Všeobecně lze říct, že všechny větší nové stavby vyžadují jak rozhodnutí o jejich umístění, tak stavební povolení, případně společné rozhodnutí. V některých případech ale bude nutné stavební povolení i u menších staveb nebo jejich rekonstrukcí.
Které stavby vyžadují povolení a za jakých podmínek
V podstatě není-li ve stavebním zákoně přímo uvedeno, že daná stavba nevyžaduje stavební povolení nebo ohlášení, platí skutečnost, že stavební povolení bude nutné.
Stavby, které nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavby jsou vyjmenovány v ustanovení § 103 stavebního zákona (Zákon č. 183/2006 Sb. v platném znění).
Dále jsou v § 104 uvedeny stavby a stavební úpravy, které vyžadují alespoň ohlášení. Pokud však požádáte o vydání stavebního povolení i na stavbu uvedenou v § 104, projedná ji stavební úřad ve stavebním řízení a vydá stavební povolení i na takovouto stavbu.
Kdy dále je potřeba stavební povolení?
Stavební povolení budete rozhodně potřebovat v případě, že překročíte podmínky uvedené pro ohlášení stavby a dále v případech, kdy budete zasahovat do nosných konstrukcí, měnit vzhled stavby, stavba bude vyžadovat posouzení vlivu na životní prostředí nebo i proto, že nezískáte souhlas sousedů pro ohlášení vaší stavby.
Pro realizaci stavby ale nemusíte mít vždy jen stavební povolení. Další možností je uzavření veřejnoprávní smlouvy nebo oznámení záměru s certifikátem autorizovaného inspektora. Tato možnost však bývá využívána poměrně málo.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pokud už budete žádat o stavební povolení, je nutné podat žádost na předepsaném formuláři a doložit ji nezbytnými přílohami, uvedenými v ustanovení §110 stavebního zákona, kde je uvedeno:
(2)K žádosti o stavební povolení stavebník připojí
- souhlas k provedení stavebního záměru podle § 184a, (v případě, že sám nejste vlastníkem, musíte doložit souhlas vlastníka pozemku nebo stavby)
- územní rozhodnutí nebo veřejnoprávní smlouvu územní rozhodnutí nahrazující anebo územní souhlas, pokud je jejich vydání tímto zákonem vyžadováno a nevydal je stavební úřad příslušný k povolení stavby,
- závazná stanoviska, popřípadě rozhodnutí dotčených orgánů nebo jiné doklady podle zvláštních právních předpisů nebo tohoto zákona, nevydává-li se společné závazné stanovisko podle § 4 odst. 7,
- stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury k možnosti a způsobu napojení nebo k podmínkám dotčených ochranných a bezpečnostních pásem,
- projektovou dokumentaci zpracovanou projektantem, která obsahuje průvodní zprávu, souhrnnou technickou zprávu, situační výkresy, dokumentaci objektů a technických a technologických zařízení a dokladovou část,
- návrh plánu kontrolních prohlídek stavby.
Je potřeba územní souhlas či rozhodnutí?
Stejně tak, jako pro stavební povolení i pro umístění stavby platí, že pokud není ve stavebním zákoně uvedeno, že daná stavba nevyžaduje rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas, platí skutečnost, že bude nutné nějakým způsobem stavbu umístit. Další upřesnění nám dává § 96 stavebního zákona, kde jsou uvedeny stavby, na které postačí vydání územního souhlasu.
Nezapomeňte, že územní rozhodnutí či územní souhlas vyžadují i změny dokončených staveb, kterými jsou nástavby a přístavby stávajících staveb.
Pokud však provádíte pouze stavební úpravy nebo udržovací práce na stávajícím objektu v jeho vnitřní dispozici, čili nepřistavujete ani nenastavujete stávající stavbu, nemusíte se územním souhlasem nebo rozhodnutím o umístění stavby vůbec zabývat.
Nevíte-li si rady s tím, jestli právě vaše stavba vyžaduje nějaké povolení či umístění, obraťte se vždy na místně příslušný stavební úřad, kde vám přesně poradí s ohledem na požadavky v daném území a územní plán.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 %.