Jak provést zateplení střechy? Izolace střechy krok za krokem

soutez

Skrze střechu se ztrácí až 25 % veškerého tepla. Pokud dům vytápíte elektřinou či zemním plynem, účty za energie mohou být pěkně vysoké. Proto je důležité tepelné ztráty minimalizovat. Jak toho docílit? Provést kompletní zateplení domu. V tomto článku se podíváme na to, jak provést zateplení střechy mezikrokevním systémem.

Šikmou střechu lze zateplit dvěma způsoby, a to mezikrokevní (tepelná izolace mezi krokvemi) a nadkrokevní izolací. Nadkrokevní izolace není tolik rozšířená, u nás se objevila před pár lety, kdežto mezikrokevní tepelná izolace se používá velmi dlouho. I dnes patří zateplení střechy mezikrokevní izolací mezi nejoblíbenější způsoby.

Zateplení střechy – tepelná izolace mezi krokve

Tradiční skladba dvouplášťové šikmé střechy je tvořena dřevěnými krokvemi krovu, na které je z vnější strany kotveno celoplošné prkenné bednění s latěmi a střešní krytinou. Prostor mezi krokvemi je posléze vyplněn tepelnou izolací, zpravidla z minerální vaty (pěnový polystyren EPS je pro tuto aplikaci nevhodný). Krokve jsou však většinou 140 – 180 mm vysoké a tloušťka tepelné izolace pro zateplení střechy je tedy nedostatečná.

Z tohoto důvodu se ze spodní strany montuje podkrokevní izolace, a to do dřevěného roštu, příp. do roštu z ocelových profilů pro montáž sádrokartonového podhledu. Podkrokevní izolace má ještě jednu funkci  – dřevěné krokve vedou teplo lépe než tepelná izolace mezi nimi a v ploše střechy tak vznikají systematické tepelné mosty. Aplikováním podkrokevní izolace jsou tyto tepelné mosty eliminovány.

Mezi mezikrokevní a podkrokevní izolaci se vkládá tzv. parozábrana, která nedovolí vodní páře prostoupit do konstrukce, kde by mohla zkondenzovat a způsobit destrukci materiálu. Montáž parozábrany se musí provádět velmi opatrně, aby nedošlo k jejímu protržení. I malá trhlina může způsobit dalekosáhlé problémy.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Tepelná izolace pro zateplení šikmé střechy

Pro zateplení šikmé střechy se používá převážně minerální vata. Levnější polystyren EPS je pro tuto aplikaci vzhledem k jeho fyzikálním vlastnostem nevhodný. Zateplení střechy lze provést také některými tepelnými izolacemi na přírodní bázi – dřevovláknitá izolace, izolace z ovčí vlny, z konopí či lnu. Vzhledem k vyšší ceně se však používají zřídka a převážně na u dřevostaveb, slaměných domků apod.

Kalkulace ceny střechy_01

Minerální vata pro zateplení střechy by měla být optimálně v rolích. Izolace v podobě desek není vhodná, jelikož není tolik pružná a flexibilní. Minerální vata v rolích lépe vyplní prostor mezi krokvemi a dřevěnými hranoly. Při montáži navíc lépe drží na svém místě a není třeba ji dodatečně fixovat.

Zateplení střechy – postup

Zateplení střechy se provádí, až jakmile je hotový dřevěný záklop z vnější strany střechy. Pro provedení zateplení budete potřebovat kromě materiálu také nůž na vatu, drát (příp. provázek), metr, tužku, kladivo, sponkovačku, kus hoblovaného prkna (příp. hliníkovou lať) a vrtačku.

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Tepelná izolace pro zateplení šikmé střechy se řeže pomocí speciálního nože na minerální vatu. Izolaci je třeba uřezat v požadovaném rozměru dle rozteče dřevěných krokví krovu. Metrem změřte šířku mezery a k rozměru přičtěte alespoň 2 – 3 cm. Rozměr naneste na izolaci a s pomocí vodítka z hoblované desky či hliníkové latě a nože na vatu uřežte požadovaný rozměr. Izolaci poté pokládejte od spodu krovu směrem nahoru a pečlivě ji vtlačte do mezikrokevního prostoru tak, aby lícovala s krokvemi. Při montáži dbejte na to, aby na styku s krokvemi a na styku jednotlivých izolací nebyly mezery a každý prostor byl řádně vyplněn.

Pokud izolace mezi krokvemi nedrží samovolně, je třeba provést podvázání izolace. Podvázání proveďte buď pomocí tenkého drátku či provázku, který upevníte na krokve pomocí malých hřebíků a velkou hlavičkou, nebo pomocí sponkovačky.

TIP: Pokud si na zateplení podkroví chcete najmout řemeslníka, jednoduše jej seženete například ZDE.

poptavka
poptavka
dodavatel

Související článek:

Montáž parozábrany

Jakmile máte hotové mezikrokevní zateplení střechy, na řadě je montáž parozábrany. Parotěsná fólie je dodávaná v několikametrových rolích. Změřte si požadovanou délku fólie tak, aby pokryla nejlépe krov v celé délce. Čím méně spojů, tím lépe. Na každé straně střešní roviny nechejte přesah cca 20 cm pro napojení parotěsné fólie na obvodovou stěnu.

Některé parozábrany mají suchý zip, který usnadňuje montáž parozábrany. Díky suchému zipu se fólie přichytí na dřevěný krov a máte tak volné ruce pro její řádné uchycení. Parozábrana se montuje pomocí sponkovačky do dřevěných krokví. Každou sponku je následně třeba přelepit parotěsnou lepicí páskou.

Parotěsná fólie se montuje v horizontálním směru, přesah dvou fólií musí být alespoň 100 mm. Spoj parozábran musí být v celé délce přelepen speciální lepicí páskou. Parotěsnou fólii napojte na stěnu či jinou konstrukci pomocí speciálního tmelu v kartuši, který na stěnu nanesete pomocí aplikační pistole.

Podkrokevní izolace

Z důvodu eliminování tepelných mostů je třeba zhotovit podkrokevní izolaci. Ta se klade do roštu z dřevěných hranolů. Rošt zhotovte v takových osových roztečích, aby jejich vzdálenost odpovídala šířce izolačního pásu a nemusela se tak zbytečně řezat.  Hranoly kotvěte v kolmém směru na krokve pomocí vrutů. Průřez hranolů se řídí projektem či tepelně technickým výpočtem v závislosti na požadavcích.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Izolaci vložte do dřevěného roštu a případně zafixujte podvázáním, aby izolace nevypadla.  Poté lze na dřevěný rošt zhotovit sádrokartonový podhled.

TIP: Místo dřevěných hranolů lze pro zhotovení podkrokevní izolace použít ocelové profily pro montáž sádrokartonového obkladu. Ocelové profily upevněte přímo na krokve pomocí přímých závěsů v takové úrovni, aby se pod obklad vlezla dostatečně silná tepelná izolace.

Další užitečné tipy na zateplení střechy se dočtete v článku Rekonstrukce podkroví a zateplení šikmé střechy.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů