Pokud se chystáte opravit omítky ve vašem domě, máte na výběr ze dvou možností. Buď starou omítku kompletně osekáte a na zdivo nahodíte omítkou novou, nebo omítku nanesete přímo na původní omítku. Způsob opravy „nová omítka na starou omítku“ totiž není nic výjimečného.
Než kompletně odstraňovat původní starou omítku, je někdy vhodnější ponechat původní omítku na zdi a buďto ji pouze lokálně vyspravit nebo na ni natáhnout novou vrstvu omítky. Pokud se rozhodnete k tomuto kroku, je vždy potřeba nejprve provést důkladnou kontrolu stávající omítky – zda dobře drží na stěně, není někde odfouknutá, nebo nějak zásadně poškozená, nevykazuje známky vlhkosti a plísní.
Nová omítka na starou – příprava omítání
Pokud natrefíte na takto poškozená místa, je potřeba nesoudržnou omítku nejprve odstranit v maximálně možném rozsahu, abyste zabránili pozdějšímu možnému opadávání nesoudržné omítky. Zároveň si prověřte, zda je omítka rovná, hladká a tím pádem stačí natáhnout pouze nejvrchnější, štukovou vrstvu, či je nutné omítku vyrovnat nahozením nové vrstvy jádrové omítky a teprve na ni použít závěrečnou štukovou omítku.
Jak na starou omítku „nahodit“ novou omítku
Nejprve je nutné odstranit všechny vrstvy staré malby, tapet a různých nátěrů, abyste se dostali až na samotnou omítku.
Co budete potřebovat:
Nahození omítky - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
- Špachtli
- Ocelový kartáč nebo bruska či vrtačka s drátěným kartáčem
Oškrábání malby
Pro oškrabování malby je nejlepší použít klasickou špachtli, ovšem lze také pracovat s ocelovým kartáčem nebo bruskou či vrtačkou s drátěným kartáčem. Celkově ale počítejte s tím, že se jedná o poměrně pracnou záležitost a je opravu důležité odstranit všechny vrstvy malby a nátěrů, které jsou na omítce naneseny, a to až na štuk.
Špachtlí pracujte opatrně, držte ji pod malým úhlem ke stěně, abyste nepoškodili podklad.
Malbu nikdy neoškrabujte na sucho, ale vždy si zeď důkladně namočte, doslova nechte malbu nasáknout vodou. Nepoškodíte tak alespoň omítku a práce vám půjde lépe.
Pro odstranění všech zbytků malby se často používá mýdlová voda a nátěry na omítce se jednoduše smývají.
Poté máte prostor na úpravu elektrorozvodů, osazení zásuvek, vypínačů, rozvodů vody, topení atd.
Osekání opadající omítky
Jestliže jste některé části omítky osekali kvůli jejich nesoudržnosti nebo kvůli novým rozvodům, je třeba tato místa očistit, vyškrábat spáry a našpicovat (jak namíchat špric). Teprve potom můžete nanést první vrstvu omítky, kterou bude jádrová omítka. Tato omítka slouží pro vyrovnání a sjednocení povrchu stěn. Na jejím provedení si dejte záležet, protože právě kvalita jádrové omítky velmi ovlivňuje finální vzhled a jakost hotové omítky.
Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Jádrová omítka
Je-li to nutné pro vyrovnání zdi, můžete jádrovou omítku nanášet ve více vrstvách, ale vždy až po dokonalém zaschnutí předchozí vrstvy. Nezapomeňte si každou vrstvu před nanesením nové zdrsnit, aby nová vrstva omítky snáze přilnula k podkladu. Poté musíte nechat jádrovou omítku řádně vyschnout.
Štuková (fajnová) omítka
Na závěr naneste finální štukovou vrstvu, která již slouží jako podklad pod malbu.
Jestliže je původní omítka v dobrém stavu a nevyžaduje žádné dorovnání a jiné zásadní úpravy, lze vyřešit opravu pouze nanesením nové štukové vrstvy. Před nanášením nové štukové omítky se doporučuje starou zeď napenetrovat a teprve po zaschnutí penetračního nátěru, nanést štukovou omítku. Díky penetraci dosáhnete zpevnění a sjednocení nasákavosti podkladní omítky. Vhodné je použít penetraci i štuk od stejného výrobce a postupovat dle návodu.
Perlinka pro vyztužení nové omítky
Výborným pomocníkem k zafixování a předcházení prasklin v omítce je zpevňovací síť – perlinka. Používá se pod finální štukovou omítku, lze jí využít zejména na vyztužení hodně namáhaných míst, jako jsou například hrany dveřních a okenních otvorů, rohy místností, ale právě i jako prevence proti prasklinám apod. Perlinka se připevňuje na zeď pomocí speciálního lepidla, které se roztírá stejně jako omítka. Pro práci s perlinkou už budete potřebovat nějaké zkušenosti. Pokud je nemáte, je lepší svěřit práci do rukou odborníků, aby výsledek odpovídal vynaložené námaze a investicím.
Omítkový tmel pro lokální opravu omítky
Jakmile máte takto připravenou zeď, můžete už začít nanášet novou vrstvu finální „fajnové“ štukové omítky.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Potřebujete-li však původní omítku pouze lokálně opravit, například zakrýt díry po hřebících nebo popraskanou omítku, nemusíte hned natahovat nový štuk, ale můžete na daná místa použít například omítkový nebo sádrový tmel. Tmel je vhodnější než samotná sádra, která sama o sobě má jiné vlastnosti než omítka a vlivem teploty tak může opravené místo znova popraskat. Omítkový tmel koupíte už jako hotovou směs, připravenou ihned k použití, sádrový tmel je třeba před použitím rozmíchat s vodou.