Přestavba půdy na podkroví: Krok č. 6 – stavba vikýře | stavimbydlim.cz
  1. Home
  2. Stavba
  3. domu
  4. Půdní
  5. vestavba
  6. Přestavba půdy na podkroví: Krok č. 6 – stavba vikýře

Přestavba půdy na podkroví: Krok č. 6 – stavba vikýře

0

Vikýř je nadstřešní konstrukce, která slouží k prosvětlení a větrání vnitřních prostor, především ale slouží ke zvětšení vnitřního prostoru.

V mnohých případech je podkroví velmi stísněné a nenabízí mnoho volného prostoru. Konstrukcí střešního vikýře se zvětšuje světlá výška místnosti nad částí podlahové plochy. Ovšem ne každý vikýř má takový přínos a představuje pouze předraženou a problematickou variantu střešního okna.

 

Konstrukce vikýře

-pultová

-sedlová

-valbová (polovalbová)

– trojúhelníková

-oblouková

-mansardová

– lichoběžníková

-volské oko

 

Rekonstrukce podkroví - stavba vikýře - vikýř lichoběžníkový
Rekonstrukce podkroví – stavba vikýře – vikýř lichoběžníkový

Jaký typ vikýře zvolit?

Jestliže jste pevně rozhodnuti pro stavbu vikýře, pečlivě zvažte jeho rozměr. Tvar není z hlediska funkčnosti až tak zásadní, dotváří pouze celkový estetický a architektonický dojem. Vikýř by měl být navržený ve stejném architektonickém pojetí jako celá stavba a jeho tvar by měl odpovídat i tradicím lokality, ve které se stavba nachází.

Nicméně rozměr vikýře by měl být přizpůsoben především prostorovým požadavkům a neměl by sloužit pouze pro umístění okna, které bude sloužit pro osvětlení a větrání interiéru podkroví. Do malého vikýře se stejně nic nevleze a podlahová plocha bude tak jako tak nevyužita.

 

Vikýř vs. střešní okno

Nejpoužívanějším tvarem vikýře je vikýř pultový, nebo lichoběžníkový, a to z toho důvodu, že se výborně hodí pro dlouhé průběžné vikýře. Právě průběžné vikýře jsou vhodnou variantou pro prosvětlení interiéru a pro zvýšení průměrné světlé výšky podkroví při zachování optimální ceny. Útlé, sotva 1,5 m široké vikýře, které jsou také hojně zastoupeny, mají užitné vlastnosti střešního okna, a to za několikanásobně vyšší cenu.

Při malé šířce vikýře je jeho využití omezeno pouze na větrání a proslunění interiéru. Umístění nábytku do vikýře, nebo jiné běžné využití je nemožné, nebo výrazně omezené. Proto pokud počítáte s malým vikýřem, raději od něj upusťte a investujte do speciálního dvoudílného střešního okna, které po otevření vypadá jako malý balkón.

 

Tepelné ztráty střešního vikýře

Z tepelně technického hlediska si malý vikýř v porovnání se střešním oknem vede hůře. Je to dáno tím, že se zvětšuje plocha konstrukcí, skrze které následně uniká teplo. I z tohoto důvodu jsou průběžné vikýře vhodnější, než několik jednotlivých vikýřů v jedné řadě. Při stavbě vikýře je nutné dbát na důkladné zateplení celého vikýře a především problematických míst, které představují typické tepelné mosty.

U vikýřů v neposlední řadě může dojít k zatékání vlivem špatného provedení oplechování. Proto je nutné při stavbě vikýře dbát na jeho kvalitní a bezchybné provedení.

Nezávazná poptávka - realizace podkroví


 

Zadání poptávky je zdarma.
Poptávka není závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
Nabídky od firem si můžete porovnat přímo v e-mailu.

Obchodní podmínky jsou k přečtení ZDE.