Sádrokarton v podkroví je oblíbeným řešením pro opláštění šikmých i vodorovných ploch, které nejen vylepšuje vzhled interiéru, ale také zlepšuje izolační vlastnosti prostoru. Opláštění pomocí sádrokartonu umožňuje vytvořit hladké povrchy a snadno zakrýt různé instalační vedení či nepravidelnosti střešní konstrukce. Správný postup montáže, který zahrnuje pečlivou přípravu konstrukce, izolace a důkladné přichycení desek, je klíčový pro zajištění dlouhé životnosti a odolnosti obkladu.
Tento článek se zaměřuje na praktický postup, jak efektivně opláštit šikmé a vodorovné plochy v podkroví.
Výhody sádrokartonu
Pro výstavbu obytného podkroví je sádrokarton stále tou nejlepší volbou. Příliš nezatěžuje nosnou konstrukci, má dobré tepelné a akustické vlastnosti, vyznačuje se dlouhou životností, je ekologický a zdravotně nezávadný a práce s ním je poměrně snadná a rychlá. Výhodou použití sádrokartonů je rovněž minimum mokrých procesů, a tak je možné provádět stavbu i v zimním období.
Díky sádrokartonu tak máte možnost si vytvořit v podkroví útulné a příjemné prostředí, důležité je však dodržení těch správných postupů a skladeb materiálu.
Zateplení podkroví a sádrokartonový podhled
Velmi důležitá je správná skladba zateplení. Základem by měla být vždy tepelná izolace, která slouží v zimních měsících k zabránění únikům tepla a v letním období naopak k eliminaci nadměrného přehřívání podkrovních prostor. Na izolaci byste proto neměli šetřit, protože s každým centimetrem tepelné izolace navíc jednak vytváříte lepší pohodu v obytných prostorách podkroví a jednak i šetříte energie za vytápění.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
V podkroví u šikmých střech je nejlepší volbou kombinace mezikrokevní a podkrokevní izolace, nebo provedení nadkrokevní izolace v případě, že měníte celou střešní krytinu.
Velmi důležité je při zateplování nezapomenout na osazení parozábrany mezi izolací a sádrokartonem.
Skladba zateplení podkroví a SDK podhledu
Jak by měla vypadat ideální skladba zateplení a sádrokartonového podhledu:
- Pod střešní krytinou by měla být v každém případě osazena pojistná hydroizolace, která slouží k tomu, aby venkovní vlhkost nepronikala do střešní konstrukce, ale aby případná vlhkost z interiéru mohla prostupovat ven z objektu.
- Mezi krokve vložíte tepelnou izolaci buďto z minerálních vláken nebo jiného izolačního materiálu (dřevovláknité desky, ovčí vlna, konopí atd.).
- Na izolaci osadíte parozábranu, kterou je nezbytné dokonale utěsnit. Přelepte veškeré spoje a zároveň přilepte parozábranu ke všem konstrukcím střechy tak, aby nemohla žádná vlhkost z interiéru pronikat do vrstvy tepelné izolace. Tento krok je velmi důležitý, protože špatně provedená parozábrana může způsobit jednak vlhnutí tepelné izolace a dále následné poškozování nosné konstrukce krovu.
- Pro dosažení potřebné tloušťky izolace můžete vložit další vrstvu izolace i pod krokve, čímž dosáhnete ideální tepelné kvality podkrovního prostoru. V tomto případě je potřeba zhotovit dřevěný rošt, mezi který „natlačíte“ tepelnou izolaci a zafixujete ji pomocí špagátu.
- Následně můžete osadit upevňovací rošt z plechových profilů pro sádrokartonové obložení.
Jaký sádrokarton v podkroví použít?
Volba správného sádrokartonu má velkou důležitost. Každý sádrokarton se vyznačuje určitými specifiky, díky nimž lze docílit právě těch vlastností, které potřebujeme, ať už se jedná o požární odolnost nebo hlukovou neprůzvučnost.
Tip: Chystáte se na podhledy nebo příčky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek sádrokartonářů ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Typy sádrokartonových desek
Při výběru sádrokartonu do podkroví je důležité zohlednit podmínky prostoru, zejména vlhkost a teplotní rozdíly.
- Nejčastěji se používají bílé (standardní) sádrokartonové desky, které jsou vhodné pro suché prostory.
- Do vlhčích podkroví, jako jsou například koupelny nebo prostory s horší izolací, je lepší zvolit zelené (impregnované) desky, které jsou odolné proti vlhkosti.
- Pro zlepšení požární odolnosti je vhodné použít červené (protipožární) desky, které poskytují lepší ochranu v případě požáru.
- Pokud se stavba nachází v oblasti se zvýšenou hlukovou zátěží, dobře poslouží modré akustické sádrokartonové desky. Dokážou účinně utlumit hluk z venkovního prostředí a jsou vhodné i pro použití z hlediska požární odolnosti.
Kromě toho se dají kombinovat různé typy desek podle potřeb jednotlivých částí podkroví, aby se zajistila maximální funkčnost a bezpečnost.
Sádrokarton v podkroví – montáž
Pro realizaci podhledu a opláštění šikmých ploch v podkroví pomocí sádrokartonu budeš potřebovat následující materiál a nářadí:
Materiál:
- Sádrokartonové desky – Standardní, protipožární nebo impregnované, podle potřeb podkroví.
- Kovové profily – CD a UD profily pro vytvoření nosné konstrukce.
- Příslušenství k profilům:
- Kotevní prvky (kotvy, závěsy, příchytky) – K uchycení profilů na strop nebo šikmou plochu.
- Spojky profilů – Pro spojování jednotlivých částí konstrukce.
- Šrouby do sádrokartonu – Pro uchycení desek na profily.
- Těsnicí páska – Pro oddělení stěn od konstrukce a pro eliminaci prasklin.
- Izolační materiál – Minerální vata nebo jiná tepelná a akustická izolace pro zlepšení izolačních vlastností podkroví.
- Parotěsná fólie – Pro ochranu před vlhkostí.
- Spárovací hmota a páska – K vyplnění a zpevnění spár mezi sádrokartonovými deskami.
- Silikon nebo akrylátové těsnění – Na utěsnění spojů mezi deskami a stěnami.
Nářadí:
- Vrtačka/šroubovák – K upevňování šroubů do profilů a sádrokartonu.
- Nůž na sádrokarton – K řezání desek na požadovanou velikost.
- Řezák na minerální vatu – Pro snadné tvarování izolačního materiálu.
- Vodováha – K zajištění správné rovnosti konstrukce.
- Metr a tužka – Pro přesné měření a označování.
- Kleště na profily – Pro stříhání kovových profilů.
- Brusná mřížka nebo houba – K uhlazení spárovací hmoty po zaschnutí.
- Spárovací stěrka – Pro aplikaci spárovací hmoty.
- Ochranné brýle a rukavice – Pro bezpečnost při práci s deskami a izolačním materiálem.
Sádrokarton v podkroví – postup montáže v 5 krocích
Tady je stručný návod na montáž sádrokartonu v podkroví, rozdělený do pěti základních kroků:
1. Příprava
Nejprve zkontrolujte stav střešní konstrukce a podkroví. Ujistěte se, že jsou trámy suché a bez poškození. Podkroví dobře proměřte a připravte si rozvržení pro upevnění sádrokartonu. Aplikujte parotěsnou fólii na vnitřní stranu střechy, aby byla zajištěna ochrana proti vlhkosti.
2. Montáž závěsných profilů
Začněte montáží kovových UD a CD profilů. UD profily se připevňují po obvodu místnosti, kde budou sádrokartonové desky končit, a CD profily tvoří nosnou konstrukci pro samotné desky. Profily umístěte vodorovně i šikmo podle sklonu střechy a důkladně je vyrovnejte pomocí vodováhy. Využijte závěsy a kotevní prvky k pevnému připevnění profilů ke střešní konstrukci (detailní návod – rastr na sádrokarton – strop).
3. Vložení tepelné izolace
Mezi profily vložte izolační materiál, nejčastěji minerální vatu, která zlepšuje tepelnou a zvukovou izolaci podkroví. Materiál nařežte na požadované rozměry a vložte ho těsně mezi střešní trámy a profily. Ujistěte se, že je izolace všude rovnoměrně rozložená a pokrývá celý prostor bez mezer.
4. Montáž SDK desek
Po instalaci izolace začněte připevňovat sádrokartonové desky na profily. Desky nejprve upravte na potřebnou velikost nožem na sádrokarton a připevňujte je k profilům pomocí šroubů ve vzdálenosti přibližně 25 cm. U šikmých stěn a podhledů pracujte opatrně, abyste desky pevně uchytili bez poškození.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
5. Tmelení sádrokartonu
Po montáži desek je třeba spáry mezi deskami zatmelit. Nejprve aplikujte výztužnou pásku na spáry, následně naneste vrstvu spárovací hmoty pomocí stěrky. Po zaschnutí tmelení spáry jemně zbrousíte brusnou mřížkou. Na závěr naneste finální vrstvu tmelu, kterou opět po zaschnutí zbrousíte do hladka.
Sádrokartonář – nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.