Renovace dřevěných oken svépomocí – jak probíhá oprava oken

Dřevo je tradičním, ekologickým materiálem na výrobu dřevěných oken. Pokud se o dřevěná okna pravidelně a šetrně staráte, mají i dlouhou životnost. Dřevo je ale přírodní materiál a jako takový podléhá různým povětrnostním vlivům a dřevokazným škůdcům, které na něj působí. Časem tedy může dojít k oděrkům, škrábancům, odloupání barvy, stará dvojitá okna špatně těsní apod. V takovém případě je na řadě renovace. Jak taková renovace dřevěných oken probíhá vám přiblížíme v tomto článku.

Nejprve zhodnotíme, zda jsou okna ještě vhodná k opravě anebo je již nutná jejich výměna.  Zda splňují podmínku tepelné izolace, odhlučnění a jestli jejich vizuální a technický stav ještě umožňuje provést opravu. Jsou také městské a venkovské oblasti památkově chráněné, kde se původní dřevěná okna a sklo musí zachovat, není tedy jiná možnost než okna renovovat.

U takto poškozených oken je nutné co nejdříve provést opravu laku.
U takto poškozených oken je nutné co nejdříve provést opravu laku.

Renovace dřevěných špaletových oken – výměna původního zasklení

Špaletové okno je konstruováno vnějšími a vnitřními samostatně otvíratelnými křídly. Mezi nimi je vnitřní prostor – špaleta. Vnější křídla se otevírají ven (nebo dovnitř) a vnitřní dovnitř, meziprostor často slouží k umístění květináčů. Při rekonstrukci takového okna nejdříve demontujte jednotlivá křídla z kovových závěsů. Okna uložíte na podložku a opatrně odstraňte sklářský tmel. K tomuto účelu vám dobře poslouží dláto s dřevěnou paličkou a ocelovou škrabkou. Poté opatrně vytáhněte aretační hřebíčky, jimiž jsou skla ukotvena v drážkách.

Opatrně vysuňte skleněnou tabuli a změřte a zapište její rozměry. Do oken si nachystejte nová skla k osazení. Nejčastěji dvojskla, která splňují tepelně izolační a zvukově izolační parametry na vnější i vnitřní křídla oken. Případně postačí jedno dvojsklo ve venkovním křídle okna a vnitřní křídlo můžete osadit jednoduchým zasklením.


Pasport budovy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna - IN
Materiál rámu okna:
ks

Detail poptávky

Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Odstranění starého laku, výměna částí dřevěného okenního rámu a starého kování

Zkontrolujte, zda jsou jednotlivé části okenního rámu v pořádku. Pokud zjistíte, že některá část rámu je poškozena ztrouchnivěním, opatrně ji demontujte a poškozenou část nahraďte novým dílem vyrobeným na míru od truhláře. Poškozené a staré kování demontujte a nahraďte novým kováním, které sežene v zámečnictví či ve specializovaném e-shopu.

Renovace dřevěných oken – odstranění laku

Zbytek starého nátěru odstraňte špachtlí nebo cidlinou – železnou truhlářskou škrabkou. Nejdříve horkovzdušnou pistolí nahřejte starý nátěr a poté jej opatrně seškrábněte špachtlí. Můžete použít také chemický přípravek s gelovou konzistencí, který se štětcem nanese na dřevěný rám. Starý nátěr nabobtná a posléze jde snáze strhnout pomocí špachtle.

Renovace dřevěných oken - kastlová okna
Renovace dřevěných oken vyžaduje nejen obnovu ochranného laku, ale i vyspravení vad dřeva (trhlin a hlubokých oděrků) pomocí speciálního tmelu.

Broušení a tmelení rámu okna

Zbytek nerovností a barev vybruste mechanicky bruskou s hrubším brusným papírem. Místa, která jsou špatně dostupná bruste ručně smirkovým papírem uchyceným na dřevěné kostce. Poté zbavte dřevěný rám prachových částic a znovu, teď již ručně, jemným smirkem dřevěný rám nahladko přebruste. Opět štětcem rám očistěte od dřevného prachu. Praskliny a nerovnosti přetmelte tmelem a zabruste brusným papírem. Stejným způsobem očistěte, vyspravte a natřete i okenní rám ve zdivu.

Ošetření dřevěných oken nátěrem

Aplikace impregnačního nátěru

Okenní rámy máte nyní připraveny na první nátěr impregnací a penetračním základem nebo nátěrem (fermeží). Impregnace brání dřevokazným houbám a dřevokazným škůdcům v poškozování dřeva. Penetrace nasákne do dřeva a vytvoří podklad pro nanesení nátěrové barvy. Po zaschnutí penetrace povrch okenního rámu znovu přebruste.

Aplikace nátěru na dřevěná okna

Poté naneste první nátěr barvy na dřevo. Pokud chcete zachovat okna v přírodním stylu, natírejte transparentním lakem na dřevo. Po zaschnutí první vrstvy laku povrch okna opět přebruste jemným brusným papírem. Naneste druhý, finální nátěr barvou nebo lakem. Aplikace druhého nátěru zajišťuje pevnou ochranu okenního rámu proti povětrnostním vlivům a tím prodlužuje životnost ošetřeného a zrenovovaného povrchu. Po zaschnutí laku, což trvá obvykle 24 hodin, můžete na okna namontovat kování.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Zasklení okna – jak postupovat

Okenní křídla můžete znovu zasklívat jednoduchým zasklením. Tloušťka skla na vnějším okenním křídle bývá 4–8 mm. Tloušťka skla na vnitřním křídle bývá 3 mm. Izolační dvojskla dejte na vnější křídla okenního rámu.

Pokud se rozhodnete pro osazení izolačního dvojskla, je potřeba okenní rám upravit, jelikož izolační dvojsklo má větší hloubku. Frézováním prohloubíte původní drážku v křídle a vložíme izolační dvojsklo. Drážka musí být dostatečně hluboká, aby zasklení nevyčuhovalo a bylo možné jej zajistit zasklívací lištou.

Zasklení uchyťte vruty a z obou stran zatmel tmelem či silikonem. Izolační vlastnosti po zasklení špaletového okna jsou U= 0,95 U W/m2K.

TIP: Po obvodu křídel vyfrézujete drážku a vložíte těsnící silikonový profil.

Vsazení zrenovovaných okenních rámů

Před nasazením křídel ještě olejem ošetřete a promažte panty. Zrenovovaná okenní křídla nasaďte do nových pantů zpět na vnější okenní rámy. Na okna můžete namontovat ochranné síťky proti hmyzu nebo žaluzie proti nadměrnému slunečnímu záření.

Výběr nátěrové hmoty na dřevěná okna

Impregnační nátěry zajišťují ochranu proti dřevokazným houbám, hmyzu a hnilobě dřeva. Jsou vodou ředitelné nebo syntetické a nanášejí se štětcem přímo na dřevo. Laky jsou syntetické nebo vodou ředitelné, pro vnitřní i vnější použití. Počet nátěrů závisí od nasákavosti dřeva. Barevnost laků může být i lehce tónovaná. Dalším nátěrem po naimpregnování dřevěných oken mohou být lazury, které zvýrazňují kresbu dřeva, chrání rám proti povětrnostním vlivům a UV záření.  Pro vnitřní nátěry použijtee interiérové vodou ředitelné lazury. Na trhu je mnoho výrobků. S výběrem se poraďte s prodejcem či výrobcem.

Může vás zajímat:

Výměna oken za nová – jak vyměnit okna + kolik stojí nová okna

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Těsnění dřevěných oken

Pro utěsnění kontaktu křídla s rámem okna jsou v nabídce těsnící trubičkové profily do drážky o průměrech 6 mm, 8 mm a 10 mm. Kvalitním utěsněním okna se sníží průvzdušnost oken a také celkové tepelné ztráty objektu.

Renovace dřevěných oken – kování

Kování dřevěných oken se sestává z mnoha komponentů. Jednotlivé díly, které můžeme vyměnit jsou tyto:

Křídlové nůžky, rámové nůžky, převodová lišta, prodloužení rohové vedení, horní pant křídlového dílu, spodní pant křídlového dílu, křídlové a rámové nůžky, čepy a jiné příslušenství. Veškeré díly kování umístěné na rámu okna jsou profilově závislé, tzn., že na každý různý profil okenního rámu pořídíte kování k příslušnému profilu okna.

Skla do dřevěných oken

Pro venkovní křídla použijte jednoduchá skla o šířce 4–8 mm a 3 mm do vnitřních křídel dřevěného okna. Kombinací těchto rozdílných tlouštěk skla minimalizujeme rezonanci skel.

Izolační dvojskla či trojskla zajišťují tepelnou a zvukovou izolaci. Skla jsou konstruována do distančního rámečku, který vymezuje jejich vzájemný odstup. Tento meziprostor je plněn plynem nebo vysoušecím prostředkem, který brání kondenzaci páry, zajišťuje vysokou pevnost skel proti poryvům větru. Dvojskla jsou těžší, proto se nejdříve ujistěte, že okenní rám tato skla udrží.

Po úspěšné renovaci dřevěných oken se o ně nezapomeňte patřičně starat. Jak pečovat nejen o dřevěná okna, chránit lak před poškozením, jak čistit těsnění a kování oken se dozvíte v tomto článku.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů