Jak postavit dům: Střešní krytina

soutez

To, že střešní konstrukce je extrémně důležitá, už víme, ale krom toho plní také funkci estetickou. Přece jen v případě šikmých střech tvoří velkou část domu, která je už z ulice krásně vidět. A o tom, jak bude vaše střecha vyčnívat a zářit mezi střechami ostatních domů, rozhoduje právě střešní krytina.

Bohužel není to jen o finálním vzhledu, a proto budete při výběru střešní krytiny vzít v potaz ještě spoustu dalších faktorů a vlastností, které různé druhy střešních krytin poskytují. Pojďme tedy společně proniknout do jejich tajů, konkrétně tedy u šikmých střech.

Střešní krytina a kritéria výběru

V první řadě závisí výběr krytiny na tom, jestli je střecha zbrusu nová anebo se jedná o rekonstrukci, například jen výměnu střešní krytiny a ponechání původního krovu. V případě novostavby a rekonstrukce přihlížíte na jednotlivá kritéria trochu jinak, ale stále všechna hrají důležitou roli. Co vše tedy musíte zvážit před konečným výběrem:

Výběr střešní krytiny podle sklonu střechy

Sklon střechy je základním technickým parametrem střešní konstrukce, a i při výběru krytiny je velmi důležitý. Obecně se sklon střechy navrhuje s ohledem na okolní stavby, ale hlavně dle klimatických podmínek regionu, ve kterém se stavba nachází. S chladnějším prostředím a vyšší pravděpodobností výskytu sněhové pokrývky v zimních měsících roste také sklon střešních konstrukcí.

Dlouho ležící mokrý sníh na střeše totiž neprospívá krytině, ani samotné střešní konstrukci, která tak čelí několikanásobnému zatížení. Proto se v těchto případech navrhují strmé střechy (se sklonem nad 45°), aby došlo k samovolnému sklouznutí sněhu po jejím povrchu. Tento sklon je poté nutno zohlednit při výběru střešní krytiny, protože ne všechny typy jsou pro vyšší sklony střech vhodné.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jestliže máte střechu s průměrným sklonem, tedy 30° – 45°, tak máte na výběr z opravdu širokého sortimentu střešních krytin různých tvarů a z různých materiálů. Ovšem stejně jako příliš velký sklon střechy, tak sklon pod 30° může také při výběru střechy značně omezit sortiment vhodných výrobků. Nastává totiž problém, že při nižších sklonech střech vzniká riziko zatékání stékající vody mezi jednotlivé tašky. Voda díky nižšímu sklonu totiž neodtéká tak rychle. Stále je ale na trhu opravdu velké množství střešních krytin, které zohledňují i potenciální problémy spojené s nižšími sklony střešních konstrukcí.

Bezpečný sklon krytiny

Každá střešní krytina má v technickém listu uvedený tzv. bezpečný sklon krytiny, obvykle ve stupních. Jedná se o minimální doporučený sklon krytiny, při kterém nevzniká riziko zatékání do konstrukce a při kterém střešní krytina bude spolehlivě plnit svoji funkci. Podrobněji se o tom zabýváme v článku Bezpečný sklon krytiny.

Bezpečný sklon krytiny však neznamená minimální sklon krytiny. Střešní krytinu můžete požít běžně i na střechu s nižším sklonem, musíte však mnohdy realizovat doplňková opatření.

Hmotnost střešní krytiny

Tento parametr je důležitý obzvláště v případě rekonstrukcí, kdy dochází k pouhé výměně staré střešní krytina za krytinu novou. Často se stává, že majitelé domů bezmyšlenkovitě vymění původní dřevěné šindele za pálenou střešní krytinu. To poté vede k obrovskému riziku, že krov neunese veškerou hmotnost a celá střešní konstrukce se zhroutí. Proto se při výběru vhodné střešní krytiny přihlíží také k její hmotnosti. Podle ní tedy rozdělujeme krytinu na dvě skupiny:

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

  • Lehká střešní krytina – lehké střešní krytiny jsou ty, které nevytváří zatížení na střechu vetší než 25 kg/m2. Díky této vlastnosti tolik nezatěžují krov a jsou tedy vhodné také v případě rekonstrukce střechy a ponechání stávajícího krov (i třeba v případě horšího stavu). Mezi lehké střešní krytiny zařazujeme plechové, vláknocementové, plastové a asfaltové střešní krytiny. Lehké střešní krytiny jsou ve srovnání s těmi těžkými výrazně levnější, jednodušší na aplikaci a údržbu. Na druhou stranu zase nemají tak dlouhou životnost. V průměru se pro lehké střechy udává 10–20 let.
  • Těžká střešní krytina – mezi těžké krytiny řadíme veškeré krytiny, které mají hmotnost vyšší než 25 kg/m2. Oproti lehkým střešním krytinám více zatěžují konstrukci krovu, ale zase jsou odolnější na účinky větru. Do této skupiny patří klasické pálené střešní tašky, betonové střešní krytiny nebo krytiny břidlicové, které jsou zcela přírodní, a tedy velmi šetrné k životnímu prostředí. Oproti lehkým krytinám ty těžké disponují větší odolností a stabilitou, ale také utlumení zvuků při dešti. Jedná se o časem ověřenou klasiku, která opravdu vydrží a spolehlivě slouží desítky let.

Složitost střechy

Složitost a členitost střešní konstrukce vašeho domu má velký vliv hlavně na způsob pokládání střešní krytiny. Způsob pokládání střešní krytiny souvisí s velikostí jednotlivých střešních dílců. Střešní krytiny obvykle rozlišujeme maloformátové, což jsou skládané krytiny (tašky, došky atd.), a poté velkoformátové. Mezi ty řadíme například plechové i asfaltové střechy.

Jestliže je střešní konstrukce členitější, tak je lepší zvolit střešní krytinu menšího formátu, aby se zabránilo zbytečným ořezům. Díky tomu nedojde jen k úspoře materiálu, ale také k úspoře časové. To se může v konečném důsledku promítnout také na cenové nabídce pověřeného pokrývače, který kvůli složitější manipulaci stráví na vaší střeše dvojnásobek času. Pokud se vám ale skládané krytiny nezamlouvají, tak ani ty velkoformátové nejsou vyloženě špatné, jen je třeba počítat s jistým navýšením na celkových nákladech.

Okolní podmínky

Do tohoto faktoru bychom zařadili, jak podmínky klimatické, tak podmínky geografické. Ty spolu v mnoha ohledech souvisí. Hlavním faktorem je totiž nadmořská výška, která výrazně ovlivňuje působení klimatických činitelů na povrch krytiny a celou střešní konstrukci. Konkrétně tedy hlavně v zimních měsících, kdy se uvažuje zatížení sněhovou pokrývkou.

Obecně je ale umístění objektu pro výběr střešní krytiny důležitý. Jinak se bude o výběru uvažovat v oblastech, kde hodně prší, jinak v oblastech, kde je velký průmysl způsobující agresivní deště, jinak zase v oblastech sucha a jinak ve vysokých horách. Roli může hrát také natočení střechy vůči světovým stranám nebo třeba zasazení do architektury okolní zástavby.

Tepelné vlastnosti

Střechou, jako každou jinou obvodovou konstrukcí, odchází velké množství tepla, které je většinou žádoucí zachytit a udržet uvnitř nemovitosti. Střechy se za tímto účelem zateplují tepelnou izolací, ale správný výběr krytiny může ještě posílit efekt tepelné izolace. Řeč je hlavně o střešních taškách tmavé barvy, které lépe pohltí sluneční záření a produkují teplo.

 Bohužel často tímto efektem dochází k přehřívání tašek a někdy dokonce k jejich porušení vlivem tepla. Vhodnou tepelně-izolační krytinou je obyčejná pálená keramická taška, která má díky obsahu hlíny dobré izolační vlastnosti. Vítězem v kategorii střešních krytin, které jsou schopny eliminovat průchod tepla, vítězí vegetační střecha neboli zelná střecha.

Střešní krytina a její cena

Základní cena za provedení pokryvačských prací se pohybuje od 300 Kč/m2 do cca 600 Kčm2. K tomu se poté připočítá cena materiálu.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Mezi nejlevnější variantu patří střechy plechové, nákladnější potom jsou oblíbené střechy keramické a betonové, jejichž výsledné náklady jsou ještě ovlivněny jejich povrchovou úpravou. Nakonec nesmíte zapomenout na specifické střešní díly a prvky, které se ve většině případů účtují zvlášť. Jedná se o hřebenáče, větrací tašky, okrajové tašky atd.

Až tohle všechno zahrnete do výpočtu, tak dostanete finální sumu nákladů. Spousta výrobců a firem vám udělá tuto kalkulaci zdarma, takže je dobré těchto služeb využít a lépe se tak zorientovat v možnostech, které jsou přijatelné pro váš rozpočet.

Když se to vezme kolem a kolem, tak pří výběru správné střešní krytiny je třeba myslet opravdu na všechno. Jestliže všechna kritéria vezmete v potaz, tak máte velkou šanci, že vyberete správně a zajistíte tak svému domu ozdobu, která mu bude dlouho dobře sloužit.

Pokud byste si rádi spočítali orientační cenu střechy, připravili jsme pro vás jednoduchou kalkulačku – cena střechy.

Druhy střešní krytiny dle materiálu

Momentálně je na trhu opravdu velké množství krytin různých tvarů, z různého materiálu a různými vlastnostmi. My si zde rozebereme ty nejčastější a nejrozšířenější druhy a jejich základní vlastnosti a použití.

Keramická (pálená) střešní krytina

Keramická střešní krytina je největší stálicí na českém trhu, kterou na tomto místě ukotvila jak tradice, tak hlavně velmi dobré vlastnosti. Díky svému materiálu vynikají keramické střešní tašky vysokou pevností a odolností vůči UV záření a povětrnostním vlivům. Vzhledem k možnosti recyklace v případě výměny střešní krytiny je také ekologická. Keramická střešní krytina sama o sobě zajišťuje také prostup vodních par, které se mohou hromadit v prostoru pod střešní krytinou, ale zároveň díky povrchové úpravě nepustí žádnou vodu dovnitř.

V neposlední řadě je potřeba zmínit nesmrtelný elegantní vzhled, který pálená střešní krytina vašemu domu dodá. Na výběr je navíc z téměř nekonečného množství typů, tvarů a barevných odstínů, takže na své si přijde skoro každý stavebník.  

Pálená střešní krytina – nevýhody

Co se týče jistých nevýhod, které bychom u keramické krytiny mohli zmínit, tak bychom nejspíše začali složitější pokládkou. Správná pokládka střešních tašek vyžaduje jisté dovednosti, pečlivost, ale také čas. V případě vyšší zrnitosti materiálu, a tedy větší drsnosti povrchu tašky může docházet k usazování nečistot a tvorbě mechů. Tyto problémy jsou ale moderními technologiemi výroby tašek a správnou povrchovou úpravou eliminovány na minium, takže u nové střechy se těchto úskalí bát úplně nemusíte.

Další možnou nevýhodou je také omezení minimálním sklonem střechy, který je stanoven na hodnotu 20°, ale může se lišit v závislosti na typu a tvaru pálené tašky. Co je ale pro některé stavebníky opravdovou nevýhodou, je cena, která narůstá také právě díky komplikovanější pokládce. Důsledkem poté je, že v porovnání s ostatními typy krytin jsou celkové výdaje značně vyšší. Je ale třeba přemýšlet také nad tím, že za vyšší vstupní náklady získáte dlouholetou životnost a spolehlivost, což se v případě střechy opravdu hodí, a proto se většinou tato vyšší počáteční investice nakonec vyplatí.

Pálená střešní krytina
Pálená střešní krytina se vyrábí v mnoha tvarových a barevných provedení. Vybírat také můžete z několika povrchových úprav (režná, engoba, glazura).

Betonová střešní krytina

V případě betonu opět mluvíme o maloformátové střešní krytině, tedy o betonových taškách. Jejich výroba a dobré vlastnosti závisí na správném poměru portlandského cementu, písku a vody, ze kterých jsou poté výrobním procesem zhotoveny střešní tašky. Výrobní proces betonové střešní krytiny je oproti těm keramickým značně jednodušší, což se odrazí hlavně na pořizovací ceně. Za poměrně dobrou cenu tedy získáte krytinu s vysokou odolností vůči větru, chemickým a mechanickým vlivům.

Zároveň vám zaručí celkovou pevnost a nenasákavost po dobu až 100 let, jak některé zdroje uvádějí jejich životnost. Nevýhodou může být vyšší zatížení, kterým betonová střešní krytina působí na konstrukci krovu, která musí mít minimální sklon alespoň 17° a musí být na tuto zátěž dimenzována. Další nevýhodou je omezenější výběr a nižší estetičnost výsledného vzhledu střechy. Díky jednoduchosti tvarů betonových střešních tašek je ale jejich pokládka betonové střešní krytina méně komplikovaná a díky tomu dojde k úspoře času i vašich financí.

Plechová střešní krytina

Plechovou krytinu, oproti krytinám keramickým a betonovým, řadíme do kategorie lehkých střešních krytin. Díky své nízké hmotnosti plechová střešní krytina nezatěžuje konstrukci krovu a je tedy vhodné pro případy, kdy se v rámci rekonstrukce střechy uvažuje pouze s výměnou krytiny a nikoli celé střešní konstrukce včetně krovové části.

Plechové krytiny jsou velkoformátové, tudíž se montují ve formě velkoplošných plátů, což je oproti pokládce tašek velmi rychlý, snadný a efektivní způsob. Plech má řadu výhodných vlastností, díky kterým je druhou nejoblíbenější krytinou mezi tuzemskými stavebníky. Plechové střechy, díky moderním povrchovým úpravám, disponují vysokou odolností vůči klimatickým vlivům a výkyvům teplot. Díky svému materiálu jsou navíc téměř nenasákavé a dodávají domu lesklý a vysoce upravený vzhled.

Plechová střešní krytina – nevýhody

Nevýhodou může být hlučnost v případě prudkých dešťů. I tento problém byl ale díky nestálému vývoji v posledních letech eliminován tak, že se vyrábějí dvojité plechy s vloženou izolací, která zajišťuje výrazně lepší akustické i tepelné vlastnosti než obyčejná plechová střešní krytina. Největším úskalím v případě použití kovu na střešní krytinu je beze sporu riziko koroze. Jedná se o zcela přirozený jev v závislosti na okolním prostředí, který lze omezit správně provedenou povrchovou úpravou, která zajistí celkovou ochranu střechy.

Díky snadné manipulaci a tvarování je možné vybírat z opravdu širokého sortimentu plechových krytin, které ale ve finále vypadají vždycky skvěle a jsou v porovnání s jinými druhy cenově dostupné.

Plechová střešní krytina
Plechová střešní krytina je lehká, odolná a cenově dostupná střešní krytina.

Plastová střešní krytina

Přestože plastové střešní krytiny se vyrábí už poměrně dlouho, tak do povědomí občanů se dostávají až v posledních letech. Děje se tak hlavně díky vzestupu ekologie a uvažování v souladu s přírodou. Plastová střešní krytina zní na poprvé jako něco, co myšlenku ekologického řešení naprosto popírá, ale v případě výběru správných druhů z této kategorie krytin, je opak pravdou.

Některé firmy na střešní krytiny se zaměřují právě na plast a zpracování plastového recyklátu na střechu vašeho domu. Výsledek může být takový, že nepoznáte rozdíl od normální běžné střešní tašky. Řeč je ovšem pouze o střechách z polyesteru či polykarbonátu. V případě PVC je totiž průkazně nižší kvalita a odolnost vůči klimatickým a povětrnostním podmínkám. PVC střešní krytiny jsou vhodné spíše na přístřešky atd., kde je můžete také často sami vidět.

Střešní krytiny z polyesteru a polykarbonátu zařadíme mezi lehké krytiny, takže stejně jako plech kladou minimální nároky na konstrukci krovu. Plastové střešní krytiny se mohou na trhu objevit jak v maloformátové, tak také ve velkoformátové verzi, takže na své si přijde snad úplně každý.

Nevýhodou jsou výrazně horší tepelné vlastnosti, ale také nižší odolnost vůči UV záření. Vlivem slunečního záření dochází k teplotní roztažnosti a vyblednutí původní barvy, to vše se ale řeší přidáním UV stabilizátorů do výrobní směsi.  Díky snadné montáži a poměrně jednoduché výrobě bychom plastové střešní krytiny zařadili také do nižší cenové kategorie, což potěší hlavně stavebníky s omezeným rozpočtem.

Dřevěná střešní krytina

V případě dřevěných střešních krytin se mluví o návratu zpět k rodným kořenům. Díky vývoji všemožných materiálů bylo dřevo teď velmi opomíjeno, hlavně tedy u nás v České republice. Do popředí se teď opět dostává díky myšlence využití obnovitelných zdrojů, což je momentálně velmi moderní a žádané. Vlastně proč ne?

Dřevěné krytiny mají díky úpravě štípáním hladký povrch, který brání vodě proniknout do jejich útrob. Proto jsou štípané šindele určitě lepší volbou než krytiny řezané. Nevýhodou je bohužel velmi náročná výroba, což vede k výraznému zvýšení nákladů. Dřevěné střechy se musí impregnovat, aby byly schopné odolat změnám vlhkostních podmínek a napadení dřevokazného hmyzu a hub. Nátěr se musí samozřejmě pravidelné obnovovat, aby bylo dosaženo požadované životnosti a odolnosti střešní konstrukce.

Přirozenou nevýhodou dřevěných střech je samozřejmě minimální odolnost vůči ohni, tudíž jsou kladeny vyšší nároky na odvádění spalin a způsob vytápění. Dalo by se říct, že díky velmi specifickému vzhledu se dřevěná šindelová střecha úplně nehodí do městského prostředí, ale naopak uprostřed například horské přírody krásně vynikne, takže na rekonstrukci střechy chalupy v horách je to značka ideál.

Břidlicová střešní krytina

Břidlicová střešní krytina je považována za opravdový luxus mezi střešními krytinami. Díky použití přírodního kamene je dosaženo opravdu honosného vzhledu, ale také neuvěřitelně dlouhou životností (uvádí se až 200 let). Břidlice je vysoce nenasákavý materiál, tudíž je také velmi odolná vůči silným mrazům a proměnným teplotám.

Stejnou odolností, jak vůči teplotám nízkým, má také vůči ohni. Obecně se také jedná o maloformátovou střešní krytinu, nejčastěji ve formě kosočtverců, jejíž rozměry se se zvyšujícím se sklonem (minimálně 12°) zmenšují. Z hlediska hmotnosti je třeba zdůraznit, že se jedná o těžkou střešní krytinu, a tak je v mnoha případech potřeba posílit konstrukci stávajícího krovu. Rozhodně největší nevýhodou břidlicových střech je velmi vysoká pořizovací cena, a přestože její vlastnosti jsou opravdu jedinečné, tak velká většina běžných lidí si ji, vzhledem ke všem ostatním výdajům spojených s rekonstrukcí, nemůže dovolit.

Asfaltová střešní krytina

Asfaltové střešní krytiny jsou mezi lidmi známé jako velmi levné a snadné řešení, což opravdu mohu potvrdit. Jedná se o krytinu s nízkou hmotností ve formě pásů nebo šindel malých rozměrů. Výhodou je, že oproti kovovým variantám lehkých střešních krytin, ty asfaltové nepodléhají korozi a nejsou omezeny žádnou minimální či maximální hodnotou sklonu střechy.

Velmi rychle se instalují a jsou také snadno opravitelné, což je vzhledem k nižší životnosti docela výhoda. Mezi nevýhody by bylo dobré na prvním místě uvést velmi neekologickou výrobu krytiny a její dopad na životní prostředí. Další věcí, co trápí nemalou část uživatelů, jsou okapy zanesené maličkými gumovými kamínky, kterými je asfalt na povrchu opatřen, ale při prudkých deští dochází k jeho obroušení. A naposled ještě jednou zmíním dost nízkou životnost v řádu pěti, maximálně deseti let, což je ale asi vzhledem k její ceně adekvátní.

Pokládka střešní krytiny

Je zcela jasné, že vzhledem k obrovskému množství existujících typů střešní krytiny existuje také velké množství způsobu jejich pokládky a zajištění spolehlivé funkce. V našem případě budeme vycházet z dlouhodobých statistik, co se týče oblíbenosti střešních krytin v ČR a uvedeme si způsob pokládky pro maloformátovou pálenou střešní tašku, a naopak velkoformátovou plechovou krytinu.

Pokládka střešních tašek

Vzhledem k tomu, že článek se zabývá výhradně střešní krytinou, tak budeme předpokládat, že přípravné práce pro její uložení byly již spolehlivě provedeny. Konkrétně se tedy jedná o uložení nadkrokevní hydroizolace a správné uspořádání a upevnění kontralatí a latí.

1.      Střešní laťování

Už při laťování je ale třeba znát přesný typ krytiny, abyste latě umístili správně. Každá střešní taška má totiž potřebnou délku přesahu, což je rozměr části tašky, kde ji překrývá taška umístěna nad ní. Dodržením těchto rozměrů stanovených přímo výrobci jednotlivých střešních krytin zajistíte spolehlivost a voděodolnost střešní konstrukce, takže je žádoucí, abyste tyto rozměry v každém případě brali do úvahy.

Střešní laťování
Střešní latě se musí na střeše rozmístit v předepsaných osových roztečích dle výrobce střešní krytiny.

2.      Oplechování střechy

Mezi přípravné práce před uložením samotné krytiny se řadí také veškeré klempířské práce, tedy oplechování štítů, komína a případně střešních oken. Jakmile bude střecha takto nachystána, tak už nezbývá nic jiného než začít s pokládkou střešních tašek.

3.      Pokládka střešní krytiny

Ty se kladou na střešní latě ve směru odspodu nahoru ke hřebeni střechy. Krajová, tedy první, taška je specifická a k lati se pevně přišroubuje, aby byl vytvořen pevný základ pro další tašky. Základní tašky se pokládají nejlépe po předem stanovených úsecích, aby se dalo na střeše dobře pohybovat a zároveň bylo kam umístit materiál. V každém případě poslední tašku, kterou uložíte v každé řadě, je hřebenáč. Ten úplně první na okraji střechy se opět přišroubuje a zbytek se poté kotví pomocí speciálních příchytek.

Poslední hřebenáč se v případě potřeby dořízne a opět se ukotví přišroubováním, po kterém následuje osazení speciálního prvku, který hřeben střechy ukončí. Po osazení ukončení hřebenáče byste měli mít pokládku hotovou a váš dům bude ozdoben zbrusu novou střechou.

Při plánování prací ale určitě počítejte s několika dny, které tato činnost zabere. Dalo by se říct, že jeden den budete aplikovat hydroizolaci a kontralatě, druhý den byste mohli zvládnout laťování střechy a poté, dle vaší šikovnosti, alespoň dva dny budete pokládat samotnou střešní krytinu. Plánování určitě dělejte za pomocí předpovědi počasí, protože se špatnými pracovními podmínkami vlivem počasí výrazně roste riziko úrazu. Obecně se úrazy lidí pádem ze střechy při jejich pokládání bohužel stávají dost často, a proto se na střeše pohybujte pomalu, opatrně a nejlépe s jištěním.

Pokládka plechové střešní krytiny

Stejně jako u maloformálových střešních krytin, tak také u těch větších, je prvním krokem příprava střechy na pokládku. Opět se začne aplikací hydroizolační folie na konstrukci krovu tak, aby byl zajištěn dostatečný přesah jednotlivých pásů (uvádí se minimálně 10 cm). Poté následuje montáž kontralatí a latí opět v předem vypočtených vzdálenostech mezi sebou.

Ačkoli je obecně známo, že ukládání plechové střechy je rychlejší a méně komplikované, tak manipulace s velkými plechy vyžaduje jisté zkušenosti a velkou míru soustředění. Pro lidi, kteří s tímto druhem práce nemají žádné zkušenosti, může být pokládka plechové střešní krytiny velmi nebezpečná. Výsledek pak zcela určitě nebude dosahovat takových kvalit jako pokládka provedená profesionály.

Pokud se i přesto rozhodnete, že si plechovou střechu opatříte sami, tak musíte začít přípravou jednotlivých dílů plechu.

1.      Příprava střešní krytiny

Předem si stanovte správné rozměry dílců tak, aby odpovídaly ploše a tvaru vaší střechy. Poté podle fixem naznačených linií plech nařežte nebo nastříhejte speciálními prostřihovacími nůžkami. Počáteční příprava a rozdělení plechů samozřejmě závisí na typu plechové krytiny. Postup kladení jednotlivých plechových tabulí je většinou přesně popsán v příručce přiložené k výrobku. Je rozhodně nutné, abyste tento kladečský plán dodrželi, protože jinak hrozí, že nebude zajištěna spolehlivost, voděodolnost a požadovaná životnost střechy.

2.      Pokládka plechové krytiny

U všech typů se plechových střech se síly kladou kolmo k hřebeni, který je po uložení plechu opatřen speciálním hřebenáčem stejně, jako je tomu i u pálených tašek. Jednotlivé tabule je lepší ukládat zprava, protože tak podsouváte jeden plech pod druhý. Tím pádem vám nebude ujíždět směrem dolů, což vám může, hlavně při velkém sklonu střechy, výrazně usnadnit a urychlit práci.

3.      Kotevní plechové krytiny

Uložený plech se kotví pomocí šroubů, které musí být umístěny přesně kolmo na rovinu plechu, aby bylo zabráněno vzniku netěsností v jejich okolí. Takto postupujete po celé ploše střechy, dokud není zcela zakrytá. Poté se už jen kocháte výsledkem své práce. Nakonec je ale třeba ještě jednou zdůraznit, že manipulace s plechy je opravdu náročná a rozhodně se nedá zvládnout v jednom člověku. Proto v případě, že se do pokládky plechové krytiny pustíte, tak povolejte na pomoc zručné kamarády a rodinné příslušníky, kteří vám s procesem ukládání plechů a dalších prací okolo nové střechy pomůžou.

Speciální střešní prvky

Nakonec se ještě blíže seznámíme se speciálními prvky a taškami, na které při výběru a následné pokládce střešní krytiny určitě narazíte. Několik z nich již bylo v článku zmíněno, ale i tak si pojďme přiblížit jejich funkci a správné uložení.

Hřebenáč

Hřebenáč je speciální střešní prvek kónického tvaru, který se používá pro překrytí hřebene střechy a zároveň ukončení pokládání střešní krytiny. Obvykle se ukládá ve směru, kterým v dané oblasti nejčastěji fouká vítr a připevňuje se pomocí speciálních příchytek. Hřebenáče se vyrábí typizovaně přímo k výrobním řadám tašek či jiných krytin. Základní hřebenáč je přímý, ale existují také jiné tvary, které řeší komplikovanější situaci v oblasti nároží střech. Nejen že hřebenáč chrání prakticky celou střechu před pronikáním vody a nečistot, ale zároveň ji taky odvětrává. Volba hřebenáče má také zásadní vliv na celkový estetický dojem z nové střechy, takže si na výběru dejte záležet.

Hřebenáč - střešní krytina
Hřebenáč je speciální střešní prvek, který se používá k zakrytí a ochraně hřebene střechy, tedy nejvyššího bodu, kde se setkávají dvě střešní roviny.

Větrací střešní taška

Větrací taška spolu s hřebenáčem zajišťuje odvětrání střech a zajištění jejich správné funkce. Umisťuje se v zásadě do druhé řady pod hřebenáčem a jejich potřebný počet na plochu střechy je stanoven požadavkem na minimální odvětrávací plochu 50 cm2 na 1 m délky hřebene. Tašky jsou doplněny o větrací pásy umístěné pod nimi, které mají za úkol chránit větrací otvor. Čím větší větrací průřez větrací pás má, tím kvalitnější by měl být.

Druhou možností a jistou variantou obyčejných větracích tašek jsou speciální podhřebenové větrací tašky, které jsou, oproti těm běžným, efektivnější a zajišťují celistvější vzhled střechy. Tyto tašky se pokládají v celé délce hřebene přímo do první řady pod hřebenáč. Nevýhodou je ale to, že je v jejich případě potřeba upravit střešní laťování oproti zbytku plochy střechy. Nicméně při pokládce je poté tento způsob odvětrání rychlejší, protože není třeba pokládat navíc větrací pás.

Okrajová střešní taška

Horní okrajovou taškou je ve své podstatě hřebenáč, který se od zbytku tašek výrazně liší již na první pohled. V případě boční okrajové tašky už ale rozdíl není tak očividný a závisí na designu jednotlivých výrobců.

Okrajové střešní tašky máme v podstatě dvě. Pravou, kterou umisťujete, při pohledu na střechu ze země, vlevo, a poté levou, kterou zase umístíte na pravý okraj střechy. Okrajová taška je, oproti té základní, opatřena boční hranou v podélném směru, která po správném uložení tvoří ohraničení a přechod mezi štítem a střechou domu. Její funkcí je zamezení zatékání vody a vniknutí poletavého sněhu pod střešní krytinu v případě bočních větrů.

Prostupová střešní taška

Jedná se o speciální střešní tašku s otvorem o různých rozměrech, které slouží k prostupu odvětrání interiéru nemovitosti. Tyto tašky jsou opět vyráběny typizovaně v rámci výrobních řad a ukládají se úplně stejně jako tašky základní. Jen je potřeba předem znát, kam prostupová taška patří a kde musí být umístěna, abyste podle toho mohli případně rozplánovat a přizpůsobit pokládku zbytku střechy.

Opatření proti sněhu

V případě chladnějších oblastí je dobré nepodcenit možné účinky sněhu v zimních měsících. Se sněhovou pokrývkou, která se na střeše vyskytuje, výrazně vzroste zatížení střechy. V případě starých krovů může dojít k jejich porušení. Proto se již při návrhu střechy naddimenzují a s účinky sněhu v zimních měsících se vy výpočtech vždy počítá.

Problémem je naopak sníh, který ze střechy nekontrolovatelně padá a stává se tak nebezpečným pro okapy, ale hlavně pro kolemjdoucí. Tento problém řeší buď střešní sněhové háky, nebo přímo sněhové tašky.

Háky lze dodatečně umístit i na střechu, kde žádné sněhové tašky nejsou, ale je třeba tento problém nějakým způsobem akutně vyřešit. Nejlepším řešením ale je kombinace sněhových háku, tašek a sněholamů. Opět jsou to výrobky, které se vyrábí přímo k jednotlivým typům tašek, a v případě jejich pořízení obdržíte také několik schémat, podle kterých je vhodné tyto speciální prvky v ploše střechy rozmísti, aby byla zajištěna co nejspolehlivější funkce.

Ideálním výsledkem je, když sníh zůstane ležet v rovnoměrné vrstvě po celé ploše střechy a bude postupně odtávat. Bohužel je obecně sníh velice nevyzpytatelný a jeho aktuální vlastnosti zásadně ovlivňují funkci protisněhového střešního systému.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů