektrický sporák spotřebovává nemalé množství energie. Pokud na něm vaříte často, měli byste znát pár jednoduchých vychytávek, jak trochu elektřiny ušetřit. Velikost plotýnky přizpůsobte velikosti hrnce, je totiž hloupost chtít ohřívat velký kastrol na malé plotýnce.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Nezapomeňte ani na pokličku, která skvěle poslouží k zabránění úniku tepla až o 300 procent. Navíc urychlí i samotný proces vaření. Pokud ve své kuchyni máte volné místo, určitě si pořiďte moderní myčku na nádobí. Sice budete muset vynaložit o trochu více elektrické energie, ovšem to se vám několikrát vrátí v úspoře pitné vody, která také v mnoha místech republiky není zrovna levná. Více tipů na úsporu vody naleznete v tomto článku, nebo v článku Průměrná spotřeba vody na osobu.
Srovnejte si dodavatele
Překvapivě velkou částku za elektrickou energii můžete ušetřit pouhým srovnáním cen jednotlivých dodavatelů. Na internetu se nachází několik opravdu spolehlivých srovnávačů cen, pomocí kterých jednoduše, a hlavně rychle zjistíte konkrétní nabídky. Vaši potřebu energie si také můžete online vypočítat ve speciální kalkulačce energií.
Takové srovnání vám mnoho času nezabere, ovšem dokáže vám ušetřit několik tisíc korun ročně, zvlášť když nerespektujete výše zmíněná pravidla šetrného zacházení s energií a máte velkou spotřebu. Přecházení od jednoho dodavatele ke druhému také není v dnešní době problém. Neměli byste jej samozřejmě měnit každý měsíc. Záleží na tom, jak dlouho jste uvázání u svého současného dodavatele elektrické energie.
Uspořit můžete také výběrem správné distribuční sazby. Distributoři nabízejí až 11 distribučních sazeb, některé z nich jsou jednotarifové, některé naopak dvoutarifové. Každá distribuční sazba je určena k jinému účelu. Je rozdíl, zda elektřinu používáte jen pro svícení a provoz běžných domácích spotřebičů, nebo elektřinou i topíte a ohříváte vodu. Přehled distribučních sazeb by vám měl pomoci zorientovat se v dané problematice a pomoci s výběrem. Abyste jste měli jasno v cenách elektřiny, připravili jsme pro vás článek Cena elektřiny po položkách, v kterém se dozvíte, z čeho se skládá výsledná cena elektřiny a kolik stojí kWh elektřiny pro rodinný dům.
Za elektřinu každý z nás platí ročně nemalé částky, a proto je tedy velice žádoucí, abyste ušetřili. Věříme, že vám naše tipy pomohou.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.