Zateplení podlahy na stropě – izolace podlahy

nacenění

Zateplení podlahy na stropě v dalších nadzemních podlažích, ale i v nevytápěných půdních prostorech, které jsou po rekonstrukci oblíbené k bydlení, zabraňuje velkým tepelným únikům. Vyplatí se do něj zainvestovat. Dnes máme na trhu mnoho materiálů, které splňují tepelně izolační a akustické podmínky a také zásady ekologického bydlení.

Vlastnosti izolace pro zateplení podlahy

Jednou ze základních vlastností tepelně izolačních materiálů je součinitel tepelné vodivosti λ (lambda), který udává, jak dobré izolační vlastnosti materiál má. Čím menší tato hodnota je, tím lépe materiál izoluje. Standardně se součinitel tepelné vodivosti materiálu pohybuje v rozmezí od 0,022 do 0,045 W/(m. K).

Další důležitou vlastností je difúzní odpor μ, který udává, jak je materiál schopen propouštět vodní páry. Důležité je toto číslo zejména při stavbě difúzně otevřených konstrukcí a staveb. Čím menší je difúzní odpor, tím lépe vodní páry materiále prochází.

Čím podlahu zateplit

Ze základních materiálů lze pro zateplení podlahy na stropě použít minerální tepelnou izolaci pro stropní konstrukce pod nevytápěnou půdou. Lze je pokládat jako pochozí (tvrdé desky), nebo nepochozí (izolace v rolích). Pokud se jedná o trámový strop, minerální izolaci lze vkládat i mezi trámy.


Podlahy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy - IN
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Section

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pro zateplení staré podlahy na trámovém stropě se často využívá foukaná izolace. Tu lze aplikovat skrze několik instalačních otvorů a není nutné provádět větší stavební úpravy. Foukaná izolace se jednoduše nafouká do dutin ve stropě a instalační otvory se zacelí.

Dalším klasicky izolačním materiálem je polystyren EPS, ten se však používá pouze pro zateplení podlahy na terénu, příp. podlahy nad sklepem či suterénem budovy. Pro zateplení stropních konstrukcí ve vyšších podlažích není vhodný.

Izolace stropu z přírodních materiálů

Izolace z přírodních materiálů pro zateplení podlahy lze využít pouze tam, kde není zvýšená vlhkost. Ideální je proto pro zateplení podlahy ve vyšších podlažích. Nejčastěji se používají tyto izolace:

  • Dřevovláknitá izolace λ = 0,038–0,05 W.m-1.K-1
  • Konopí λ = 0,035 – 0,050 W.m-1.K-1
  • Sláma λ = 0,052 – 0,08 W.m-1.K-1
  • Lněná izolační rohož = λ 0,039 W.m-1.K-1

Hlavní výhodou přírodních izolantů je akumulace tepla. Fázový posun prostupu tepla je delší než u klasické izolace. Izolace jsou difuzně otevřené, dům tedy zdravě dýchá, neutváří se plísně, izolace je prodyšná. Výborně pracuje s vlhkostí, kterou dokáže samovolně odvětrat, jsou tvarově stálé, nesesedají. A nechutná ani hlodavcům a jiným škůdcům. Přírodní izolace jsou zdravotně a ekologicky nezávadné.

Tloušťka izolace podlahy

Tloušťka izolace podlahy závisí především na normových požadavcích, technických možnostech, finančních možnostech a návratnosti investice.

Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Zateplená konstrukce musí splnit součinitel prostupu tepla konstrukce stanovený příslušnou normou. Tloušťka izolace závisí především na typu konstrukce a skladbě stávající konstrukce. V některých případech si tak vystačíte se 100 mm izolace, někdy je potřeba i 200 mm tepelné izolace.

Tloušťka také závisí na technických možnostech, tedy kolik centimetrů izolace můžete instalovat, aby se například nesnížila světlá výška.

Obecně platí, že čím větší tloušťka izolace, tím větší nákladovost na pořízení a montáž. V čase se ovšem tato investice vyplatí v úsporách tepla. Kolik stojí zateplení domu se dozvíte v tomto článku.

Izolace pod podlahové topení

Pro zateplení podlahy (na terénu či nad nevytápěným suterénem) s podlahovým topením použijete polystyren EPS 100 či izolaci pro zateplení podlahy z minerální vaty. Doporučená tloušťka izolantu nad nevytápěným prostorem je 80 mm až 100 mm, nad vytápěným prostorem je 30 mm až 50 mm. Izolaci pokládejte příčně na dvě vrstvy (například 2 x deska o tloušťce 40 mm), vždy na rovný a vysátý podklad na již předem nalepený dilatační pás se separační fólií po obvodu celé místnosti. Na druhou vrstvu izolace položte pásy hydroizolační fólie, které slepte páskou k sobě.

Izolace pod plovoucí podlahu

Pro zateplení plovoucí podlahy se používá standardně polystyren, nebo minerální vata. Polystyren se používá zejména pro zateplení podlahy na terénu a nad nevytápěném prostorem (podlaha nad sklepem), minerální vata se používá jako kročejová izolace podlahy na stropech nad obytnými prostory.

Roznášecí vrstvu izolace pod plovoucí podlahu tvoří OSB desky s perem a drážkou, které se kladou příčně na sebe ve dvou vrstvách.  Nelepí se ani nemontují, zaklapnou se do sebe suchým způsobem. Jako roznášecí vrstvu můžete použít anhydritové podlahy nebo litý beton. Orientační cena pokládky izolace pod plovoucí podlahu je 350 Kč až 480 Kč za 1 m2.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů