Montované garáže překvapí svou jednoduchostí

Mít garáž dnes není zase až tak nic neobvyklého. Kdo bydlí v rodinném domě, ten má často potřebu své auto chránit před deštěm, sluncem i mrazem. Pokud jste na garáž nemysleli již v projektu, existuje i jiná možnost. A to nikoliv jenom v podobě klasické zděné stavby. V dnešní době lze využít i takzvané montované garáže. Prioritou je u nich hlavně ochrana vozu, a to před:

  • Povětrnostními vlivy
  • Vandaly
  • Zloději

Montovaná garáž má vůči klasickému provedení velkou výhodu hlavně v celkové jednoduchosti stavby. Nejedná se však o jediný klad, který nabízí.

Montované garáže mohou být realizovány z různých materiálů

Na úvod je vhodné začít lehkou osvětou. Montované garáže mohou být realizovány, tedy postaveny, z různých konstrukčních materiálů, které se na stavbě běžně používají. Nejznámější variantou je rozhodně plech. Nejde však o materiál jediný. Možné je využít také dřevo, ale i beton – v souvislosti s faktem, že jde stále o montované řešení. Jaké jsou jednotlivé výhody a nevýhody daných typů montovaných garáží?

Betonové montované garáže

Začneme variantou betonovou. Betonová montovaná garáž má rozhodně velkou výhodu s ohledem na kvalitu. Beton je materiál dlouhodobě využívaný ve stavebnictví, a to pro svou pevnost, odolnost a dlouhou životnost. Toto řešení se nejvíce blíží klasické zděné variantě. Celkem jednoduchá je i stavba garáže, jelikož je realizována s využitím prefabrikovaných dílů, které se přivezou na místo a zde se složí do výsledné podoby pomocí jeřábu. To však může být nevýhodou pro ty stavebníky, kteří chtějí stavbu garáže realizovat svépomocí.

Varianta má samozřejmě další nevýhody. S těmi je spojena hlavně doba realizace. Záleží na celkové vytíženosti firmy realizující betonové dílce. Nic výjimečného není čekací doba 4 – 8 týdnů. Ovšem samotná stavba na staveništi zabere pouhých pár hodin, poté je garáž možné využívat. Jedná se však o hrubou stavbu, dalších pár dnů je třeba si vyhradit na další dokončovací práce, jako jsou povrchové úpravy, vedení instalací, osazení garážových vrat atd.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Plechové montované garáže

Jdeme na variantu, která je rozhodně tou, kterou lze označit za nejznámější. Plechové montované garáže jsou dnes nejrozšířenější variantou. Velkým kladem je zde celková rychlost montáže garáže. Není výjimkou, že vše může být hotovo již do několika hodin. I zde se využívá již hotových plechových dílů, které se smontují do výsledné podoby. Zaujmou také svou všestranností, jelikož dané řešení nemusí sloužit pouze jako garáž. Stejná konstrukce se využívá třeba na stavbu různých menších dílen, zahradních domků na uskladnění nábytku, nebo menších skladů. Výhodou může být též cena, která začíná již na 10 000,-Kč. Jedná se však o obyčejnou plechovou garáž bez omítky, která se hodí spíše někam do průmyslového areálu. Designově zdařilejší montovaná dvojgaráž o rozměrech 7 x 6 x 3,8 m vás může vyjít až na 250 000,-Kč.

Negativem může být horší tepelná izolace, možná náchylnost materiálu ke korozi. Nabízí se ovšem i plechové garáže izolované minerální vatou. Stěna garáže je opláštěna sendvičovými panely, které chrání auto před nepříznivým počasím a nízkými teplotami.

TIP: Na tomto videu se můžete podívat, jak probíhá stavba montované plechové garáže se sedlovou střechou a s křídlovými vraty.

Dřevěné montované garáže

Rozhodně provedení, které lze označit za nejmodernější. Stejně, jako se do popředí dostávají rodinné domy ze dřeva, sruby a roubenky, tak i dřevěná montovaná garáž si najde své místo. Zde ve výčtu pozitiv nelze zapomínat na kvalitu materiálu, jelikož i dřevo je ve stavebnictví velmi často využívané. Kladem je i to, že se jedná o materiál přírodní, tedy z obnovitelných zdrojů. Negativem je rozhodně menší požární odolnost a také riziko napadení dřeva biologickým škůdcem. Čas od času je dřevo dobré natřít ochranným lakem, lazurou či olejem na dřevo. Dřevo tak bude chráněno před plísněmi, houbami, dřevokazným hmyzem ale i povětrnostními vlivy a UV zářením.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Související články:

Výhody sekčních garážových vrat

Stavba garáže krok za krokem

Optimální velikost garáže – jaké jsou optimální rozměry garáže?

Podle představ každého zájemce

Velkým pozitivem montované garáže je to, že může být realizována podle představ každého zájemce. Problém rozhodně není s její požadovanou velikostí, kdy může pojmout 1 či 2 auta, a zbylý prostor využít pro skladování sportovního vybavení nebo zahradní techniky.

Montované garáže mohou být také doplněny o okna libovolných velikostí a lze tak tedy uvažovat s přirozeným prosvětlením interiéru. Mnohem důležitější jsou však garážová vrata, která mohou být klasická křídlová, výklopná, rolovací či sekční. Křídlová vrata se v dnešní době sice již tak často nevyskytují, stále si však najdou uplatnění na garážích u rekreačních objektů, které nejsou tak často využívány. Mnohem častěji se však můžete setkat se sekčními vraty, která jsou ovládána elektronicky na dálku.

U betonových, ale i u plechových typů není problém ani realizace venkovních omítek. Zvýší se tak celkový estetický dojem a na první pohled to vypadá, jako by se jednalo o zděnou stavbu. Omítky u dřevěných montovaných garáží se nevyskytují – samotné dřevo totiž dodává stavbě estetický vzhled na vysoké úrovni.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Jak vybrat optimální velikost garáže?

Velikost garáže se odvíjí jednak od toho, jak velké auto v ní budete parkovat, ale také od vašich požadavků na komfort. Dle velikosti auta lze pořídit garáž délky 5 – 6,5 m. Pokud máte malé auto, postačí vám garáž délky 5 m, pokud však máte rodinného kombíka, doporučujeme zvolit délku garáže alespoň 6,0 m, lépe 6,5 m.

Minimální šířka garáže závisí opět na velikosti auta a pohybuje se v rozmezí 2,5 – 2,7 m. Jedná se však o velmi stísněnou garáž, která je pro každodenní využívání velmi nepohodlná a nepraktická. Pokud chcete z auta vylézat z obou stran a to pohodlně, doporučujeme šířku garáže alespoň 3,5 – 4,0 m.

Výška garáže by měla být minimálně 2,1 m, ovšem z hlediska vyššího komfortu je vhodné zvolit garáž s výškou větší, klidně 2,3 – 2,5 m, aby bylo zaručeno bezproblémové otevírání kufru od auta či byl umožněn vjezd auta se střešním nosičem.

Montáž garáže

Garáž si můžete buď smontovat svépomocí, nebo si na práci objednat firmu. V tomto případě si firmy za montáž berou 15 – 20 % z ceny garáže, minimálně však cca 8 000 – 10 000,-Kč + náklady na dopravu.

Montáž přitom není nic nezvládnutelného, zvlášť pokud jste na práci alespoň dva. Některé typy garáží nevyžadují ani základové pasy či patky a lze je stavět přímo na terén na zemní vruty, příp. na zámkovou dlažbu. Lepší variantou je však zhotovit betonový věnec, desku či patky v každém rohu budoucí garáže, do kterých se nosná konstrukce montované garáže ukotví.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů