Home Stavba Střecha Poraďte si chytře s půdní vestavbou

Poraďte si chytře s půdní vestavbou

0

Půdní prostory lze využít různě. Dříve bývala půda spíše skladištěm věcí a k bydlení se příliš nevyužívala, v dnešní době je snaha zhodnotit dům co nejvíce, efektivně využít prostor a zvětšit obytnou kapacitu bydlení na maximum. Nedostatek prostoru dokáže vyřešit půdní vestavba, která navíc zvýší hodnotu nemovitosti a zajistí větší komfort. Svou roli hrají pokročilé technologie, které umožní vytvořit takové podmínky, aby se pod střechou bydlelo příjemně. V půdních prostorách mohou vzniknout luxusní byty, klidová zóna, pokoje navíc nebo rekreační ubytovací kapacita, podle toho, o jakou stavbu se jedná.

V půdní vestavbě je potřeba dobře promyslet umístění dveří i nábytku
V půdní vestavbě je potřeba dobře promyslet umístění dveří i nábytku (zdroj: www.suchan-stavby.cz)

Benefity půdní vestavby

Půdní vestavbou získáme místnosti navíc za bezkonkurenční cenu, rozhodně je mnohem výhodnější zrealizovat půdní vestavbu než přistavovat objekt v přízemí. Nezvětšuje se zastavěná plocha, neprovádí se zemní a další časově i technologicky náročnější práce, navíc vylepšíme zateplení a tím i snížíme náklady na vytápění domu.

Co je klíčovým krokem

Zvažte dispozice půdy a její možnosti, než se do něčeho pustíte. Potřeba bude konzultace se statikem a architektem, ne každá střecha se pro tento účel totiž hodí. Konstrukční nedostatky by se mohly na výsledku negativně promítnout, takže je neberme na lehkou váhu. Problémem půdních vestaveb bývá nedostatek průchozího místa, a pokud je střecha příliš šikmá, bude potíž s umístěním nábytku, vyřešit to může nábytek na míru. Přístup k půdě nebývá nejpohodlnější, zvažte, jak jej vyřešit, aby byl přijatelný jak pro pohyb osob, tak pro stěhování nábytku.

Kvalita konstrukce

Pokud je statika poddimenzovaná, bude třeba konstrukci zpevnit, to se týká především krovu. Někdy je třeba krov rozebrat nebo zrekonstruovat a nahradit některé části novými. Dřevěné prvky nesmí být napadeny červotočem! I podlaha musí být stoprocentně v pořádku. Vyřešit se bude muset samozřejmě napojení na rozvody vody, elektřiny a odpadu, dostatek světla zajistí moderní střešní okna.

Nezbytná izolace

Půdní vestavba musí mít kvalitní izolaci, a to tepelnou, akustickou i proti vodě. Bez správně zaizolované podlahy, střechy i stěn se vám v podkroví nebude dobře bydlet. Zvolený systém musí chránit jak před horkem, tak před zimou. Nezapomeňte na kročejovou izolaci podlahy.

Jak je to s povolením?

Na půdní vestavbu v jakémkoliv domě potřebujete samozřejmě stavební povolení. Pokud si s celým procesem nevíte rady, existují firmy, které ji provedou na klíč i se všemi náležitostmi okolo a dokumentací.

Zdroj:

http://pudni-vestavba.cz/