Zateplení podlahy na terénu

soutez

Zateplení podlahy má svoji nezastupitelnou funkci při vytváření komfortu. Správná skladba podlahy zajistí akustickou a tepelnou pohodu. Zateplení podlahy na terénu nesmíte podceňovat, je třeba se soustředit na kvalitní zateplení podlahy. Tepelné ztráty do země či chladných sklepů, mohou tvořit až 25 % všech tepelných ztrát v souvislosti s vytápěním interiéru domu.

Podlahu proto vždy plošně zateplete, zejména pokud máte podlahu na terénu v nepodsklepeném domě.

Čím podlahu zateplit?

Výběr vhodného řešení zateplení podlahy na terénu závisí na tom, co všechno od podlahy očekáváme v rámci udržitelnosti tepla a nosnosti podlahy. Nejpoužívanějším materiálem pro zateplení podlahy je pěnový podlahový polystyren EPS 100Z pro běžné zatížení (podlahy v rodinném domě) v bílém provedení, nebo v grafitově šedé variantě, která má o 20 % lepší tepelné izolační vlastnosti. Pro zateplení podlahy v garáži nebo dílně použijte polystyren EPS 150Z, který má vyšší pevnost v tlaku. Polystyren XPS 300/400/500/600 – používáme hlavně pro lokálně zatížená místa – krby (<250 kg), akumulační nádrže apod.

Polystyrenové desky pro zateplení podlahy můžete pořídit v různých tloušťkách od 40 mm až do 200 mm. Jejich rozměr je standardně 500 x 1 000 mm.

Pro zateplení podlahy používejte polystyren typu Z. Jedná se o základní polystyren na zateplení konstrukcí, u kterých není vyžadována vysoká přesnost rozměrů desky. Kromě toho jsou levnější než polystyren typu F, který zaručuje maximální přesnost rozměrů desek a který se používá pro zateplení fasády.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Zateplení podlahy na terénu
Pro zateplení podlahy na terénu se využívá zpravidla polysytren EPS 100, EPS 150, nebo polystyren XPS s vyšší pevností v tlaku.

Tloušťka izolace

Návrh tloušťky zateplení podlahy se řídí požadavky normy ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov.

Doporučená tloušťka izolace podlahy na terénu je závislá na stávající skladbě podlahy, zpravidla však postačí 100–160 mm polystyrenu. Přesnou tloušťku navrhuje projektant v závislosti na normových požadavcích, vnitřní teplotě a jiných podmínkách.   

Jak zateplit podlahu

Hrubé práce, jako jsou rozvody vody a elektřiny máte hotové a nyní můžete pokračovat zateplením podlahy na terénu.

Bez hydroizolace to nepůjde

Vysavačem zbavíte vyzrálou betonovou desku nečistot a prachu. Beton natřete penetrací, která zajistí snížení savosti a zlepšení přilnavosti betonového podkladu. Nátěr penetrace proveďte válečkem, štětcem nebo stříkáním. Penetraci nechejte zaschnout nejméně 24 hodin a poté na podklad hořákem a horkovzdušnou pistolí natavte asfaltovou hydroizolaci.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Pokládka tepelné izolace

Nyní vás čeká položení tepelné izolace. Ta se pokládá standardně ve dvou vrstvách, například 50 + 50 mm, nebo 80 + 50 mm, 100 + 50 mm apod. První vrstva izolace však musí mít alespoň takovou tloušťku, aby s rezervou výškově přesahovala přes instalace uložené na podlaze (rozvody vody a topení). Jakmile je uložena první řada polystyrenových desek, křížem můžete položit druhou řadu s přesahem tak, aby nevznikaly průběžné spáry.

Překrytím spár spodní řady desek se eliminují tepelné mosty.

dodavatel

Na zateplenou podlahu se následně položte PE fólii a spoje slepte páskou. Po obvodu místnosti nalepte dilatační pásek z minerální vaty s dostatečným výškovým přesahem a na  takto připravenou podlahu můžete realizovat litý cementový potěr, betonovou mazaninu, nebo anhydritovou podlahu.  

Jaké materiály a pomůcky jsou pro zateplení podlahy potřeba?

Pro zateplení podlahy potřebujete:

  • PE fólii, která zamezí pronikání vlhkosti z betonové či anhydritové podlahy do polystyrenu.
  • Dilatační pás z minerální vaty.
  • Podlahový polystyren bílý nebo grafitový.
  • Litý cementový potěr nebo betonovou mazanina s KARI sítí.

Pomůcky potřebné při zateplování podlahy:

Ochranné rukavice

Metr

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Vysavač průmyslový nebo domácí

Nůž na řezání polystyrenu.

Izolace pod podlahové topení

Skladba zateplené podlahy s podlahovým topením je stejná jako u zateplení podlahy na terénu. Liší se pouze použitými prvky do podlahy. Skládá se z okrajové dilatační pásky, podlahového polystyrenu EPS 100 až EPS 150 (aby teplo z topení nešlo do země), profilovaných tepelně-izolačních desek, které umožňují ukládání topného systému do podlahy.  

Orientační cena za zateplení podlahy

Orientační cena zateplení podlahy na terénu polystyrenem EPS 100Z tl. 100 mm se cena pohybuje v rozmezí od 150,-Kč do 200,-Kč za 1 m2 a v případě polystyrenu typu EPS 150Z tl. 100 se cena vyšplhá na 230–350,-Kč/m2. Co se týká grafitového polystyrenu pro zateplení podlahy, cena je až o 40 % vyšší.

Pro podlahy s vysokým bodovým zatížením (bojler, kotel, akumulační nádrž, kamna) se nabízí extrudované polystyreny XPS, jejichž cena za desky tl. 100 mm začíná na 250,-Kč.  

Orientační cena zateplení podlahy pod podlahovým topením a zateplení plovoucí podlahy se pohybuje v řádu od 450,-Kč za 1 m2.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů