Suchá podlaha a jak ji jednoduše opravit

Suchá podlaha se v poslední době stává čím dál tím více využívaná, a to jak v domácnostech, tak i na chalupách. Suchý způsob výstavby podlahy je vhodný nejen pro opravy a rekonstrukce staré podlahy, ale i ke stavbě nové podlahy. I ta s sebou ale přináší určitá úskalí, která bude muset při montáži každý z vás nějak vyřešit.

Největším problémem se zpravidla stává vyrovnání podlahy, protože ne každý povrch dosahuje potřebné rovinatosti. Zejména u starých budov se se starými nerovnými podlahami setkáváme poměrně často. Ale i s touto činností si dokážete sami hravě poradit, pokud se budete držet jednoduchých rad a triků, které vám budou podrobně popsány v následujících řádcích.

Čím se suchá podlaha vyrovnává?

K vyrovnání suché podlahy se nejčastěji využívá lehké keramické kamenivo. Jedná se o suchý podsyp, který se nasype na stávající konstrukci s geotextílií. Na takto připravený a vyrovnaný podklad se následně položí roznášecí desky suché podlahy (OSB desky, sádrovláknité desky). Suchá podlaha s podsypem keramzitu je okamžitě pochozí. Vyrovnávací podsyp je přitom v mnoha případech vyroben ze 100 % přírodního materiálu a je tak ekologicky nezávadný.

Suchá podlaha se využívá zejména v dřevostavbách a při rekonstrukci podkroví
Suchá podlaha představuje konstrukční typ podlahy. Při její výstavbě se nepoužívá beton a ani jiné mokré procesy.

Výhody keramického vyrovnávacího podsypu

 • Velmi malé zatížení podkladní konstrukce, podsyp je sám o sobě lehký, o dost lehčí než beton,
 • dokonalé vyplnění všech nerovností a s tím spojené vyrovnání podkladu,
 • zcela suchý a opravdu rychlý proces pokládky,
 • výborná tepelná i zvuková izolace,
 • po suché podlaze se dá ihned chodit,
 • snadná manipulace s materiálem, který se prodává v pytlích,
 • hodí se ke všem druhům staveb (jak novostavby, tak historické budovy),
 • využití na jakémkoli podkladu (betonovém i dřevěném stropě).

Průběh rekonstrukce suché podlahy za pomocí keramického podsypu

V prvé řadě je důležité odstranit starou podlahu s ní spojené veškeré nečistoty, které by mohly výslednou práci znehodnotit.


Podlahy - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy - IN
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Section

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Následuje pokládka separační vrstvy, kterou tvoří nejlépe netkaná geotextilie (obyčejná PE fólie se použít nesmí). Netkaná geotextilie se uchytí k obvodovým stěnám (lepidlem nebo sponkami).

Keramický podsyp se aplikuje nejprve ve dvou paralelních řadách, které se vyrovnají a umístí se na ně latě. Poté se nanáší podsyp na zbytek prostoru a třetí latí se povrch srovnává. Díky tomuto jednoduchému systému máme rovnost a hladkost povrchu zajištěnou.
Důležité: Na kamenitém podsypu se nesmí jen tak chodit, musíte si pod nohy umístit například podlážky nebo odřezky desek.

Na urovnanou a zhutněnou vrstvu podsypu se posléze mohou pokládat podlahové desky, které se dnes na trhu vyskytují v obrovském množství značek a typů, takže si stačí pouze vybrat ty vhodné (zde více informací k OSB deskám pro stavbu suché podlahy).

Správná funkce podlahy se zajistí oddělením podlahových desek od stěn, na které se uchytí obvodové dilatační pásky z minerální vaty.

Podlahové roznášecí desky se poté kladou na vrstvu keramického vyrovnávacího podsypu a měly by se zpravidla umisťovat systémem pero/drážka. Pokud plánujete pokládat více vrstev, je nutno dbát i na správné překrytí jednotlivých vrstev.

Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

V případě rozsáhlých ploch se doporučuje pokládat vyrovnávací podsyp desek suché podlahy postupně. Ideálně si připravte podsyp na plochu o 30 % větší, než na kterou plánujete pokládat roznášecí desky. S pokládkou se v ideálním případě začíná v rohu místnosti protilehlému ke dveřím.

Dokonalého spojení desek dosáhnete nanesením lepidla do spár mezi deskami a následně se (dle doporučení výrobce) desky i prošroubují.

V úplném závěru práce se desky zatmelí. Podlaha se v tomto okamžiku hotová a nezbývá nic jiného než začít přemýšlet o finálové nášlapné vrstvě, která se v případě suchých podlah může využít prakticky jakákoli (laminátová dlažba, koberec, dlažba atd.).

Suchá podlaha je vyrovnaná

S keramickým kamenitým podsypem se již nemusíte bát, že by se vám nedařilo vyrovnat suchou podlahu do roviny. Rovinatosti suché podlahy se při dodržování těchto zásad jednoduše musí dosáhnout v každém případě.

Pokud vás suchá podlaha překvapila výhodami zmíněnými výše v článku a pokud se právě chystáte na rekonstrukci podlahy, doporučujeme vám přečíst si článek o suchých podlahách, ve kterém naleznete více podrobných informací.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů