Rekonstrukce kuchyně – tipy a rady pro bezproblémovou rekonstrukci

soutez

Toužíte po nové kuchyni, ve které vám půjde vaření dobře od ruky? Chcete mít více úložného prostoru a větší pracovní plochu? Kuchyňské linky se časem opotřebují, ale zastarají i morálně a dřív nebo později dojde k rozhodnutí, že je nejvyšší čas na změnu. Společně se podíváme na to, jak rekonstrukce kuchyně probíhá a na co se během rekonstrukce zaměřit.

Na co se zaměřit při rekonstrukci kuchyně

Jestliže se pustíte do rekonstrukce kuchyně, měli byste se zaměřit na její logické a praktické uspořádání. V dobře navržené kuchyni najdeme tři základní pracovní zóny, kterými jsou:

 • úschova potravin,
 • vaření a
 • mytí nádobí.

Zóny mají být navrženy tak, aby pohyb mezi nimi byl co nejjednodušší a vzdálenosti co nejkratší. Spojením ledničky, dřezu a sporáku vznikne pracovní trojúhelník, po kterém se uskuteční většina cest v kuchyni a součet stran tohoto trojúhelníku by měl být co nejnižší. V současné době také přibývá kuchyňských spotřebičů, trouby se oddělily od varné desky a dávají se do vestavby.  Vyberte se inteligentní spotřebiče, které vám ušetří čas a jsou designovým doplňkem každé kuchyně.

Rekonstrukce kuchyně je vyžadována nejen v době, kdy je kuchyň ve špatném technickém stavu, ale i když je morálně zastaralá a nesplňuje základní požadavky.
Rekonstrukce kuchyně je vyžadována nejen v době, kdy je kuchyň ve špatném technickém stavu, ale i když je morálně zastaralá a nesplňuje základní požadavky.

Nejdůležitější součástí každé kuchyně je kuchyňská linka

Může mít různá uspořádání, z nichž nejčastější je lineární nebo ve tvaru písmene L případně U. Luxusní uspořádání, které ovšem vyžaduje větší prostory a většinou i přebudování rozvodů, je ostrůvková kuchyň. Při plánování kuchyňské linky začněte rozmístěním spodních skříněk a teprve potom nad ně umístěte horní. Při výběru designu myslete na praktičnost. Dvířka ve vysokém lesku jsou sice krásná, ale jejich údržba dá víc práce. Také světlé barvy vyžadují víc úklidu.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Rekonstrukce-IN
Co vše bude součástí rekonstrukce?

Detail nezávazné poptávky

Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Rekonstrukce kuchyně – vybíráme pracovní desku

Nepostradatelnou součástí kuchyňské linky je kvalitní pracovní deska. Nejoblíbenější a také cenově nejdostupnější je laminovaná dřevotříska, vyráběná s různými dekory. Její nevýhodou je nižší odolnost proti poškrábání a nutnost horní montáže dřezu. Další z běžně používaných materiálů je umělý kámen, velmi odolný materiál, který se dá podle potřeby i tvarovat. Luxusnější a také podstatně dražší jsou pracovní desky z dřevěného masivu, keramiky a přírodního kamene. Poslední jmenovaná vás zaručeně přežije.

Na co byste si měli dávat pozor při návrhu kuchyně

 • varná deska by měla být umístěn tak, aby z každé strany byla odkládací plocha
 • myčku je nejlepší mít hned vedle dřezu, nemusíte přenášet nádobí
 • pečící troubu umístěte tak, abyste se k ní nemuseli ohýbat
 • přizpůsobte výšku pracovní desky vlastním potřebám
 • dbejte na to, aby každý spotřebič měl vlastní zásuvku

Jestliže si netroufnete do vlastního návrhu kuchyně, navštivte kuchyňské studio, kde vám vytvoří profesionální grafický návrh přesně podle vašich představ i s cenovou nabídkou. Konečný výsledek rekonstrukce kuchyně tak pro vás bude lépe představitelný.

Každá kuchyň by měla mít kvalitní digestoř pro odtah par od sporáku. Můžete vybírat i z designových typů.
Každá kuchyň by měla mít kvalitní digestoř pro odtah par od sporáku. Můžete vybírat i z designových typů.

Jaký obklad do kuchyně

V kuchyni se zpravidla obkládá pruh stěny mezi spodními a vrchními skříňkami kuchyňské linky. Mezi klasiku patří keramický obklad, ale použít se dá i stejný materiál jako na pracovní desku, pohledové zdivo, betonová stěrka, dřevo, různé tapety nebo sklo, které se hodí k modernímu lesklému nábytku a přichází poslední dobou stále více do módy.

Další články o rekonstrukci, které by vás mohli zajímat:

Rekonstrukce koupelny – jak je to se stavebním povolení, kolik rekonstrukce koupelny stojí + tipy na rekonstrukci

Tip: Chystáte se na rekonstrukci? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Rekonstrukce domu – na co se při rekonstrukci domu zaměřit, projekt rekonstrukce, trhliny ve zdech, vlhké stěny, radon

Rekonstrukce podkrovístavební povolení a územní souhlas, pasport stavby, projekt rekonstrukce podkroví, cena rekonstrukce podkroví a stavební firma

Výhody rekonstrukce kuchyně na klíč

Při totální rekonstrukci kuchyně se nevyhnete výměně a přemístění starých rozvodů, které jsou potřebné pro změnu dispozičního uspořádání kuchyně. Ještě složitější je rekonstrukce kuchyně v paneláku, kde vás většinou čeká vybourání celého umakartového jádra. V každém případě, než začnete montovat novou kuchyňskou linku, čeká vaši kuchyň hodně změn.

Pokud nejste zrovna zruční řemeslníci, určitě se vyplatí poohlédnout se po firmě, která je schopná provést takzvaně rekonstrukci kuchyně na klíč. To znamená od bouracích prací přes veškeré stavební i přípravné práce až po montáž nové kuchyňské linky. Nemusíte shánět jednotlivé dodavatele a snažit se skloubit všechny činnosti. Většinou se vám to stejně nepovede. Nechte si vypracovat předem cenovou nabídku, ať víte, kolik vás bude rekonstrukce kuchyně stát. 

Pokud najdete firmu, která se zhostí kompletní rekonstrukce kuchyně a sama si bude koordinovat návaznost jednotlivých prací, doba přestavby tak bude rozhodně menší, než když se vám budou v bytě střídat různí řemeslníci.

Rekonstrukce domu či bytu – nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Rekonstrukce
Co vše bude součástí rekonstrukce?
Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů