Zdicí malta na zdění z cihel – poměr lopat a postup míchání malty

nacenění

Základem zdění jsou kvalitní cihly, rovný, očištěný povrch, a především dostatek zdicí malty. Jak správně namíchat maltu na zdění, jaké suroviny k tomu použít a v jakém poměru se malta míchá?

Co je to zdicí malta

Tradiční maltu na zdění cihel podle jednotlivých složek rozlišujeme na tři druhy:

 • Vápenná malta disponuje menší pevností, výměnou za vysokou elasticitu. Hodí se proto při rekonstrukcích historických budov.
 • Vápenocementová malta je při zdění, díky vysoké odolnosti a mechanické pevnosti, zlatou klasikou.
 • Cementová malta je prakticky beton. Hodí se proto pro místa s vysokou zátěží.

Jak připravit maltu na zdění z cihel

Základem zdicí malty je písek, cement a vápno. Přesné poměry přísad na maltu se lišší (každý zedník si nakonec přijde na to svoje), podle odborníků by se ale jednotlivé druhy malt měly míchat v následujícím poměru:

4 : 1 : 1 (písek : vápno : cement)

Pokud mícháte v míchačce větší množství malty a spotřebujte najednou celý pytel cementu (25 kg), bere se toto množství jako cca 4 lopaty. Pro namíchání vápenocementové malty z tohoto množství cementu proto použijte 4 lopaty vápna a cca 16 lopat písku. Vody přidejte tolik, aby výsledná konzistence byla lepivá.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Malta na zdění - míchání malty
Vápenocementová malta na zdění se míchá v poměru 4 lopaty písku, 1 lopata vápna a 1 lopata cementu.

Při přípravě malty v menších množstvích se vždy nejprve smíchají suché složky a až poté se přidává voda. U přípravy v automatické míchačce je to pak přesně naopak.

Během počítání, kolik litrů malty bude třeba připravit, se využívá jednoduchá poučka, která říká, že na 25 běžných cihel většinou spotřebujete okolo 10 litrů malty.

Malta na zdění – vlastnosti

Jelikož písek není jako písek, a o cementu a vápně nemluvě, ujistěte se, že mají jednotlivé složky vaší malty následující vlastnosti:

 • Ideální ostrost písku (ideální obsah jílu): Čím méně jílu písek obsahuje, tím bude výsledná směs lépe držet, lepit a snížíte i riziko popraskání.
 • Ideální zrnitost písku: čím hrubší písek je, tím více vápna budete potřebovat. Pro namíchání je ideální písek frakce 0-4 mm.
 • Správný druh cementu: pro většinu staveb svépomocí si vystačíte s klasickým portlandským cementem běžně dostupným ve stavebninách.  
 • Správný druh vápna: nejlepší a nejlevnější volbou bývá vápenný hydrát, tedy hašené vápno. Koupíte jej ve všech stavebninách.

Míchání malty svépomocí vs. pytlované směsi

Míchání malty na zdění cihel svépomocí oceníte jako zkušený zedník, který chce cíleně ovlivňovat vlastnosti malty a tím ji přizpůsobovat nárokům prostředí, což je užitečné například u historických staveb.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Pokud ale máte se zděním málo zkušeností a nechce se vám experimentovat s poměry jednotlivých složek, bude lepší zvolit pytlované směsi. Ty jsou sice dražší než příprava malty na zdění svépomocí, mají ale stálou kvalitu a jejich příprava spočívá v pouhém rozmíchání s vodou. Hodí se i u malých projektů, kdy se výroba malty svépomocí jednoduše nevyplatí.

Pokud již máte vyzděno, přečtěte si, jak namíchat jádrovou omítku a stěnu z cihel omítnout.

Zajímat vás také může článek zaměřený na využití starých pálených cihel na stavbě domu.  

Zdicí malta na zdění z cihel: Závěr

Pro přípravu kvalitní malty je zásadní:

 • Správný poměr písku, vápna a cementu (většinou 4 : 1 : 1)
 • Kvalita jednotlivých surovin (ostrý hrubý písek, portlandský cement, hašené vápno)

Míchání malty svépomocí je levné a jednoduché, pravdou ale je, že u běžných menších projektů svépomocí se většinou nevyplatí. Pokud tedy stavíte jen malou zídku, nebo si na výrobu zdicí malty jednoduše netroufáte, využijte kvalitní pytlované směsi na zdění.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů