Kolik váží kubík betonu – hmotnost betonu a objemová hmotnost

soutez

Beton je dneska všude. Pro různé konstrukce ale musíte použít směsi s odlišnou objemovou hmotností, aby nedošlo ke zhroucení vlastní vahou. Objemová hmotnost kubíku betonu se pohybuje od 2 000 kg/m3 do 2 500 kg/m3, někdy ale může být i vyšší. Konkrétní hodnoty se lišší podle typu příměsí a použitého kameniva. Více se dozvíte v dnešním článku.

Co je to objemová hmotnost

Objemová hmotnost (značka ρ), jinak také zdánlivá hustota, je poměr hmotnosti tělesa k jeho objemu. Zohledněny jsou případné dutiny a póry, v potaz se bere i suchost/nasákavost.

Kolik váží kubík betonu

Váha betonu závisí především na typu použitého kameniva. Díky tomu rozlišujeme následující směsi:

  • Lehčený/lehký beton dosahuje hmotnosti od 300 kg/m3 do 2 000 kg/m3. Jedná se o typ s velmi nízkou pevnostní třídou, výhodou je dobrá tepelná izolace betonu. Beton o hmotnosti do 1000 kg/m3 dokonce plave. Lehký beton se používá zejména při rekonstrukcích starých staveb, kde je potřeba ze statického hlediska dodržet maximální hmotnost konstrukce. Používá se například pro opravy kleneb, zhotovení roznášecích vrstev podlah ve vyšších patrech, ale i pro vytvoření spádové vrstvy ploché střechy.
Kolik váží kubík betonu? Standardní objemová hmotnost betonu je 2 000 - 2 500 kg/m3.
Kolik váží kubík betonu? Standardní objemová hmotnost betonu je 2 000 – 2 500 kg/m3.
  • Normální/konstrukční beton má hmotnost od 2 000 kg/m3 do 2 500 kg/m3. Jedná se o nejvíce využívané pevnostní třídy C12/15 až C50/60, se kterými se setkáte při většině staveb svépomocí. Takový beton se používá nejčastěji pro budování základů, základové desky, stropů, překladů, pozedních věnců apod.
  • Těžký/vysokopevnostní beton je speciální směsí třídy C50/60 nebo vyšší. Díky tomu často váží i více než 2500 kg/m3. Běžný domácí kutil se s ním většinou nesetká.

Třídy betonu – jakou třídu betonu vybrat pro konstrukce rodinného domu


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Beton - IN

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak si ověřit váhu betonu

Pokud si mícháte beton svépomocí, nebo potřebujete hrubou představu o vlastnostech dovezené směsi, existuje na internetu velké množství nezávazných hmotnostních kalkulátorů. Do těch se většinou zadává objem konstrukce, pevnostní třída betonu, zamýšlené využití a tvar lité plochy.

Kolik váží kubík betonu: Závěr

Při odhadu hmotnosti kubíku betonu berte v potaz, jaké bylo využito kamenivo, jaká je pevnostní třída směsi a k čemu se bude používat. Nižší objemová hmotnost naznačuje, že v materiálu je větší procentu pórů a dutin, což zvyšuje izolační vlastnosti, za cenu snížené pevnosti v tlaku. Nejčastěji se setkáte s hodnotami od 2 000 kg/m3 do 2 500 kg/m3.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - BETON

Section

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů