Vinylové podlahy zažívají velký boom. Dá se říci, že začínají jasně válcovat jak klasické koberce, tak i dříve hojně používané laminátové plovoucí podlahy. Vinyl zaujme nejenom svým vzhledem, který je spojený s jistotou široké škály dostupných dekorů. Další výhodou je i poměrně snadná pokládka vinylové podlahy.
Výčet kladů musíme doplnit také jejími praktickými vlastnostmi, pokud jde o běžné používání v domácnosti. Zde přijde vhod:
- Dobrá odolnost proti opotřebení a otěru
- Jednoduché čištění a údržba
- Dojem teplé podlahy
A jak na samotnou pokládku? Jak jsme zmínili, nemusí být složitá. Jde však až o v podstatě finální fázi celého procesu. Kdo se ptá, jak položit vinylovou podlahu, tomu odpovídáme, že základem je řádná příprava podkladu. Jak na to? To si shrneme v následujících bodech.
Rovný podklad je pro vinylové podlahy nezbytností
Vinylové podlahy vyžadují rovný povrch bez nerovností a případných výčnělků v ploše podlahy. Na rozdíl od koberců či keramické dlažby vám vinyl neodpustí jakoukoliv nerovnost. Příprava podkladu pro pokládku vinylové podlahy by měla být spojena se zajištěním dokonalé rovinatosti. Jak na to?
Podlahy - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Dokonale rovného povrchu docílíte jednoduše, a to použitím takzvané nivelační stěrky. Jedná se o speciální stavební materiál určený právě pro vyrovnání povrchu betonové podlahy, která je zpravidla urovnaná na hrubo. Nivelační stěrka zajistí, aby podklad pro pokládku podlahy byl skutečně dokonale rovný. A to bez ohledu na to, jak velké nerovnosti se nacházejí pod stěrkou.
Stěrek existuje na trhu celá řada a roli hraje hlavně to, na jaký podklad se aplikuje. Stejně tak hrají roli i její fyzikální vlastnosti, jako je celková pevnost a odolnost. Roli při výběru má také to, jakou tloušťku bude daná stěrka mít. To se odvíjí především od rovinatosti podlahy v dané místnosti, potažmo v celém bytě či patře.
TIP: Pokud rekonstruujete dům či byt a připravujete podklad pod vinylovou podlahu na staré betonové podlaze, zkontrolujte její stav. V případě, že se na podlaze vyskytují hrubší nerovnosti, odstraňte je odbroušením pomocí úhlové brusky s řezným diamantovým kotoučem. Pokud jsou v desce naopak hnízda, vyčistěte je od hrubých nečistot, navlhčete vodou a vyplňte je cementovou kaší. Pakliže se v betonové desce nachází trhliny, opravte je dle návodu na opravu trhlin v betonové desce.
Související články:
Jak dlouho schne samonivelační stěrka?
Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Jak vyrovnat podlahu samonivelační stěrkou?
Podklad musí být rovný a také suchý a dokonale čistý
Nivelační stěrka je základ. Po její aplikaci je třeba realizovat technologickou přestávku nutnou pro zaschnutí. Nadměrná vlhkost podkladu může napáchat škodu. U betonových podlah by zbytková vlhkost neměla překročit 2 % (dle technické normy ČSN 74 4505 – Podlahy – společná ustanovení). Doba schnutí nivelační stěrky je závislá na mnoha faktorech, jako je teplota, vlhkost, intenzita výměny vzduchu, ale i tloušťka nivelační stěrky. Čím vyšší tloušťka stěrky, tím delší doba schnutí. Stěrka je pochozí již po několika hodinách, ovšem její vlhkost je vůči požadavkům pro pokládku vinylové podlahy nadměrná. Vlhkost lze změřit různými běžně dostupnými vlhkoměry. Pokud potřebujete urychlit vysychání stěrky, vytvořte v místnosti průvan (otevřete okna a dveře) a zvyšte v místnosti teplotu (například zapněte podlahové vytápění).
Dále pokládka vinylové podlahy vyžaduje, aby byl daný podklad dokonale čistý. I malé zrnko písku se může přes vinylovou podlahu „prokreslit“. Nejlepší variantou je použití průmyslových vysavačů, které si hravě poradí s každým smítkem. Tím je základ podlahy hotov.
Podložka je volitelným podkladem
Při radách, jak položit vinylovou podlahu, se lze setkat také s informacemi o tom, že na nivelační stěrku lze umístit i speciální podložky, určené právě pro následnou aplikaci vinylové podlahy. Nezbytné určitě nejsou, ale zároveň je třeba zmínit, že mohou přinášet určité výhody. Mohou pomoci lépe vyrovnat nerovnosti, mohou zvýšit odolnost podlahy, stejně tak mohou mírně vylepšit zvukovou, kročejovou a tepelnou izolaci.
Co však při instalaci vinylových podlah nepoužívat, to jsou různé materiály využívané u těch plovoucích. Jsou to různé izolační folie či textilie. Ty v tomto případě mohou nadělat více škody než užitku.
Související články:
Pokládka vinylové podlahy svépomocí
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Lepidlo, nebo zámek?
Výše uvedený postup spojený s přípravou podkladu lze označit za univerzální – podklad lze připravit stejným způsobem ještě před tím, než se rozhodnete pro určitý typ vinylové podlahy s ohledem na způsob pokládky.
První variantou je její lepení přímo k připravenému podkladu. Druhá varianta je označována jako „click“. Tu je možné srovnat s pokládkou plovoucí podlahy. Jde o využití dílců se speciálními zámky, které do sebe zapadají.
První varianta je spojena s nutností použití speciálních lepidel, určených právě na tento typ podlah. Pokládka sice může být časově náročnější, ale jistotou je dokonalá pevnost a to, že bude vinyl na svém místě dokonale držet. Druhá možnost je na samotnou pokládku jednodušší, lépe odpustí drobné chyby a zároveň může nabídnout jednodušší možnost opravy – tedy případné budoucí výměny poškozených dílců.