Sádrokarton v podkroví: opláštění střešních oken

Zapravení sádrokartonu kolem střešního okna

Přinášíme návod pro všechny, kteří chtějí podkroví upravit s pomocí sádrokartonu. Zaměříme se na opláštění střešních oken. Připravte si nářadí, nakupte potřebný materiál a můžete se pustit do práce.

Opláštění střešního okna začíná až po montáži sádrokartonových profilů a parozábrany. Nemáte tuhle část ještě hotovou? Podívejte se na návod od Rigipsu, kde je celý postup podrobně rozepsaný.

Co budete k opláštění okna potřebovat:

V první řadě kvalitní materiál. S výběrem vám zdarma poradí techničtí specialisté ze Saint-Gobain, a dokonce připraví bezplatnou kalkulaci množství i cen. Obecně však počítejte s těmito položkami:

  • sádrokartonové desky, např. typ Modrá akustická protipožární MA (DF) 12,5 Activ´Air®
  • tepelná izolace, např. Isover UNIROL PROFI nebo Isover ORSIK
  • kovové R-CD profily a R-UD profily
  • šrouby pro TUN pro připevnění desek
  • šrouby do plechů LB
  • lepicí páska Isover Vario® MultiTape SL
  • lepicí páska Isover Vario® KB 1
  • spárovací tmel Rifino Top
  • páska Habito® Flex

Další věc je vhodné nářadí. Připravte si aku vrtačku, odlamovací nůž, špachtli a obyčejnou tužku. Protože budete ještě pracovat s minerální izolací, neměly by vám chybět ani rukavice, brýle, rouška a dlouhé rukávy. 

Postup opláštění střešního okna

Než se pustíte do práce, musíme upozornit na dvě důležité zásady. Zaprvé: parapet je svislý, nadpraží vodorovné. Toto řešení podporuje proudění vzduchu okolo skel, čímž se snižuje případná zkondenzovaná vlhkost. A navíc tak dosáhnete optimálního osvětlení interiéru.

Zadruhé: parapet i nadpraží musí mít zalomení, aby vznikl prostor pro vložení tepelné izolace, a eliminovaly se tak tepelné mosty.

  1. V oblasti okna prořízněte parozábranu ve tvaru písmene „H“, tak aby okraje fólie následně doléhaly k rámu okna.
Proříznutí parozábrany
  1. Vyznačte polohu ostění okna a zkraťte přečnívající profily.
  1. Doplňte tepelnou izolaci kolem okna a překryjte ji parozábranou. Jednotlivé díly fólie musí být vzduchotěsně spojené, k čemuž poslouží páska Isover VARIO® KB 1.
  1. Parozábranu je nutné napojit také na rám okna, proto do drážky kolem nalepte oboustranně lepicí pásku Isover Vario® MultiTape SL.
Napojení parozábrany na rám okna
  1. Z R-UD profilu si připravte výměnu pro svislé části rámu kolem otvoru okna. Tu pak nasuňte na zkrácené profily R-CD a zajistěte ji šrouby do plechu LB k průběžným R-CD profilům.
  1. Připravte si ostění otvoru. Respektujte přitom polohu parapetu a nadpraží se zalomením. Ostění vsaďte do drážky v okenním rámu a dočasně přišroubujte šrouby TUN.
Příprava ostění otvorů ze sádrokartonové desky
  1. Přeneste si polohu zalomeného nadpraží a parapetu na sádrokartonovou desku a vyznačte si umístění R-UD profilů.
  1. Po rozměření desku ostění vyndejte a na její líc do vyznačené polohy připevněte R-UD profil (šroubuje se z rubové strany).
Příprava R-UD profilu
  1. Do R-UD profilu později vsaďte R-CD profily, které ponesou SDK desku tvořící zalomené nadpraží. Stejně postupujte u parapetu.
  1. Ostění s připraveným R-UD profilem vsuňte zpět do drážky okenního otvoru a připevněte na připravenou podkonstrukci pomocí šroubů TUN.
Připevnění ostění
  1. Pomocný rám doplňte o R-UD profil a do něj následně vložte R-CD profil.
  1. Pusťte se do opláštění šikmých ploch podkroví v okolí okna. Dodržujte přitom maximální rozteč šroubů 170 mm. Opláštění musí být rozvržené tak, aby spáry desek byly vzdálené minimálně 150 mm od rohu okna.
  1. Proveďte opláštění nadpraží a parapetu tak, že desky budou částečně zalomeny. Jak na to? Lícový karton nařízněte, desku nalomte, vsaďte do drážky v rámu okna a přišroubujte pomocí šroubů TUN.
Opláštění nadpraží a parapetu střešního okna
  1. Teď přichází na řadu tmelení. Připravte si tmel Rifino Top, přetmelte spáry desek a hlavičky šroubů. V dalším kroku tmelení se spáry mezi deskami vyztuží skelnou páskou.
  1. Nezapomeňte na ochranu hran opláštění kolem okna. K tomuto účelu vám poslouží páska Habito® Flex, která se aplikuje do tmelu Rifino Top. Spáry v oblasti nadpraží a parapetu předem vytmelte sádrovým tmelem. Z téhož tmelu vytvořte vrstvu a tu stáhněte zubatým hladítkem, aby byla vrstva rovnoměrná. Nakonec aplikujte pásku a přitlačte ji pomocí aplikátoru či špachtle. Vytlačený tmel se nakonec špachtlí odstraní.
Tmelení hran sádrokartonu

Tak a je hotovo! Pro názornou ukázku si můžete pustit rovnou video-návod. A pokud byste měli doplňující dotazy, obraťte se přímo na technickou podporu Rigipsu. Buď na čísle 226 292 224 nebo na e-mailu ctp@rigips.cz

Proč je sádrokarton dobrá volba?

Suchá výstavba (kam spadá právě i sádrokarton) nachází čím dál častější využití na stavbách a při rekonstrukcích. Má to hned několik důvodů. Práce se sádrokartonem nevyžaduje (až na tmelení) žádné mokré procesy. Díky tomu se do stavby nedostává nadbytečná vlhkost a také odpadají zdlouhavé technologické přestávky nutné na vyschnutí a vyzrání.

Sádrokartonové desky jsou nehořlavé, díky čemuž se ideálně hodí do protipožárních konstrukcí. Navíc mají mnohem nižší hmotnost než klasické materiály (cihla, pórobeton), takže téměř nezatíží stávající konstrukci. Vybrat si můžete z mnoha různých typů desek, od základních přes impregnované a protipožární až po takové, co odbourávají škodlivý formaldehyd.

Když už budete mít podkroví opláštěné sádrokartonem, můžete položit ještě suchou podlahu. Jejím základem jsou podlahové dílce ze sádrokartonových nebo sádrovláknitých desek. Suchá podlaha se náramně hodí právě do podkroví, protože je oproti jiným řešením (beton, anhydrit) velmi lehká. Pokládku zvládnete i svépomocí a za dva dny máte hotovo.

Než se pustíte do práce, spočítejte si, kolik materiálu budete na sádrokartonovou konstrukci potřebovat. Pomůže vám s tím chytrá kalkulačka Rigips. Stačí vybrat typ konstrukce, zadat parametry a hned budete mít k dispozici seznam potřebného materiálu i s údajem o množství.