Štěrk do betonu – jaký štěrk použít

nacenění

Štěrk, stejně jako jiná kameniva, nachází své uplatnění prakticky na každé tradiční stavbě. Přičemž štěrk patří k těm nejčastěji používaným, protože štěrk je základní složkou betonu, který se používá například pro základové desky domu. I při současném narůstajícím trendu suchých staveb se prostě bez štěrku jen tak neobejdete. V tomto článku se podíváme na to, jaký štěrk do betonu použít.

Jaký štěrk se používá do betonu

Na trhu je nepřeberné množství druhů štěrku a vyznat se v nich není pro laika úplně jednoduché. Do betonu se však používá štěrk s frakcí 4-16 mm, někdy je doporučován jemnější štěrk s frakcí 4-8 mm. Tyto vlastnosti jsou závislé především na tom, pro jaké účely má být beton použit. Nejideálnější volbou štěrku do betonu je pak obecně štěrk s frakcí 8/16. Mnohdy je také používán štěrkopísek (štěrkový písek) s nižší frakcí.

Typ štěrku do betonu a frakce štěrku

Do betonu se používá tzv. drcený štěrk spíše jemnějšího charakteru, tedy s nižší frakcí. Frakce štěrku je totiž ukazatel hrubosti daného kameniva, čím menší je číslo frakce tím menší jsou jednotlivá zrnka kameniva. Frakce udává, jaká nejmenší a největší zrna kameniva se v dané štěrkové (či jiné kameninové) směsi nacházejí. I v samotném betonu najdeme kamenivo jak jemné s frakcí do 4 mm, tak hrubé, kde hodnota frakce začíná na 4 mm.

U štěrků se setkáváme s frakcí i vyšší než 256, což už je dle anglických ukazatelů považováno za balvany, štěrk s nejmenší frakcí je pak písek.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Beton - IN

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Štěrk do betonu frakce 4/8 mm.
Štěrk do betonu frakce 4/8 mm.

Jaký je poměr štěrku při míchání betonu

Jak již bylo výše uvedeno, poměr štěrku se při míchání betonu trochu odlišuje podle toho, o jaký typ betonu se jedná. V praxi se rozlišuje základní beton, nosný beton, a ještě betonový potěr (příp. betonová mazanina). Tyto betony můžete namíchat dle poměrů jednotlivých složek betonu uvedených níže v přehledné tabulce.

 CementŠtěrkopísekŠtěrkVoda
Základový beton25 kg35-40 kg70-80 kg9-12 litrů
Nosný beton25 kg30-35 kg65-75 kg9-12 litrů
Betonový potěr25 kg110-140 kg 8-9 litrů

Samozřejmě, že běžně na stavbách jednotlivé suroviny nevážíme, ale mícháme je spíš podle poměru jednotlivých složek. Většinou se beton míchá v poměru 1:2:3 až 1:2:4, tedy na jednu lopatu cementu připadají dvě lopaty písku a tři až čtyři lopaty štěrku. Pokud by byl poměr štěrku vyšší nebude beton dostatečně pevný a může mít tendenci se drobit, protože je nutné, aby každé jednotlivé zrnko bylo pokryto cementem. Právě ta nepokrytá budou mít následně tendenci odpadávat. Více informací v článku Jak namíchat beton – poměr složek betonu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - BETON

Section

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů