Tloušťka zámkové dlažby dle využití zpevněné plochy

Jakou tloušťku zámkové dlažby zvolit pro chodník, příjezdovou cestu, parkovací stání nebo komunikaci do areálu firmy se dozvíte v tomto článku. Od způsobu využití dlažby se totiž odvíjí tloušťka zámkové dlažby.

V jakých tloušťkách se zámková dlažba vyrábí

Tloušťka zámkové dlažby je určena především odolností dlažby vůči zatížení.

Zámková dlažba se vyrábí v tloušťkách od 40 do 100 mm. Většinou jde o dlažbu dvouvrstvou s optimálním poměrem vrchní nášlapné a spodní jádrové vrstvy betonu, čímž je dosaženo maximálních užitných vlastností.

Dlažba o tloušťce 100 mm je určena pro vysoce zatěžované plochy a je vyráběna ze speciálního materiálu, jímž je většinou vibrolisovaný beton C 40/50 s plastifikátorem, který dělá beton plastickým a odolným proti vodě, chemickým a klimatickým vlivům.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba - IN
Vyberte typ zámkové dlažby:

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Může vás zajímat: Únosnost dlažby je také určena podkladem zámkové dlažby. Pod zámkovou dlažbu používejte vždy štěrkový podsyp.

Tloušťka zámkové dlažby 60 mm.
Tloušťka zámkové dlažby pro pokládku příjezdové cesty k domu by měla být 60 mm. Při větším předpokládaném zatížení by tloušťka zámkové dlažby mohlo být i 80 mm.

Na čem závisí tloušťka zámkové dlažby

Volba té správné tloušťky dlažby je poměrně zásadní. Jiná bude pro běžnou úpravu ploch kolem domku, jiná pro více dopravně namáhané plochy jako jsou nájezdové plochy, místní komunikace, parkoviště apod. Pro správnou volbu vám uvádíme následující přehled:

 • Zámková dlažba tl. 40–45 mm: vhodná pro méně namáhané plochy kolem domů, chodníčky, terasy
 • Dlažba tl. 60 mm: vhodná pro plochy častěji zatěžované, například pěší a cyklistické cesty, pojezdové plochy, místní komunikace, příjezdové cesty a vjezdy do garáží u rodinných domků
 • Dlažba tl. 80 mm: vhodná pro plochy s vysokým dopravním zatížením
 • Dlažba tl. 100 mm: jde o speciální dlažbu, určenou pro výjimečně zatěžované plochy (např. parkoviště nákladních automobilů).

Nespornou výhodou zámkové dlažby je právě její variabilita, široká barevná a tvarová škála, poměrně snadná pokládka, trvanlivost a stabilita. Navíc lze dlažbu v případě potřeby snadno rozebrat a znova použít, což ji činí ideálním materiálem pro úpravu povrchů kolem domu.

Na čem dále závisí výběr zámkové dlažby

Plánujete-li zvelebit si okolí svého domu zámkovou dlažbou, dříve či později narazíte na problém a tím je volba požadovaných parametrů, protože není dlažba jako dlažba. Záleží na tom, co od zámkové dlažby požadujete, zejména zda bude sloužit pouze jako chodník nebo přes ni budete přejíždět autem, případně ji používat jako odstavnou parkovací plochu.

Dalšími důležitými kritérii pro výběr dlažby je potom:

Tip: Chystáte se na novou zámkovou dlažbu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

 • její odolnost proti mrazu, protiskluzové vlastnosti,
 • odolnost proti chemikáliím,
 • odolnost proti obrusu,
 • odolnost proti nepříznivým klimatickým podmínkám
 • a v neposlední řadě výsledný výtvarný efekt dlažby.

Na trhu je na výběr poměrně velká paleta barevných a tvarových variací, přičemž veškeré barvy garantují barevnou stálost a odolnost proti vyšisování. Rovněž při výběru dlažby máte možnost volby povrchu, a to buďto hladký, polohrubý nebo hrubý povrch. Hladký povrch dlažby umožňuje snazší čištění, oproti tomu hrubý povrch zabraňuje uklouznutí na mokré nebo namrzlé dlažbě.

Také i některý tvar má vliv na nosnost dlažby, protože se právě díky němu roznese zatížení na další kameny a výsledná dlažba je tak pevnější a odolnější.

Pozn. Minimální spát zámkové dlažby je 1 – 2 %.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba
Vyberte typ zámkové dlažby:

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů